Sol Öğür Hat Yürütme Kurulu Üyesi Yaşar Ziyalı: Bu Intihap Bizim Açımızdan Ayrımsız Medeniyet Tercihi, Tıpkı Varlık-Kısırlık Meselesi

MURAT İSTANBULLU

Sol Fırka Tarz Icra Oturmuş Üyesi ve Birgün Gazetesi Işaret Koordinatörü Yaşar Işıklı, “18 Haziran 2023’te Türkiye, ihtimal de yüzyıllık Cumhuriyet’te, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu kritik seçimini yaşayacak. Bundan esbak seçimlere da bilcümle ciddi dedik amma bu gerçekten kritik bire bir seçme. Bu, takkadak bire bir sandığın konulduğu ve ortamında insanlara oy verildiği tıpkı seçim değil. Bizim açımızdan bir uygarlık tercihi, bizim açımızdan benzeri hayat-fukaralık meselesi… Bu seçme süreciyle Türkiye’dahi açlık sınırında ateş parçası milyonlar, kadınlar, ezilenler üzere cennetin kapısı açılmayacak. Amma bire bir cehennemin kapısını kapatacağız ve apayrı tür ayrımsız dünyanın umudunu biraz elan yukarıya çekeceğiz” dedi.

Sol Öğür Artvin İl Başkanlığı tarafından Artvin Barosu’nda cemaziyelevvel planlı konferansa konferansçı kendisine katılan Sol Öğür Meclisi üyesi Mahmut Zeytinci, “Hep dünyada emekçilerden yana, ezilenlerden yana, doğadan yana ayrımsız kudret irade gitmek düşüncesi yok ihvan. Esas adına sosyalizm budur. Yani bundan 110 yıl evvel Rozaryüs’ün söylediği sav söz laf değildi; ‘Ya barbarlık evet toplumculuk’. Olur, yeryüzünde evet sosyalizm olacak ya de kapitalizmin barbarlığı yeryüzünü namevcut edecek deniyordu 1907’bile. Zaman bu gerçekleşti, gözümüzle görüyoruz, Artvinliler çokça henüz ferah görüyor. Vadilerimiz HES’lerle, barajlarla namevcut oldu. Dağlarımız orman kesimleri ve madenlerle bulunmayan oluyor. ve biz hala, bu büyüklüğünde sıkışmış yerde kendimize beş altı beribenzer yeşil düz bulup, beş altı ongun dibi bulup orda rahatlamayı düşünüyoruz. Oralarla yetinmeyi düşünüyoruz. Bu gidişe topyekün dur demeyi evet birlikte engellemeyi düşünmüyoruz. Buna birlikte cüret dahi edemiyoruz maatteessüf” diye niteleyerek konuştu.

“YERYÜZÜNDE BILE SOSYALİZM ATAKLIK GEREKTİRİYOR”

Zeytinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeryüzünde dahi sosyalizm cüret gerektiriyor. Peki, kapitalizmin iktidarını yerle tıpkısı gitmek, bozdurmak, ama bire bir zamanda zat içimizde yola çıkarken devrim yaparak yola çıkmak. Yani beş altı tüketerek, kaynakları bir iki kullanarak topluma yaşıt namına. Aşkın istihsal üzere değil, yeterli istihsal için, hep amacıyla üretim için savaşım ederek. Kişi hayatımızda bunu uygulayarak yola çıkmamız gerekiyor ki toplumun bizi izleyerek çok tüketmeden, doğayı kirletmeden, dünyayı bulunmayan etmeden bu yeryüzünde insancasına bir yaşamı, denk bir yaşamı kurabilelim.”

“BU SEÇİM BİZİM AÇIMIZDAN BİR VARLIK-FAKIRLIK MESELESİ”

Birgün Gazetesi Iz Koordinatörü ve Sol Öğür Biçim Icra Kurulu Üyesi Yaşar Kültürlü da şöyle konuştu:

“Hakeza giderse 18 Haziran 2023’te Türkiye, ihtimal da yüzyıllık Cumhuriyet’te, Cumhuriyet tarihinin en nazik seçimini yaşayacak. Bundan eski seçimlere dahi bilcümle ciddi dedik amma bu hakikaten eleştiri benzeri intihap. Bu, elden ayrımsız sandığın konulduğu ve ortamında insanlara görüş verildiği benzeri seçme değil. Bizim açımızdan ayrımsız uygarlık tercihi, bizim açımızdan tıpkısı geçim-meskenet meselesi. Bizim açımızdan derken devrimcileri kastetmiyorum, sosyalistleri kastetmiyorum. Ülkenin bilcümle insanları açısından çok nazik aynı seçime doğru gidiyoruz. Mahmut Abi haddinden fazla akıllıca şeyler söyledi, haddinden fazla akıllıcasına tespitler yaptı, olması gerekeninde altını çizdi ama güncel, halka ile ait, yani yaşadığımıza dayalı meseleleri üstelik az buçuk üstelik bana bıraktı. Ben, o kısımları anlatayım. Ben birlikte sözümü ‘Tek posta inhina’le bitireceğim şüphesiz ama zaman devrimden önceki bu sürecin parçası olarak neler yapabileceğimizi konuşmamız lazım.

CEHENNEMİN KAPISINI KAPATACAĞIZ VE APAYRI TÜR BİR DÜNYANIN UMUDUNU BİRAZ ELAN YUKARIYA ÇEKECEĞİZ”

Bundan benzeri hafta evvel Lula, Brezilya’da haddinden fazla gerçekten benzeri farkla seçimi kazandı. Lula’nın politikasında şu vardı, şurası söyledi; ‘Biliyoruz kim cennetin kapılarını açmadık ama genişlik azından cehennemin kapısını kapatmayı becerdik’. Demincek bizim zaman yaşadığımız husus, şunun farkındayız, bu seçme süreciyle Türkiye’da açlık sınırında tüvana milyonlar, kadınlar, ezilenler için aynı cennetin kapısı açılmayacak. Ama bire bir cehennemin kapısını kapatacağız ve bambaşka soy bire bir dünyanın umudunu az buçuk henüz yukarıya çekeceğiz. O yüzden biz, Sol Parti kendisine bundan önce yaptığımız bütün o girişimlerde, 2016 referandumdan bu yana gelişigüzel adımı, ana yerine AKP’yi geriletme ve bu rejimin yıkılması üstüne kurduk. Hep siyasetimiz, Hak ve Kalkınma Partisi’ni, biricik adamı, Erdoğan rejimini nakzetmek, önce gidermek sonra tağyir etmek üzerine kuruldu. 18 Haziran’bile yapılması melhuz intihap için birlikte aynı şeyi söylüyoruz.

“İLK GÖREVİMİZ BU REJİMİ YIRTMAK, ERDOĞAN’I YENMEK, ERDOĞAN REJİMİNİN YENİLGİSİNE KATILMAK”

Bugünkü devrimciler kendisine, o geleneğe bitmeme eden rüfeka adına önce görevimiz, bu rejimi tefevvuk etmek, Erdoğan’ı yenmek, Erdoğan rejiminin yenilgisine iştirak etmek. Biz, cumhurbaşkanlığı seçimini mecmu da hakeza görüyoruz. Bu sürecin anne halkası, Erdoğan’ı yenme sürecinin kebir tıpkısı parçası görünmek. O yüzden herkesi, tehalüf güçlerini, ikide birde sorumluluğa çağırıyoruz. Son iki aydır yaşadıklarımıza tıpkısı bakın, bizim kıymetimiz; devrimcilerin, sosyalistlerin kıymeti bire bir sefer elan orada beliğ. Devrimciler, sosyalistler, bu ülkede kendisi üzere, politik partisi ve hareketi için tek molekül istemeyen insanlardır. Vakit Kaybetmeden bu ülkenin insanları üzere, âdemiyet için uğraş eden, fedakarlık gösteren insanlardır. Daim bunun çağrısını yaptık amma serencam iki ayda, üç ayda yaşananlara bakın; ‘ki başkan olacak, kim ne yapacak, kim icra vekili olacak, kim hangi ittifakı yapacak?’ Hakeza bir ihtilaf süreci imkânsız. Erdoğan hakeza yenilmez, Erdoğan rejimiyle böyle mücadele edilmez. Burada bile çok majör görevi var sosyalistlerin, devrimcilerin. ‘Böyle yapamazsınız’ söylemek lazım, lacerem yapılacağını göstermemiz gerekiyor.”

“ŞU ANDA ‘TEK DEFA DEVRİM’ DİYECEK KONUMDA DEĞİLİZ”

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber ise şunları söyledi:

“Türkiye 60’tan bilahare hasis sol ayrımsız yükselişe geçti, umutlandık. Olur, 1973 ve 1977 yılları arası, benim yüksekokuldaki öğrencilik yıllarımda ‘Tek el inhina’ diyorduk. Amma şu anda ‘Tek kere devrim’ diyebilecek konumda değiliz. Bakın, bunları muktedir olmak için benzeri adımın atılması geçişsiz. Türkiye’de gelecek tıpkısı düzeye geçebilmek üzere Atatürk’ün o nazik devrimi vardı. 1923’te Cumhuriyet Altını’i kurmasıyla, laikliği getirmesiyle ve Osmanlı İmparatorluğu’nun o İslami yapısını değiştirmesiyle ülkenin önü açılmıştı. Gelişigüzel ne büyüklüğünde beğenmesek üstelik bu hakeza gelişmiştir. Türkiye’üstelik şu anda parçalanmamış tıpkı İslami rejim demeyeceğim, çapul düzeni var. İslam’la falanca üstelik alakası bulunmayan yani. İslam’ın çatısı, anca gözüküyor amma algın var, topyekün tıpkısı vurgun var Türkiye’de. Bu yapıyı yemek gerekiyor rüfeka. Demincek değerli arkadaşım, muhalefeti gani yapamıyor olabiliriz, evet katılıyorum akla yatkın, hatalar üstelik mümkün. Ama ayrımsız depar yolu arıyoruz rüfeka. Muhalefette siz, istediklerinizi tamamen yapamıyorsunuz. Muhtemelen aynı taşları bürümek zorundasınız ve ona tırmanarak tekessür etmek durumundasınız. Mücadelede çokça geriye düştük rüfeka, mücadelede aşağılık geriye düştük. Yapılan eylemleri küçümsemiyorum amma yeterli birlikte bulmuyorum. çıktı olmalı amma bugün yani tıpkı yağmacı diyorum, ama benzeri zamanda dahi bütüncül, faşist aynı idare var.

“SİZLERİN BILE SOSYALİSTLER NAMINA KATKI VERMENİZİ İSTİYORUM”

Kılıçdaroğlu, aydınlık benzeri yüzdür ihvan, Türkiye’nin elan gür bire bir konuma gelmesini isteyen ve temas ahit şunu diyor; ‘Benim vatandaşımın çocuğu yatağa açgözlü girmesin’ diyor. Bu, bir toplumsal devletle peki, mütekâmil devletle olur. Bunu umuyoruz, muvaffak olmak zorundayız. Umum ele atfetmek zorundayız zer rüfeka. Yoksa peyda ve kemiksiz, sol gelişecek ve büyümek zorunda. Halkın sola ihtiyacı var, buna katılıyoruz amma Türkiye’nin ayrımsız demokratikleşmesi, demokratik cumhuriyete kavuşması lazım. Bunun üzere Yaşar As şurası dahi söyledi, çokça akla yatkın tıpkı şekilde, bu yapının yıkılabilmesi amacıyla herkesin o taşın altına elini koyması lazım. Yanlışlarımız türlü ama biz aydın Türkiye istiyoruz, bol bolamat içerisinde ayrımsız Türkiye istiyoruz ve bunun amacıyla mücadele ediyoruz. Buna sizlerin üstelik sosyalistler yerine yardım vermenizi istiyorum değerli rüfeka. Yoksa daha kötü günlerle yüz yüze kalabiliriz. ve CHP, bu ağırlık dönemde gine elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor, inşallah bu seçimi alacağız.”

Share: