Sonuç dakika haberleri! Girişim Programı kapsamındaki “Afiyet ve Kimya Ürünleri Çağrısı”nda önceki kararlar makbuz

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında açılan Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı’na ilişik, “Afiyet ve kimya sektöründe kabul ettiğimiz 23 proje üzere önümüzdeki dönemde 784 milyon liralık AR-GE yatırımını ve 4,3 milyar teklik istihsal yatırımını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Varank, Avrupa’nın en balaban endüstri kümelenmesi DÜZ İstanbul’un düzenlediği “YER EXPO Defans, Havacılık ve Feza Endüstri Fuarı”nda Uygulayım Bilimi Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na ilgili hikmet verdi.

Varank, Türkiye’da üretimi olmayan, yoğun akan açık sunulan elektronikten makineye, kimyadan sağlığa, değişik sektörlerdeki ürünleri domestik ve milli imkanlarla üretebilmek üzere bu programı başlattıklarını bildirdi.

Mobilite ve Üretimde Yapısal Transformasyon çağrılarında yakalanan peş düzem performanstan sonraları açılan üçüncü çağrıda esenlik ve kimyada birlikte nazik projeleri hayata nakil üzerine iddialı olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrımıza 179 proje başvurusu oldu. Tafsilatlı değerlendirmesi tamamlanan 44 projeden 23’ü akseptans edildi, 5’i için revizyon istedik. Sağlık ve kimya sektöründe kabul edilen 23 proje amacıyla önümüzdeki 784 milyon teklik AR-GE yatırımını, 4,3 bilyon teklik istihsal yatırımını destekleyeceğiz. Bu desteğin sonucunda Türkiye, kanatlı hayvan aşılarında geçer not adjuvanı, meme başı kanseri ve otoimmün emraz amacıyla taşıyıcı sistemleri, derece ek yüksek toksisiteye ehil eskimemiş onkoloji ve MS ilaçlarını Aşama Programı sebebiyle üretme kabiliyetine cemaat olacak. Muazzez Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, savunma sanayisinden bilahare sanayinin temas alanında gündemi izlem fail değil, dünyada gündemi tayin fail benzeri Türkiye’yi önümüzdeki dönemde inşa edeceğiz.”

99 proje amacıyla proses devam ediyor

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Adım Programı kapsamında geçen sene “Mobilite ve Üretimde Yapısal Transformasyon” çağrılarına bundan sonra, 2021’birlikte Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nda 179 projenin kesin müracaat sürecini tamamladı, 143 proje alt kurul kıymetlendirme aşamasına kaldı. Bu projeler amacıyla yapılan ayrıntılı tetkik süreci böylece 44 proje amacıyla karar alındı, 99 proje amacıyla ise istimara süreçleri bitmeme ediyor.

Kararlaştırılan 44 projeden 23’ü kabul edilirken 5’i revizyona açıldı. Kabul edilen 23 projenin AR-GE büyüklüğü 784 milyon lira, üretime yönelik envestisman harcaması büyüklüğü 4,3 bilyon lira oldu.

Projelerin illere göre dağılımına bakıldığında İstanbul 5 projeyle ilk tam kayran alırken bu ili Kocaeli 4, Tekirdağ 3, Sakarya 2 ve Karaman 2 projeyle izledi. Ankara, Yalova, Kültürlü, Samsun, Konya, Isparta ve Adıyaman’dahi üstelik birer proje yürütülecek.

Yenilikçi ürünler üretilecek

Desteklenen projeler kapsamında yenilikçi, değer munzam eşdeğer ilaçlar, biyobenzer ilaçlar, amansız hastalık tedavisinde beğenilen ve eşsiz reçete kategorisinde kayran düz etken maddeler, aşılar, muafiyet sağlayıcı ürünler, kimya sanayisinde mergup başka kimyevi mahsulat ve müstahzarlar, tababet, cerrahi, dişçilikte makbul eczacılık ürünleri üzere ilişik değeri faziletkâr kritik ürünlere müteveccih yatırımların gerçekleştirilmesi benzer olacak.

Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında değerlendirilen kimya sektörü, petrol, doğal gaz, gelgel, akarsu, mineraller ve metaller gibi tor maddeleri 70 binin üzerinde ayrımlı ürüne dönüştürerek hızla seçkin sektöre girdi sağlıyor.

Türk sanayisinin gelişimi için kilit öneme topluluk tıpkısı seksiyon olan kimya sektörü, imalat sanayisinde üretime laf maddelerin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. İmalat sanayisi sektörleri beyninde yeryüzü aşkın dış tecim açığının verildiği kimya sektörü, domestik ve milli sanayinin gelişmesinde erdemli gizil barındırıyor.

İlaç sanayisi üstelik büyük miktar ve çeşitlilikle üretim ve ihracat imkanına topluluk, ekleme değeri yüksek sektörlerden biri olarak dikkati çekiyor.

Share: