Son an haberi: ÇANAKKALE’DE, KANADALI ASKERLER ANISINA DİKİLEN CARİBOU ANITI’NIN AÇILIŞI YAPILDI

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesinde Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin onuruna dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törende mütekellim Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede sunu canlı yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki bildirişim; milletleri hazar, müsamaha ve paçarız zihin ile birbirlerine yaklaştırarak acun barışı için bir dünya oluşturmaktadır dedi.

Çanakkale Savaşları sırasında 107 yıl evvel savaşarak hayatlarını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin anısına dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı töreni gerçekleştirildi. Törene, Kanada Hükümeti’nden bakanlar, milletvekilleri ve Newfoundland eyalet temsilcileri Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Çetin, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir ve çokça sayıda çağrılı katıldı. Merasim, Newfoundland Eyaleti Başbakanı Andrew Furey ve Kanada Gazi İşleri Bakanı Lawrence Archibald MacAulay tarafından açılış konuşmalarının yapılmasıyla başladı.

‘DÜNYA TARİHİNDE BİR BENZERİ YOK’

Törende konuşan Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları’nın acun tarihinde benzeri tıpkı olmadığını söyleyerek, Çanakkale Savaşlarında dünya tarihinde tıpkısı sıfır tıpkısı savaşım yaşanmış ve bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz bu topraklarda pek haddinden fazla ülkenin birlikte askeri kayıpları olmuştur. Bu savaşlarda Newfoundland askerleri dahi hayatını kaybetmiştir. Zaman burada savaşta hayatını kaybeden Newfoundland askerlerinin anısına Newfoundland Eyaleti ve Labrador vasıtasıyla yaptırılan Caribou Anıtı’nın açılışını yapmak için bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün savaşların sona ermesi sonrasında dile getirdiği ‘Uzak diyarlardan evlatlarını harbi gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Hayat içindedirler ve hayat içinde abat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonraları, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ ifadeleri bizim üzere da esastır. Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitlerimiz için geçenlerde Kanada’da açılışı yapılacak olan anıtın, iki talih insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, ‘Barış ve dostluk zarfında geleceğe bakmalarına’ katkıda bulunacağına inanıyorum dedi.

Icra Vekili Ersoy, konuşmasını şöyle sonlandırdı Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede sunu canlı yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki iletişim; milletleri barış, tolerans ve paçarız beyin ile birbirlerine yaklaştırarak dünya barışı üzere ayrımsız platform oluşturmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki ülfet bağlarının gelişmesinde, bu anıtların katkıda bulunmasını diliyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti yinelerken, iki talih ilişkilerinin henüz gelecek düzeye taşınması amacıyla ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumu dile bildirmek isterim.

Yapılan konuşmaların ardından Caribou Anıtı’nın açılışı Vekil Ersoy, Furey ve MacAulay tarafından gerçekleştirildi. Arkası Sıra Kanada Kraliyet Alay Bandosu vasıtasıyla mutluluk milli marşlarının çalındı. Henüz sonradan protokol üyeleri vasıtasıyla Caribou Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Tören Vekil Mehmet Nuri Ersoy ve yabancı heyetin Hill 10 Abide ve Mezarlığına karanfil bırakmasıyla sona erdi.Share: