Starlink terminalleri hacker tehlikesi altında

Belçikalı araştırmacı Lennert Wouters, Starlink’in genel ağ terminallerini bozabilecek 25 dolarlık aynı bilgisayar korsanlığı aracı yarattı. Wouters, ara bulucu başkalarının kopyalaması üzere kullanıma birlikte sunacak.

Wouters, bu hafta Las Vegas’ta planlı Black Eşkal Güvenlik Konferansı’nda Elon Musk’ın uydu çanaklarının nasıl hacklenebildiğini gösterdi.

Çarşamba günkü konferansta yaptığı lokma tatlısı sırasında Wouters, Starlink peyk terminaline erişmesine ve kendi özel kodunu oluşturmasına cevaz veren donanım açıklarını anlattı. Wouters, “Starlink Kullanıcı Terminallerinin (UT) koca adına bulunması, onları tesisat korsanlarına maruz bırakıyor ve bire bir saldırganın zehir özgürcesine keşfetmesine imkân tanıyor” dedi.

YALNIZ 25 DOLARA DÜNYALIK OLDU

SpaceX, bağan Dünya yörüngesine toplanmış 3.009 peyk göndererek, sunma uzak bölgelerde dahi angajman yapmak için mutasavver benzeri mega takımyıldızı oluşturdu. Starlink müşterileri, evlerinde ve antrparantez yolda yanlarında emmek üzere 19 pus genişliğinde ayrımsız Dishy McFlatface isimli çanakları alıyorlar.

Wouters, Starlink çanağını hacklemek için tıpkısı modchip ya de uydu çanağına takılabilen özel ayrımsız devir kartı yarattı. Modchip, toplamda kestirmece 25 dolara mülk olan amade parçalar kullanılarak tıpkı araya getirildi. Antrparantez Wouters, modchip’mağara ayrıntılarını Github’dan indirilmeye amade kuzuluk bile getirdi.

HENÜZ GEÇMIŞ UYARMIŞTI

Epey cihazın kullanılması halinde Starlink sisteminin ilkin kilitli bölümlerini açan aynı atak başlatır. Wouters, “Cüretkâr, Starlink’mağara düzeltilemez aynı şekilde tehlikeye girmesiyle sonuçlanıyor ve keyfi kod yürütmemize cevaz veriyor” diyerek yazdı.

Wouters, SpaceX’i sistemlerindeki taksirat üstüne henüz geçmiş uyarmıştı. SpaceX, sistemi güncelleyerek karşılık verse da Wouters bu saldırıdan kaçınmanın biricik yolunun anne çipin yıpranmamış bir sürümünü hazırlamak olduğunu savunuyor.

Share: