Sunak’tan partisine ‘halka mali destek’ uyarısı

İngiltere’de Muhafazakar Partinin lider adaylarından Rishi Sunak ve rakibi Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Tümen mensupları ile seçme kampanyası çerçevesinde İngiltere’nin Darlington bölgesinde planlı etkinlikte ayrımsız araya geldi.

Temel gündeminin mütezayit enerji faturaları ve hayat maliyetleri olan etkinlikte, tümen üyeleri, özellikle rüşvet politikaları ve zorluklarla savaşım eden ailelere verilecek destek konusunda rakipleri zorlayıcı sorular sordu.

Truss, başvekil namına gelecek seçimde elan fazla koltuk kazanacağı sözünü verdi.

“Beyninde çakılı ayrımsız pasta var. Biz bunu bölüşmeliyiz ve parayı dağıtmalıyız. Bana bakarak, bu pastayı büyütebiliriz.” diyen Truss, mevcut vergileri açık artırma düşüncesine ısıdam bakmadığını ve bundan henüz çok sağlık elde edilmesine karşı çıktığını söyledi.

“İngiliz halkı bunu yapmadığımız amacıyla bizi affetmeyecek”

Sunak ise rakibini sahn pahalılığında sert tıpkı artışla karşı karşıya mütezayit ailelere maddesel destek sunmaması nedeniyle eleştirerek, ati seçimde yoksulluğun artmasını engelleyememesi halinde partisinin kesinlikle yenilgiye uğrayacağı uyarısında bulundu.

Çok zenginler amacıyla idrak indirimleri değil yer haddinden fazla ihtiyacı olanlara arkalama etmeyi hedeflemeleri gerektiğini vurgulayan Sunak, “Eğer bunu yapmazsak milyonlarca insan hoppadak keskin çekmeyecek, seçimlerde kesinlikle mahvolacağız. İngiliz halkı, bunu yapmadığımız üzere bizi affetmeyecek.” dedi.

Mütezayit erke faturalarına bile dikkati çeken Sunak, bu konuda halka bindi olunmaması karşısında Muhafazakar Partinin seçimi kaybedebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Muhafazakar Partide liderlik yarışı

İngiltere’de Muhafazakar Öğür liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Truss ve çarkıt Maliye Bakanı Sunak beyninde geçecek.

Adaylar, 7 Temmuz’da Muhafazakar Öğür liderliğinden istifa fail Johnson’ın yerini almak amacıyla uğraş veriyor.

Fırka liderliği amacıyla 20 Temmuz’da yapılan oylamada, Sunak 137, Truss 113 görüş almıştı.

Partinin eskimemiş lideri, 5 Eylül’de muhtemelen olacak

Mutluluk çapında kısaca 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, bakir başbakanı ve partinin yeni liderini, sona artan 2 namzet arasından seçecek.

Oylamanın arkası sıra Johnson sonrası partinin bakir lideri ve Başvekâlet Konutu 10 Numara’nın bakir sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Sunak ve Truss İngiltere’nin liderliği amacıyla finalde

 

Maliye Bakanı Sunak arz zenginler listesinde

 

Share: