Ski Merkezi’nde jeotermal yunak akarsu tetkik çalışmalarına başlandı

Ski Merkezi’nde jeotermal hamam su sondaj çalışmalarına başlandı

ERZURUM – Erzurum Konaklı Ski Merkezi’nde jeotermal hamam su sondajı çalışmalarına başlandı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi şehrin geleceğini ait büyük bire bir yatırımı daha hayata geçiriyor. 2 bin 500 metre uzun boylu kadar gerçekleşecek olan Jeotermal Isıdam Su Sondajı çalışmalarına bidayet verildi. Bölgede şita turizminin yapılacak say ile yılın tamamına yayılması hedefleniyor.

Konaklı ski merkezinde tetebbu çalışmaları nedeniyle düzenlenen törende mütekellim Erzurum Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Galebe Güzel; “Büyükşehir Belediye’miz Erzurum’da ilkleri gerçekleştirmeye bitmeme ediyor. Erzurum tarihinde 2200 metre koyu istikşaf ilk kez bugün başlıyor. Burası dünyanın az ski merkezlerinden benzeri tanesi, Konaklı ski merkezi. Jeotermal sonucunda biz hamam suyu elde ettiğimizde inşallah bunu kış turizmine entegre ederek burada turizmi yemeden içmeden kışın değil yılın 12 ayına yaymış olacağız. Bu de şehrimizin ekonomisine çok iri tıpkı yardım sağlayacak” dedi.

MTA Trabzon Toprak Müdürü Bülent Tosun ise konuşmasında; “Araştırma çalışmasına başlayan NOV750 tetkik makinemiz genel müdürlüğümüzün bünyesindeki en dinç araştırı makinesi. Burada yapacağımız istikşaf 2250 metre civarında olmasını planladığımız bir tetkik. Araştırma çalışmalarında 4 kesim maden mühendisi, 4 devam jeoloji mühendisi, 7 kesim sondör, 1 makinist ve 1 elektrikçi personelimiz görev yapacak, ayrıca belde köylerden 22 vatandaşımızda tetkik işçisi kendisine bize katılmış bulunuyor” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından istikşaf çalışmalarına başlandı.

Share: