Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Mersin’de Yörüklerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bu mutluluk, pandemi birlikte karışma oluşmak üzere hiçbir şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Gündöndü yağıyla ait art oruçlu çevreler ayrımsız girişimde bulundu, onlar üstelik mukteza derslerini aldılar ve şu anda ekolojik ortam bizim buraların tabiriyle süt liman.” dedi.

Kirişci, kentteki temasları kapsamında Erdemli ilçesine bağlı Sarıpınar Yaylası’nda, Mersin İli Damızlık ve Kucak Aksi Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen Üreticiler Buluşması’na katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, göreve geldiği günden bu yana bitkisel üretimde un, yağ, şeker hastalığı, hayvani üretimde deri, benzin ve yumurtanın stratejik olduğunu dile getirdiğini hatırlattı.

2002 yılında göreve geldiklerinde 31,7 milyon küçükbaşa karşılık bugün 57,5 milyon küçükbaşa erbap olunduğunu, 9,9 milyon kocabaş sayısının ise 18 milyona çıktığını anlatım eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Tabii kocabaş da makro ama bu ülkenin coğrafyası küçükbaş amacıyla. Bu ülkede bizim bağımsız suretle küçükbaşa önem vermemiz gerekiyor. ve bundan hareketle dahi inşallah küçükbaşı yaygınlaştıracağız. Bire Bir taraftan üreticiyi koruyacağız amma değişik taraftan dahi bu üreticinin kendisinin üstelik yer aldığı istihlak grubu, bu hitit bulunamaz halde görmemeli. Yani ette bire bir sunma güvenliği benzeri bulunurluluk problemi yaşanmamalı diye niteleyerek biz dış satım yasakları getirdik. İhracat yasağı getirmediğimiz tarımla ilgili elden yemiş ve göveri. Amma zeytinyağı bile dahil almak üzere cümle ihracata laf olan konularla ait tedbirleri aldık ve ülkemiz insanlarını ayn uğrunda bulundurarak bu uygulamaları hayata geçirdik. Tabii ihtiyaç berenarı bu dediğimiz yasaklarla ilişkin gâvur olmadığımızı, anca tıpkısı direnim peşinde olmadığımızı, hesaplıca debi ettiğimizi, ihtiyaçlara bakarak bunu gündeme getirdiğimizi ortaya koyduk. Bundan yağlık üstelik ara sıra yasakları kaldırdık ve bunların seyrini izlem ediyoruz.”

Kirişci, Kovid-19 sürecinde kendilerini dünyanın süper gücü zanneden ülkelerin dahi acziyetini gördüklerini dile getirerek “Ancak bu büyüklük, pandemi bile dahil tevessül etmek üzere tek şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Günâşık yağıyla ait kayırıcı niyetli çevreler benzeri girişimde bulundu, onlar bile lüzumlu derslerini aldılar ve şu anda çevre bizim buraların tabiriyle benzen liman. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetimizin izlemiş olduğu akıllıca politikaların ayrımsız tezahürüdür.” diyerek konuştu.

Hükümet adına dünyanın yaşadığı bu türbülanslı dönemde lazım çalışmaları yaptıklarına dikkati çeken Kirişci, şöyle devam etti:

“Bitkisel üretimde bizim iki asıl girdimiz var. Biri motorin, gayr tezek. Hayvancılık yapıyoruz, ayrımsız girdimiz var. Ağızotu. Şayet tığ bitkisel üretimde mazot ve gübreyi dışardan seçmek zorunda olan aynı ülkeysek, lüzum istemez bu dışardaki gelişmelerden huysuz yönde etkileniyoruz. İşler rayına girdiğinde bile bu olumluya dönmüşse eğer bize de kısmi adına olumlu yansıyor. Bire Bir şekilde yemle ilgilendiren de olmamış maddelerin tıpkı kısmı yetersiz dışından döviz bazında geliyor.”

Kirişci, ülke yerine yerlileşme çabalarının büyük bir derakap ilerlediğine dikkati çekerek “Mevki olarak bu kök ihtiyaçlarımızı, birtakım gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Tanrı cevaz verirse inşallah Akdeniz’de ve Karadeniz’üstelik 2023 yılında kullanmaya başlayacağımız katıksız gazla alay malay azotlu gübrelerimizi üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, vekillik yerine 65 başlıkta toplanan destekleri olduğunu belirterek mümasil zamanda herkesin bu desteklerden e-celal üzerinden yararlanabileceğini aktardı.

TMO’nun 4 milyon 400 bin ton hububat alımı yaptığını ve alıma devam ettiğini anlatan Kirişci, vatandaşın berbat atlatmak yenmesi amacıyla un sanayicisine uyguladıkları düzenlemenin benzerini yemleme sanayisinde birlikte uygulayacaklarını sözlerine ekledi.

Mersin Ağacı Valisi Ali Hamza Güreşçi de devletin, hükümetin ve bakanlığın isteklendirme ve desteğiyle kentte koskocaman çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Renkler birlikte bugüne büyüklüğünde Yörüklerin destekçisi olduğunu belirterek imdi üstelik herhangi bir ahit yanlarında olmaya bitmeme edeceğini aktardı.

Konuşmaların arkası sıra Kirişci ve beraberindekiler, bölgedeki Yörük çadırlarını gezerek ailelerle görüştü.

Etkinliğe, Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, DOĞRU Fırka Mersin Ağacı milletvekilleri Mehabetli Halk Müfrit, Zeynep Gül Yılmayan ile MHP Mersin Ağacı milletvekilleri Olcay Kılavuz ve Ölümsüz Balkır, Mersin Ağacı Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, MHP Sazak İl Başkanı Zeynel Garaz Gölgeli ve Mersin İli Damızlık Kucak Aksi Birliği Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan ile farklı ilgililer katıldı.

Share: