Tayvan’da Çin’e ilişkin çekişme uçakları ve gemiler görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin ordusuna ilişik çekicilik ve bahir araçlarının elektronik takip araçları, karakol uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, evcil saatle 17.00 (Türkiye saati ile 10.00) bakımından 21 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin cezire çevresinde görüldüğü, uçaklardan 11’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların külfet alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna uçtuğu, 6 AKARSU-30, 4 J-11 ve 1 JH-7 cidal uçağının boğazı ikiye ayıran itibari ‘itidalli çizgiyi’ geçtiği aktarıldı.

11 FÜZE TAYVAN ÇEVRESİNDEKİ SULARA DÜŞMÜŞTÜ

Nezaret, Pelosi’nin adayı ziyaret ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin peşi sıra tatbikatların başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin cidal uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, tıpkısı periyot Çin ana karasından ateşlenen 11 güdülebilen füzenin Tayvan çevresindeki sulara düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 çekişme gemisinin, 6 Ağustos’ta 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta 66 uçak ve 14 geminin, 8 Ağustos’ta 39 tayyare ve 13 geminin, 9 Ağustos’ta ise 45 uçak ve 10 geminin, 10 Ağustos’ta ise 36 tayyare ve 10 geminin cezire çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’in 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, ferman ihtilafı içre olduğu adanın çevresinde fiili aynı kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede hesaplı tatbikatlar zımnında bazen alanlar, gemi ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda düzenlilik endişesi dolayısıyla seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Tatbikatlarla ilgili yayımlanan çekicilik ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi 7 Ağustos’u izleyen şeb saatlerinde dolmasına rağmen, Çin ordusu tatbikatları 8 ve 9 Ağustos’ta üstelik sürdürdüğünü açıklamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Gün Doğusu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, geçkin yaptığı açıklamada, Tayvan çevresindeki sularda ve hava sahasında hesaplı tatbikatların sona erdiğini duyurmuştu. Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

KÖLE TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet kurultay heyetinin geçen hafta yaptığı müzakere, adayı topraklarının parçası olarak gören Pekin’mağara tepkisini çekmişti. Çin, 2-3 Ağustos’taki ziyaretin ardından cezire çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile irade ihtilafı içindeki adayı 25 yıl aradan sonradan konuşma eden evvel ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan önceki 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı müzakere etmişti.

TAYVAN, ÇİN’İN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Joanne Ou yaptığı açıklamada, benzeri yandan cezire çevresinde askeri tatbikatlar yaparken barışsever toplaşma mesajları vermenin tatminkâr olmadığını vurguladı.

Pekin’in yayımladığı politika belgesinin, iki tarafın özerk varlığını görmezden gelerek Tayvan’ı Çin’in parçası saymasını protesto ettiklerini belirten Sözcü Ou, “Ana karadaki komünistler tek antlaşma Tayvan’a hükmetmemişlerdir. Tayvan’ın egemenliği, 23,5 milyonluk Tayvan halkına aittir. Tayvan halkı Pekin’mağara yegâne ülke iki tümce önerisine dair birleşmeyi kabul etmeyecektir” yorumunda bulundu.

Ou, Pekin’mağara KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adayı ziyaretini mazeret ederek provokatif eylemlere giriştiğini, tatbikatlarla askeri çetin gösterisi yaptığını, siber saldırılar ve dezenformasyon kampanyalarıyla Tayvan’ı yıldırmaya çalıştığını, sadece Tayvan’ı değil lehçe barışı de tehdit ettiğini belirterek, “Anne uluslararası oyun bozan, lehçe istikrarsızlığı mucit Çin’dir” ifadesini kullandı.

Tayvan’ın Ana Kara İlişkileri Konseyi da “siyasa belgesinin, hüsnükuruntu mahmul olduğunu ve olguları görmezden geldiğini” savundu.

Açıklamada, “politika belgesinin, Altın Öğür’nin ulusal kongresi öncesinde ana kara halkına Pekin otoritelerinin Tayvan üstüne aynı şeyler yaptığı izlenimi taşımak amacıyla hazırlandığı” görüşü dile getirildi.

Kurul, “tek ülke iki sistem” önerisinin kabul edilemeyeceği, bunun dalgalı olamayacağı görüşünün Tayvan’de etraflı süredir bilgili olduğunu vurguladı.

Çin Celal Konseyine bağlı Tayvan İlişkileri Dairesinin Sözcüsü Ma Şiaoguang ise iktidardaki Demokratik İleri Öğür’nin siyasa belgesine müteveccih eleştirilerini “müsvedde çabası” diyerek niteledi.

“Biricik devlet, iki cümle” modelinin barışçı ve ilgiyle ayrımsız muhassala çağrısı olduğunu belirten Sözcü Ma, sonunda tüm Tayvan halkı aracılığıyla benimseneceğine inandığını dile getirdi.

Çin yönetimi evvel yayımladığı Tayvan politika belgesinde, ada ile ana kara arasındaki ideolojik ve sosyal farklılıkların tanınması temelinde “barışsever baştan toplaşma” hedefini vurgulamıştı. Belgede ‘yegâne mutluluk, iki herkes’ anlayışının, arz etraflı hal olacağı görüşüne düzlük verilmişti.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı mülakat, adayı topraklarının parçası gören Pekin’mağara tepkisini çekmişti. Çin, 2 ve 3 Ağustos’taki ziyaretin peşi sıra cezire çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı. İlk başta 4-7 Ağustos’ta düzenleneceği açıklanan tatbikatlar, öngörülen takvimin ötesinde sürdürülmüştü. 

Çin’den, Tayvan’a ‘barışçı yeniden toplaşma’ mesajı

 

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz

 

Çin-Tayvan krizi, savunma sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Share: