Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Çay kurudu, geriye çay tabanındaki çöpler kaldı

Harşit Çayı “Harşit Çöplüğü” oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin site merkezinden cari Harşit Çayı’nda suların çekilmesiyle ortaya çıkan çöpler tepkilere sebep oldu. Vatandaşlar çöplüğe dönen Harşit Çayı’na gübür atan şahısların cezalandırılmasını istedi.

Gümüşhane site merkezini dip ayrımsız vadiye ayıran ve Türkiye’nin bildirme acul cari çaylarından birisi olan Harşit Çayında hamam yaz günleriyle birlikte akarsu seviyesinin yer bağan oranlara inmesiyle bilinçsiz eşhas vasıtasıyla birlikte atılan atıklar ortaya çıktı.

Adeta çöplüğe dönen Harşit Çayının tabanında ve çevresinde su şişeleri, ayakkabılar, karton kutular, yararsız poşetleri, akarsu bidonları ve elan birçok atılmış kötü görüntülere ve kokulara hastalık olurken, bu atıklar çay içerisindeki aktif yaşamını de inatçı etkiliyor. Sabık günlerde şişman balık ölümlerinin bile yaşandığı Harşit Çayı’nda pislik görenlerin içini acıtırken, vatandaşlar özellikle kentte salı günü kurulan aksata alanından vahim şekilde çöp atıldığını tez ederek sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

“Vatandaşların apartmandan çöp poşetlerini dereye attıklarını gördüm”

Vatandaşların bilinçsizliği zımnında Harşit Çayı’nın çöplüğe döndüğünü ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyleyen Hamdi Dogma, “Vatandaşımızın bilinçsizliği deremize, suyumuza erbap çıkmıyorlar. Eline gelen dizge gübür atıyor, Belediye herkesin başına tıpkı koca koyamaz. Vatandaşın henüz duyar olması geçişsiz, atanın birlikte uyarılması geçişsiz. Bu Harşit Çayı neden hakeza pis olsun, daha bozulmamış olsun. İnsanlar serin serin otursunlar baksınlar amma vatandaşımız maatteessüf çok duyarsız. Elinde hangi varsa atmış ayakkabı atmış, bidon atmış. Temsil akşam ezanı dayanılmaz bire bir semptom vardı, aracımın kapısı açıktı küçük çok keder bir kokuydu. Vatandaşın ben apartmanlardan çöp poşetlerini dereye attığını gördüm. Ego görsem uyarırım, ikinci kere birlikte görürsem ona öyle aynı ukubet veririm kim buranın yanından geçerken yararsız atamaz. Ego utanıyorum şurası gördükçe” dedi.

“Başlangıçta balık vardı şu anda balık filan kalmamış”

İstanbul’dan dinlence üzere geldiğini ve karşılaştığı görünüş dolayısıyla haddinden fazla üzüldüğünü ifade fail Celil Çevik ise “Normalde İstanbul’de yaşıyorum, yazları memlekete geliyorum. Dere ıslahı mamul eskiden ama katışıksızlık bulunmayan. Yazları akarsu çekildiği zaman çöpler meydana çıkıyor. Vatandaşların bilgisizliği, yolun kenarında çöpler var gelenler çöplerini dereye savuruyor. Bu vatandaşların hassas olması lazım. Şu anda içimiz acıyor önceki haliyle şimdiki değişik. Önceleri balık vardı şu anda balık filan kalmamış. Esasen görüldüğü ahit aynı ukubet uygulanması lazım. Halkın bilinçlendirilmesi geçişsiz yada ufak tabelalarla vatandaşların uyarılması lazım” diye konuştu.Share: