Tavlanın antik çağlardaki dedesi Sinop surlarında çağ yüzüne bundan sonra

Tavlanın antika çağlardaki dedesi Sinop surlarında ahit yüzüne çıktı

SİNOP – Şehrin bağırsak limanını çevreleyen binlerce yıllık Sinop Kalesi surları, sülale sahipliği yaptığı birçok medeniyetin izlerini barındırıyor. Yenileme yapılan kale surunun üstünde ‘tavlanın dedesi’ diye rapor edilen, antik çağlarda oynanan ‘duodecim scriptorum’ oyununun taş oyması figürü çevrim yüzüne çıktı.

Barındırdığı katıksız limanı sayesinde bir nice medeniyetin hakimiyet kurmak amacıyla savaştığı Sinop’ta, geçmişin izleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Kent Meydanı Projesi ve kale surlarındaki restorasyonun arkası sıra tarihi kale surları üstünde, antika bire bir oyuna ilgilendiren iz çağ yüzüne çıktı. Figürün canlandırdığı baziçe ise günümüzdeki tavla oyununa benzemesiyle dikkat çekiyor.

Antik çağlardaki Romalılar döneminde çok sevilen aynı baziçe olduğunu tamlayan, musahabe tarihi araştırmacısı Oya Kayırıcı, “Esasta dönem yüzüne çıktı diyemeyiz, seçkin zaman oradaydı ve bize bakıyordu. Bu iz tıpkı oyun tablası, adı birlikte Roma’dahi çokça popüler olan ve Roma coğrafyasının temas tarafında oynanan ve bizim apayrı antika kentlerimizde bile örnekleri bulunabilen ‘duodecim scriptorum’ oyunu” diye konuştu.

Oyunun ismindeki anlamı ve oynanış şeklini anlatan Koca, “Duodecim 12 söylemek, scriptorum ise çizgi ve tarz emreylemek. Bu oyundaki düzenleme bile 6’şar kutunun ortadan ayrıldığı, 3 tam 3 ilan ve 15’er pulla oynana strateji oyunu. Günümüzdeki tavlanın antik çağlardaki dedesi diyebiliriz. Bu oyun milattan önceki 2. Çağ ve milattan sonra 4. Asır beyninde haddinden fazla sevilerek oynanmış, amiyane Romalılardan dal düzem imparatorlara büyüklüğünde oynanmış bir oyun” şeklinde konuştu.

Surların üzerine takrir tarihinin kül adına kestirilemediğini belirten Kayırıcı, “Arkamızda uzanan uğur kentimizin doğu surları. Bütün yerine tarihlemesini bilemiyoruz, evet Bizans döneminde yenileme çalışmalarında ya dahi Selçuklular bu kenti fethettikten sonradan buraya ilave, devşirme diye niteleyerek tabir ettiğimiz ayrımsız parça. Yetkililerden beklentimiz, bu sene kentimizi ağız ağıza baştan düzenleyen çalışmaların peşi sıra bu bölgelerde arkeopark oluşturulabileceği, bu unsurun üstelik turistik açıdan özen alımlı olacağı üzere replikası yapılabilir, tabela yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Share: