SU ALTINDA KALACAK 72 YILLIK HÜKÜMET KONAĞI KAPISINA KİLİT

ARTVİN’dahi, baraj inşaatıyla alay malay tarz ve 7 köyün sular altında kalacağı Yusufeli ilçesinde 10 bin kişinin, 3 ayrı bölgedeki eskimemiş yerleşme alanlarına iri göçü sürüyor. Yeni yerleşme yerinde konutlar ve ateş eteklerinde düz yazı edilen villa tipi evlere taşınanlar, neşe ve hüznü tıpkı arada yaşıyor. Yüzyıllık anıların sular altında kalacağı ilçede, kullanılmamış hesabına taşınan 72 yıllık hükümet konağının zincir asılan kapısı de kilit vurularak kapatıldı.

Türkiye sınırlarında 410 kilometrelik uzunluğa erbap, Kuzeydoğu Anadolu’nun yeryüzü nazik nehirlerinden Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Küçük Ay 2013’te atılmış, 275 metre cisim yüksekliği ile Türkiye’nin sunma faziletkâr, dünyanın ise ‘çift eğrilikli teferruatlı tümsekli baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü sunma faziletkâr barajı Yusufeli Barajı’nda vücut inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatı ve kaza merkezi ile köylerdeki 5 bin konut, 270 gelişim yeri ve 9 bin 430 dönüm ekincilik arazisi, sular altında kalacak.

152 YILLIK TARİHİNDE 7’NCİ KEZ TAŞINACAK

İlçenin kullanılmamış adına taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp kazı ve 11 milyon metreküp dolgu ile 153 hektar düzlük elde edildi. 3 bölgede 10 kadem halinde sürdürülen altyapı çalışmaları ile hükümet konağı, inanma, bitirmiş, adliye, beş ve ortaokul, ortaöğretim, müftülük, öğretmenevi kadar kamu binaları de tamamlandı. Sular altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerinde yaşayanlar için dahi dağların eteklerinde bakir yerleşme birimleri kuruldu. 7 köyde, yerel mimaride, 2’şer bükülmüş gündeş evler yapıldı. Mecmu 520 köy evi, inşa edildi. 152 yıllık tarihinde 6 kere yerleşme yeri değiştirilen ve 7’nci misil taşınacak ilçede büyük göç, kullanılmamış yılda tamamlanacak.

KAMU BİNALARI KAPANDI

Baraj inşaatıyla alay malay hat ve 7 köyün sular altında kalacağı Yusufeli ilçesinin yeni iskân yerinde, 3 ayrı bölgede 10 aşama halinde sürdürülen altyapı ve üstyapı ile çatı ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 girişim, taşınmaya amade hale getirildi. İlçede taşınan amme kurumlarının kapısına dahi kilit vuruluyor. Su altında kalacak 72 almanak hükümet konağı binası da görevlilerce zincir asılan kapısına kilit vurularak kapatıldı. Anıların sular altında kalacağı ilçede nahiye halkı, sevinç ve hüznü bire bir arada yaşıyor.

‘YUSUFELİ’NİN ANILARI ÇOK’

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, hükümet konağının taşındığı yıpranmamış yerleşim alanındaki durumunda incelemelerde bulundu. Ilbay Zirve, ‘Anıları haddinden fazla Yusufeli’nin, gelişigüzel hicran bire bir duygusal atmosfer oluşturuyor tabi kim. Oradan ayrılacağını düşündükçe birlikte hele yaşlılarımız bunu daha fazla yaşıyorlar ve bunları hatırlayıp, can anlar yaşıyorlar. Evire Çevire ortamlar oluşturuldu hem iletişim anlamında hem halkla ilişkiler ve mekansal planlama anlamında çok bol bakım alanlarımız oluştu. Mutlu olacaklarını düşünüyoruz. Tığ dahi olabildiğince kendilerine havari olacağız’ dedi.

‘KİLİDİ GÖRÜNCE İNSAN HÜZÜNLENİYOR’

Kapısına kilit vurulan hükümet konağında 12 yıl vazifeli olarak çalışıp, tekaüt olan Mustafa Çipo, ‘Bu çatı yapıldığında ortaokul öğrencisiydim. Çok anılarımız var, 12 sene o binada mülk müdürlüğünde çalışıp, emekli oldum. Anılarımız geride kaldı. İnsan anılarının olduğu yeri zincirli, kilitli görünce üzülüyor, hüzünleniyor. Burada iyi dostlarımız, arkadaşlarımız oldu. İyi yara günlerimiz oldu’ diye konuştu.

Hükümet konağının inşasında çalışan Yılmaz Yılmayan ise ‘O yıllarda binanın inşasında çalıştım. Deminden kilidi görünce üzüldüm’ dedi.

Ahmet Durur birlikte ‘Yıllarımız burada geçti, insan tabi kim üzülüyor. Ora vaktiyle tıntın tıpkısı yerdi’ diyerek konuştu.

Share: