Sivri fiyatları dibe vurdu: 700 gram pelit 25 TL

Palamut fiyatları dibe vurdu: 700 gram pelit 25 TL

Balıkçılar vatandaşları balığı hıfız yöntemleri konusunda uyardı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sivri fiyatları dibe vurdu. Geçtiğimiz hafta büyüklüğüne göre tanesi 60-70 TL beyninde değişen fiyatlardan satılan pelit bu hafta tanesi 25 TL’den satılmaya başladı.

Kdz. Ereğli ilçesinde palamutun ağırlığı kısaca 700-800 grama çıkarken sunum fiyatı 25-40 TL ortada mütebeddil fiyatlardan satılmaya başlandı. Balık fiyatlarının ucuzlaması vatandaşlarında kilolu murat göstermesine neden oldu. Balıkçı esnafı sivri fiyatlarının bundan elan aşağı düşmeyeceğini belirterek, kışlık yığılım yazmak isteyen vatandaşları bu hafta almaları tavsiyesinde bulundu.

Balıkçı esnaflarından Bilal Sezgin diğer balık türlerinin beş altı olduğunu palamutun ise denizden eli nimetli miktarda çıktığını söyledi. Sezgin gazetecilere yaptığı açıklamada “Geçen haftaya bakarak fiyatlarımızda düşüş var. Geçen hafta palamutların fiyatı 50 TL’ydi, zaman tanesi 35 TL veya 3 tanesi 100 TL adına satmaktayız. Şu zaman 1 lime sivri 700-800 gram gelmektedir. Şu anda palamut fiyatları çok dolgunca, palamutta artağanlık var ama gidişata göre ayın böylecene ne tamam bilinmedik. Şu zaman palamuttan başka tavuk balığı çıkıyor barbun var, istavrit var, çinakop var bunların kâffesi yerel balıklarımız. Şu anda mezgidin fiyatları erdemli az buçuk, kilosunu 150 TL’ye satmaktayız. Çünkü palamut çok olduğu amacıyla mezgide kavi gönül olmadı için fiyatı faziletli oluyor. Çinekop ve barbunun fiyatları dahi gene 150 TL’ satılmakta. Şuan davranım çokça dolgunca ama ne kadar sürer bilmiyoruz. Umudumuz daha 1-2 ay bitmeme etmesi. Şuan hamsi gözükmediği amacıyla palamutun devam etmesi geçişsiz. Haddinden Fazla çıkarsa fiyatlar düşük olur, birkaç çıkarsa fiyatlar faziletkâr peki. Şayet hamsi çıkmazsa pelit henüz devam paha ama hamsi gözükürse palamudumuz biter. Çoğu kayıklar buraya vermediği için, bütünü dışarıya taşımalık yaptığı amacıyla balık az buçuk pahalı oluyor ama hepsi buraya verseler balıklarımız az buçuk daha ucuzlar. Halkımız bunu 3 pasaj 100 değil 4 kıta 5 şerha 100 TL’ye kayran. Bize balık vermedikleri için fiyatlarda biraz faziletkâr oluyor. Ereğli’dahi nazik teknelerimiz namevcut, gırgırların bütünü dışarıdan vürut. Samsun, Kargaşa, Trabzon, Sinop bütün o taraflardan gelme olduğu üzere bütün kişi gırgırlarına gönderiyorlar, bizim buraya sağlam çok balık vermiyorlar amma bütünü buraya verse ortalık az buçuk daha düşer.” Dedi.

“Temizlenmeden dipfrize atılmış balıkta acılık olur”

Balığın hıfız yöntemleri için vukuf veren balıkçı esnaflarından Şenol Sönmez, içi temizlenmeden dipfrize konulan balıkta dokunaklılık oluştuğunu ve lezzeti düşürdüğünü söyledi. Sönmez gazetecilere yaptığı açıklamada şu sözlere vadi verdi: “Güzeşte hafta 50-60 TL arasında seyrediyordu, şuanda palamutun fiyatları 25 TL’ye büyüklüğünde düştü. Tahminî yerine tıpkısı balık 700-800 gram ortada değişmekte. Vatandaşları de balık almaya bekliyoruz. Mümkünse, imkanları varsa dipfrizlerine alıp atmalarını, bire bir zamanda mübarek bereketli balık almalarını bekliyoruz. Şuan tezgahta çinekop var, barbun var ama ağırlıklı adına pelit var. İri zerrin angıç, çinekop 100 TL, barbun 70-80 TL, tavuk balığı birkaç çıkıyor 50-60 TL beyninde değişmekte. Hamsi de haddinden fazla az, çünkü palamuttan hamsi kalmadı. Şuanda balıklar ayak tabanı kıymet. Balaban albeni deposu olan kuruluşlar var. Belli Başlı bir fiyatın altında olan bütün balıkları topluyorlar. İlerleyen zamanda balık bittiği ant antipatik hava depolarından çıkarıp vatandaşlara sunacaklar. Ama vatandaşların balıkları bu fiyattan aşağıya ahiz imkanları bulunmayan, genişlik taban bedel bu. Bazı yanlış kanılar var vatandaşlara şöyle tıpkısı izlenim oluşturulmuş; balıklar hep şekilde dipfrize atılıyor. Dipfrizler kayırma için olan cihazlardır. Balığın muhafaza edilmesi amacıyla ülkü soğukluk -20 derecedir. Balığın donma süresi ise 20 saattir. Bu 20 saat süresince balığın içindeki bağırsaklar bibi neşelilik halinde oluyor ve balıkta kederlilik veriyor. Benzer paye balık kesilip, çöz organları alınırsa daha etraflı müddet saklayabilirler. Bu bilgilerde vatandaşların aklında olsun. Dolaba atmak isteyen olursa balıklarını temizlesinler, o şekilde atsınlar. Tuzlama aşamasındaki balıkların öncelikle sağlıklı ve tendürüst olması geçişsiz. Usulüne akla yatkın şekilde kesilmesi, tıpkısı zamanda dahi tuzlu suyun içre kısaca 20 dönem dinlendirilip, iliğinin alınıp hazırlanması gerekir. Lojistiğin yer ferah olduğu liman Ereğli limanıdır, kayıkların yanaşması için. Kasa imkanı için, arızalarının giderilmesi için, motorin almak üzere en akla yatkın liman Ereğli limanıdır. O yüzden bölgedeki avcılık yapılırken mevrut balıklar nerenin kayığı olursa olsun öncelikli yeğleme yeri Ereğli’dir. Vatandaşta da şöyle ayrımsız bellek var, onu birlikte aydınlatalım; ‘buranın balığı tutuluyor amma buranın vatandaşı yiyemiyor’ katiyen öyle tıpkısı şey namevcut. Kayıklar tuttuğu balığı nerenin ihtiyacı varsa oraya balıklar satılır. Tekneler apayrı şehirlerden geliyor, avcılığını yapıyor, kişi çalıştığı firmalara veya şehrine balığı yollamakta o adamın hakkı.”

Share: