Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Kanada Caribou Anıtı açıldı

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede arz etkili yollardan biri olduğunu görmekteyiz.” dedi.

Çanakkale’deki Gelibolu Tarihi Alanı’nda, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyalet yönetimince yaptırılan Caribou Anıtı törenle açıldı.

Nazır Ersoy, törende, Bir Numara Acun Savaşı’nın dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları’nda dünya tarihinde tıpkısı görülmemiş mücadelenin yaşandığını ve bağımsızlık mücadelesi verilen bu topraklarda kavi çokça ülkenin askeri kayıplarının olduğunu söyledi.

Çanakkale Savaşları’nda Newfoundland’dan askerlerin dahi hayatlarını kaybettiğini tamlayan Ersoy, onlar anısına Kanada vasıtasıyla yaptırılan Caribou Anıtı’nın açılışı amacıyla toplandıklarını tabir etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Geçim içindedirler ve huzur zarfında şen uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra bundan sonra bizim evlatlarımız olmuşlardır.” sözünü hatırlatan Ersoy, bu ifadelerin kendileri için de esas olduğunu dile getirdi.

Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitleri için geçenlerde Kanada’üstelik birlikte açılışı yapılacak anıtın, iki mevki insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, barış ve dostluk ortamında geleceğe bakmalarına katkıda bulunacağına istekle inandığını kaydeden Ersoy, “Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede yeryüzü enerjik yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki bildirişim, milletleri barış, müsamaha ve kopça izan ile birbirine yaklaştırarak acun barışı üzere ayrımsız âlem oluşturmaktadır.” diyerek konuştu.

Ersoy, Türkiye ile Kanada arasındaki ilişkilerin elan encam düzeye taşınması için ne gerekiyorsa yapmaya amade olduklarını sözlerine ekledi.

Newfoundland ve Labrador Eyaleti Başbakanı Andrew Furey ile Kanada Gazi İşleri Bakanı Lawrence Archibald MacAulay bile katılımcılara seslenme etti.

Konuşmaların arkası sıra Kanada Krallık Saraka Bandosu yoluyla Türkiye ve Kanada milli marşları çalındı.

Ersoy, Furey ve MacAulay marifetiyle açılışı gerçekleştirilen anıta çelenk konuldu.

Bakan Ersoy ve yabancı yıldız bilimi, henüz bilahare Hill 10 Abide ve Mezarlığı’na çiçek bıraktı.

Törene, Kanada’dan gelen bakanlar, milletvekilleri ve eyalet temsilcileri ile Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Güç, Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Ferik Rasim Yaldız, Çanakkale Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir ve tören düzeni üyeleri katıldı.Share: