SpaceX, Starlink’i hackleyen araştırmacılara 25 bin dolar ödeyecek

Araştırmacı Lennert Wouters, sabık hafta 25 dolarlık eş yapımı tıpkısı cihaz kullanarak Starlink’e girebildiğini açıklamıştı. Wouters, hacklemeyi SpaceX’mağara armağan programının tıpkısı parçası adına gerçekleştirdiğini belirtmişti.

Wouters’ın yazık bildirimi üstüne ortaklık, sorunların giderildiğini açıklamış fakat Wouters, bunun gerçekleşmediğini encam sürmüştü. Uygulayım Bilimi şirketinden şimdi yıpranmamış tıpkısı kadem geliyor ve Wouters’a teşekkür ederken bir yandan üstelik araştırmacıları sistemdeki hataları bulmaya çağırma ediyor.

SpaceX, “Starlink güvenlik araştırmacılarını memnuniyetle karşılıyor, hataları bulun” başlıklı altı sayfalık bir belgede Wouters’ı araştırmasından ortalık tebrik etti. SpaceX belgede, ayrıca şu sözlere yer verdi: “Saldırıyı beceri olarak delici buluyoruz ve sistemimizdeki bildiğimiz türünün ilk saldırısı.”

Ayrımsız zamanda SpaceX, Wouters’ın hack’inin hiçbir Starlink kullanıcısını endişelendirmemesi gerektiğini ve uyduları doğrudan etkilemeyeceğini ekledi.

SpaceX belgede, şirketin zat mühendislerinin hizmeti iyileştirmek ve daha sakıncasız hale yayımlamak amacıyla seçkin antlaşma Starlink’i hacklemeye çalıştığını söyledi: “Mesul düzenlilik araştırmacılarının öz testlerini yapmalarına müsaade veriyoruz ve düzenlilik açıklarını bulup tabir ettiklerinde akçasal ödüller sağlıyoruz.”

Müşareket, araştırmacıların sistemdeki sorunları ortaya çıkarmaları halinde 25 bin dolara büyüklüğünde ifa yapacağını belirtti.

Share: