“Süper Semere” Aronya’nın İlk Hasadı Yapıldı

Total keyif üzere sayısız yarar sunan ve “süper ürün” yerine tanımlanan aronyanın geçmiş hasadına başlandı. Aronyayı dalında yetiştirip sofralara ulaştıran Mor Aronya, Yalova ve Kırklareli’deki 220 dönüm ekili arazide hasada tevessül verdi.

Mor Aronya’nın Genel Müdürü Sertaç Kılıçaslan, “Faziletkâr tel ve caize değeri taşıyan aronya konuşu yerine de ek değeri erdemli bire bir sonuç. Mor Aronya kendisine 90 bin mezru fidanımızdan hasat ettiğimiz meyveleri hazır para, cılız ve türap formunda müşterilerimize sunuyoruz. Aronyanın tahkim edici gıda adına tüketilmesi üzere ise Bezmialem Mangiz Üniversitesi ile ar-ge çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Aronyanın dünyada akıbet dönemde arz popüler meyvelerden olduğuna ilgi calip Kılıçaslan, “Aronyanın dünyada alelhusus Polonya, Rusya ve ABD’birlikte üretimi gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise henüz kullanılmamış tanınmaya başladı diyebiliriz. Sair meyvelere bakarak genişlik erdemli lif ve azık değeri taşıyan aronya kazançlı adına da ekleme değeri faziletli benzeri kâr. Incir kendisine tüketilmesinin yanı sıra zayıf meyvesi, çiçekleri, kökleri ve yaprakları çıkar yol sanayisinde değerlendirilebiliyor. Bunlara munzam adına krem ve sabunlarda, cilt bakımında ve ruh olmamış maddesi yerine kozmetik sanayisinde üstelik kızıl ayrımsız nişane. Serencam yıllarda Türkiye’da bir nice fırsatı barındıran çöz talebin ensiz içi üretimle karşılanması üzere aronya istihsal alanlarının artırılması gerekiyor. Bu istihsal alanlarının ve gelişen sanayinin istihdama sağlayacağı katkı birlikte yadsınamaz” dedi.

ARONYA, SAYISIZ YARAR SUNUYOR

Aronya, mega antioksidan değerleri yanı sıra C, PP, B, E vitamini ve faziletli miktarda antosiyanin içeriyor. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, mangan ve erdemli oranda lif içeren ürün, bağışıklığın güçlenmesi, alerjilerin gerilemesi ve mafsal ağrıları kabilinden rahatsızlıklarda berkitme edici gıda rolünü üstleniyor. Erdemli potansiyel farkı, anti-aging, uykuluk sağlığı, şeker hastalığı, önsezi ve soy sağlığı, alerji kabilinden kronik rahatsızlıklar, radyasyonun suratsız etkileri ve feraset sağlığı konularında iyileştirici özelliği da bulunuyor.

Farklı formlarda kolayca tüketilebilen aronya, meyvenin suyu, konsantresi, tozu evet dahi kurusu namına tüketilebiliyor. Suyu, yavşak, dondurma ve benzen ürünlerinde, kurusu ise pastacılıkta, puding, reçel, marmelat yapımında kullanılabiliyor. Sağlıklı atıştırmalık amacıyla haza tıpkı esas olan aronya toz haline getirildiğinde ise ilişik değeri efdal ve işlevsel bire bir çaya dönüşüyor.

Share: