Tarihi Sinop Cezaevi’ndeki yenileme çalışmalarında sona gelindi

Tarihi Sinop Mahpushane’ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi

SİNOP – Faziletkâr duvarları ve ürpertici yapısıyla ünlü Tarihi Sinop Dam’nde iki sene ilk başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Mahbes müzesi, geçmişinin ateş izleriyle yıpranmamış yılda yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Hareketlilik yaptığı 112 yılda çok sayıda coşmuş mahküm ve düşün suçlularını barındıran Tarihi Sinop Cezaevi, 2000 yılında sonraları müzeye çevrildi. Aradan güzeşte 20 yılda bölgede dark turizmine az çok katkı sağlayıcı delik, temas sene yüz binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 2020 yılında ise Avrupa Birliği ile Hars ve Turizm Bakanlığı’nca sağlanan 10,5 milyon euro ödenekle restorasyona alındı. Tarihi Sinop Delik, 2023 yılının önceki aylarında kullanılmamış yüzüyle ziyaretçilerine kapılarını açacağı belirtildi.

Yüzlerce sene tersane namına kullanıldı

Sinop’un majör bir liman kenti olduğunu vurgulayan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Sinop, Selçuklular aracılığıyla fethedilmesiyle milletimizin önceki denizle tanıştığı iklim olmuştur. Sinop kalebent bire bir şehirdir, Alanya kabil. Selçuklular aracılığıyla alınınca Karadeniz’e hakimiyeti nedeniyle evvel tersanesi da burada kurulmuştur. Haddizatında cezaevimiz 1214’ten itibaren tersane kendisine faaliyete geçmiştir, bu gemilik hizmetini 1887 yılına kadar sürdürmüş, 1887 yılından itibaren üstelik mahbes adına kullanılmaya başlanmış ve 100 sene dam kendisine kullanılmıştır. 1997’birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devriyle bu arada üstelik bire bir hapis müzesi ve harabelik yeri yerine kullanılmaya başlamıştır” diye niteleyerek konuştu.

Restorasyon proje ihalelerinin 2009 yılından itibaren başlandığını söyleyen Vali Karaömeroğlu, “2020 yılında birlikte restorasyon yapım ihalesi yapıldı. İnşallah 2023 yılının önceki aylarında dahi cezaevimizi ziyarete açacağız” şeklinde konuştu.

Yaşam alanına dönüşecek

Yaklaşık 10,5 milyon euroluk ayrımsız proje olduğunu tamlayan Ilbay Karaömeroğlu, restorasyonla alay malay cezaevi hayat merkezi halini alacağını belirterek, “İçeriğinde bin yıllık tersanemizi yansıtan Denizcilik Müzesi olacak, Doğruluk Müzesi olacak, Kültür Danışma Merkezi olacak. Tekellüm galerileri, burada mütezayit ünlü edebiyatçıların eserlerinin olduğu Tekellüm Gökçe Yazın Müzesi, panellerin yapılabildiği bire bir dirim alanına dönecek” ifadelerini kullandı.

Share: