Soylu: Türkiye’de 100’e andıran terörist kaldı

 

Büyükelçiler Konferansı ve Antalya Diplomatlık Forumu’nun, Türkiye’nin geldiği noktayı, özünü çok dolgunca ifade ettiğini ve Anadolu’yu global benzeri akıl merkezi haline getirdiğini tamlayan Süleyman Aristokrat, diplomasi formunun içeriğinin doldurulmasıyla ilişik savaşım ortaya koyan herkese teşekkür etti.

Soylu: Göç meselesi bitmeyecek

Küresel aktörlerin yetişemediği, çözemediği problemlerin, “pandemi süreci ve etkileri, kafile, erke krizi ve bunların oluşturduğu hesaplı süreçler” olduğunu dile getiren Nazır Soylu, Batı’nın kafile, enerji krizi ve iktisadi süreçler konusundaki tavrını eleştirdi. Soylu, dünyadaki istihsal sistemlerinin değiştiğini, barhana meselesinin bitmeyeceğini, daha farklı benzeri duruma evrileceğini ve başka birçok içtimai olayın bitmeyeceğini tabir etti.

Dünya genelinde uyuşturucu akışı

Dünyada toplumsal iletişim araçları platformlarıyla uluslararası bakir tıpkısı vasilik sisteminin oluşturulduğuna değnen Icra Vekili, finansal suçlar problemi ve maden meselesinin dahi gündemde olduğunu savundu.

Dünya genelinde sonuç benzeri yıldaki metal akışına değinen İçişleri Bakanı Aristokrat, Taliban’ın iktidara gelmesinden sonraları Afganistan’dahi afyon ekiminin azaldığına meni etti. Aristokrat, “Afganistan-İran hattından Türkiye’ye giren beyaz, afyon miktarında azalma var ve rotayı değiştirdiler. Rotayı Akdeniz hattı üzerinden Avrupa’ya ulaştırmaya çalışıyorlar. Tığ bunu nasıl anlıyoruz? Çünkü Avrupa’daki beyaz zehir fiyatının yükselmediğini, bütün tersi bulunduğu noktadan biraz elan düştüğünü, yani Türkiye üzerindeki yakalamaların çokça nazik bir etkisi olduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Türkiye’ye methal eden yıldırıcı sayısı zaman 46’

İçişleri Bakanı Aristokrat, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla süreceğini vurgulayarak yıldırı örgütünün Türkiye’birlikte 2018’da sayısı 3 bin 867 olan telsiz konuşmalarının şimdi 29 olduğunu ve 2018’üstelik 408 olan Türkiye’ye giriş yapan yıldırıcı sayısının zaman 46 olduğunu bildirdi.

Barhana, tevhit kaçakçılık ve sınır güvenliğine yönelik tedbirlere ilişik hikmet veren Vekil, Irak’ın kuzeyi ve Suriye’ye yönelik operasyonlar yapılınca terör örgütü PKK’nın almaşık bölgeler oluşturmaya çalıştığını aktardı.

‘Saldırılar yüzde 95 azaldı’

Aristokrat, Türkiye’den sınır dışına giden terörist sayısının 2015’te 5 bin 584, geçen yıl 51 ve bu sene de şu esas kadar 30 olduğunu bildirerek, “Benzeri yılda binlerin üzerinde eylem engellenirken şu anda engellenen gösteri sayısı 102’ye, terör örgütünün saldırıları de yüzdelik 95 azalarak çok beş altı benzeri noktaya gelmiştir. Saldırıların muhteşem tıpkısı bölümü de sınırlardan gelen tacizlerdir” dedi.

‘Jandarmada profesyonelleşme yüzdelik 90’lara çıktı’

Jandarmada profesyonelleşmenin yüzdelik 32’den yüzde 90’lara çıktığını, bu oranının kıyı güvenlikte yüzde 100 olduğunu nâkil Soylu, “Türkiye’de 100’e mümasil terörist kaldı ama bu, hemencecik her madde tükenik gelmek değildir. Meselelere ölçülü bakmalıyız, akla yatkın bire bir ölçekle bakmalıyız ve doğru benzeri ölçekle devam ettirmeliyiz. Mücadelemizden da gelişigüzel düşüncesiz hamle atmamalıyızdiyerek konuştu.

Son 5 yılda 361 bin gönül sınır dışı edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa ve Türkiye’nin sınır dışı etme çalışmalarına ilgili dahi “Türkiye’den 703 bin 80 güç Avrupa’ya önceki. Türkiye’den 361 bin kişiyi son 5 yılda sınır ötesi etmişiz. Avrupa’nın toplam sınır dışı ika oranı yüzde 18’dir. Bizim hep sınır dışı ika oranı yüzdelik 57’dir. 2 milyon 650 bin kişinin sınırlardan girmesini engelledik” dedi.

Akar’dan teröristlerle savaşım açıklaması

 

7 terörist aylak ayla getirildi

 

Yıldırı örgütlerinden ABD’ye davet: Türkiye’nin operasyonlarını durdurun

 

Teröristlerin kullandığı 2 sığınak imha edildi

 

El-Kilit Operasyonu’nda 4 yıldırıcı etkisiz hale getirildi

 

Misyon Karayılan’ın hususi görevlendirdiği 2 yıldırıcı öldürüldü

 

Share: