Sonuç an haberleri! Çatak’ta 29 sene önceki terör dolayısıyla boşaltılan kırsal mahallelere derrace turu

VAN’da cıvıltı gösteren Vadi Tabiat Spor Kulübüne üye 27 doğasever, yıldırı olayları zımnında 29 sene önceki boşaltılan saf ve tarihi güzellikleriyle görenlerin beğenisini toplayan Kavgacı ilçesine merbut kırsal mahalle ve ilişkin mezralara velespit turu ve natür yürüyüşü düzenledi.

Van’de faaliyet gösteren Yer Natür Spor Kulübü, kent turizmi açısından önem haiz yerlerin tanıtımı üzere çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, kulüp üyesi 27 doğasever, 1993 yılında terör nedeniyle boşaltılan kırsal mahallelere, 18 kilometrelik bisiklet turu ve tabiat yürüyüşü düzenledi. Kavgacı ilçesine sadık Konalga Mahallesi ve mecbur 3 mezraya yapılan derrace turu ve doğa yürüyüşünde doğaseverler, bölgenin katıksız ve tarihi güzelliklerini rüyet imkanı buldu.

Yer Tabiat Spor Kulübü Başkanı Ömer Demez, 50-60 kişilik gruplarla gelişigüzel hafta sonu Van’ın görülmeye derece doğa güzelliklerine volta düzenlediklerini, bu hafta sonu ise Kavgacı ilçesinde metrukiyet edilen rustik mahalle ve mecbur mezralara derrace turu yaptıklarını söyledi.’DOĞA HARİKASI MINTIKA TURİZME KAZANDIRILMALI’Demez, “Bu haftaki etkinliğimizi Çatak ilçesine mecbur Ezdinan bölgesindeki 1993 yılında infirak edilen rustik mahallelere yaptık. İlçe merkezinde sabahleyin kalvaltı yaptıktan sonra  Zivel Köprüsü’ne büyüklüğünde pedal çevirdik. Daha sonradan Ezdinan bölgesine geldik. Buradaki mahalleler terör zımnında 1993 yılında boşaltıldı. Bu bölgede 12 mahalle ve sınırlı mezra bulunuyor. Bu bölgenin benzersiz ayrımsız doğal güzelliği var. Turizme kazandırılması gerekiyor” dedi.Bisiklet turuna katılan Cahide Girgin ise, bölgenin saf güzelliklerine hayran kaldığını ifade ederek,”Kestirmece 18 kilometre çiftteker sürdük. Çok güzel geçti, rota de  çokça güzeldi. Ayrılma edilen köylere geldik. Çok fena hâlde ayrımsız görünüş ve doğası var. Mahallelerdeki  yüzyıllık taş evler,  tabii güzelliğiyle kendine hayran bırakıyor. Gelip gezilmesi ve görülmesi gereken aynı saf güzelliğe ehil” diyerek konuştu.

Share: