Sivaslı Yetiştirici, Tarsim’in Zararını Karşılamadığını İddia Etti: “Tarsim Yüzdelik 8’e Kadarlık Hasardan Kendisini Muaf Tutmuş”

Sivaslı müstahsil İrfan Güç, darı tarlasına yaban domuzlarının verdiği zararı Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) karşılamadığını gelecek sürdü. Çetin, “Yüzde 8’e kadar olan hasarda TARSİM kendisini muaf tutmuş. Benim zararım yüzdelik 10 üstelik olsa 20 bile olsa TARSİM bunu getirmeyecek, bu anlaşıldı” dedi.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde rençperlik özne İrfan Çetince, yaban domuzunun mısır tarlasına girerek ürünlerine uymazlık verdiğini, fakat TARSİM’in zararını karşılamadığını istikbal sürdü. Müşkül, ZÜMRÜDÜANKA Vukuf Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

“Akdarı tarlamı TARSİM eliyle sigorta yaptırdım. Domuz mısırıma engel verdi. Tarlamda 20 -30 yere hınzır kötülük verdi. TARSİM bunu hesaplarken yemeden içmeden galerileri hesaplıyor, koridorları hesaplamıyor. Üç yol TARSİM’den ekip geldi. Biri yüzdelik 0 biri, yüzdelik 6 beis, biri yüzdelik 7 uymazlık verdi. Bu vermiş oldukları raporların üstelik çiftçiye bir faydası namevcut. Yüzde 8’e kadar olan hasarda TARSİM kendisini affedilmiş tutmuş. Yüzde 8’den çok beis olursa TARSİM çiftçinin zararını karşılaşacağını söylüyor. Benim zararım yüzde 8 birlikte olsa 10 dahi olsa 20 da olsa TARSİM bunu getirmeyecek, bu anlaşıldı. Ben sigorta yaptırdığım amacıyla nadim oldum. imdi dahi sigorta yaptırmayacağım. TARSİM tek şekilde benim derdime çıkar yol olmadı, çiftçinin derdine üstelik çözüm olacağını Domuzun vermiş olduğu hasarı uymazlık namına görmüyorlar.”

Share: