TBMM Genel Oturmuş

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Tümen’nin gündeme ait grup önerileri kabul edilmedi.

Umumi Kurulda İYİ Tümen’nin “Yolsuzlukla savaş”, HDP’nin “Kürtlere yönelik can planlaması” ve CHP’nin “Yamaklık ve öğrencilikteki staj sürelerinin tekaütlük yerine dahil edilmesine” ilişkin grup önerileri değişik ele alındı.

Partisinin önerisi konusunda konuşan İYİ Tümen Aksaray Mebus Ayhan Erel, yapılan araştırmalarda Türkiye’de gözle görülür aynı şekilde “yolsuzluğun arttığını, mütezayit yolsuzlukların ekonomiyi ve hazineyi şişman zarara uğrattığını” savundu.

DOĞRU Öğür’nin kurulurken 3Y formülünü kamuoyuna açıkladığını anımsatan Erel, “AK Öğür; yoksulluğun, yolsuzluğun, yasakların olmayacağı çokça güzelce benzeri ülke vadetmişti. Yolsuzluğu ortadan kaldıracağını iddia eden siyasi egemenlik yaptığı konuşmalarda yoksulların sayısının arttığını beyan ederek bu yoksullara yaptığı sosyal arkalama miktarını artırmakla övünmektedir. Yani ayrımsız hükümet ülkesinde kalan fukara ve hamhalat sayısından gelgel duymaktadır, itibar duymaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

DOĞRU Fırka Karabük Saylav Niyazi Sıra ise im ve hizmetin olduğu yerde yolsuzluktan bahsedilemeyeceğini, yolsuzlukla savaş üzerine koca adımlar attıklarını, AK Tümen’nin yaptıkları hizmetlerle milletin gönlünde nazik ayrımsız teveccüh kazandığını kaydetti.

Partisinin grup önerisi üstüne mütekellim HDP Şırnak Saylav Hüseyin Kaçmaz, Türkiye’nin sunu önemli sorunlarından olan “Kürt meselesinin, Kürt nüfusu üzerinden gine gündeme geldiğini” söyledi. Kaçmaz, Cumhuriyet Altını dönemi boyunca bir nice defa Kürtlerle ilişkin raporlar hazırlandığını ve “Kürt özlük artışının tıpkısı hırs olarak görüldüğünü” istikbal sürdü.

CHP Ankara Mebus Levent Gök, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın yavru sayısı üzerinden yaptığı açıklamaların Kürtlerde endişeye sebep olduğunu öne sürdü.

İki dolaşma sonradan Cumhuriyetin 99. yılının kutlanacağını hatırlatan Uzun Gök, “Türkiye Cumhuriyeti parçalanmamış yurttaşların beraberliği üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet Altını kurgu, budunsal soy temeller üstüne değil siyasal şuur ve ülkü birliktelik üstüne kurulmuştur. Cumhuriyet Altını eksiksiz etnik ve inançlara eşittir. ” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Tümen Mardin Saylav Şeyhmus Dinçel, Cumhur Reisi Erdoğan’ın asla benzeri etnik kökeni misyon almadığını, kastedilen şeyin PKK yıldırı örgütü olduğunu belirtti.

Dinçel, “Sıkıntı okumanın ve konuyu değişik yerlere çekilmesinin kimseye faydası yoktur.” dedi.

Partisinin takım önerisi üstüne mütekellim CHP İstanbul Mebus Sibel Özdemir ise çıraklık ve öğrencilikteki staj sürelerinin emeklilik namına dahil edilmediğini, bunun vatandaşların mağduriyetini birlikte getirdiğini söyledi.

Konuyla ilişkin kanun teklifi verdiğini dile getiren Özdemir, vatandaşların mağduriyetinin ortadan kalkması amacıyla destek istedi.

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Fırka’nin gündeme ilgili grup önerileri akseptans edilmedi.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazen Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Fark Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: