TBMM Umumi Yerleşmiş

SELIM Tümen Takım Başkanvekili Yılmayan Tunç, ” Türkiye Yüzyılı, nazik bedeller ödeyerek kurduğumuz Cumhuriyetimizin kazanımlarının üzerine, farklılıklarımızı tıpkısı işve yerine görerek toplumumuzun temas kesimi üzere ayrımsız mesaj ve miras olacak.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan bilahare grup başkanvekilleri yerlerinden kortej aldı.

İYİ Öğür Kadro Başkanvekili Eşitlik Dervişoğlu, DÜRÜST Tümen’nin, 2023 hedeflerinin yarısına dahi ulaşamadığını itiraf ettiğini savundu.

DÜRÜST Öğür’nin, akıbet 20 yılda hiçbir hükümete baht sıfır kaynakları ve zamanı kullandığını vurgulayan Dervişoğlu, şöyle konuştu:

“kişi başına düşen geliri 25 bin dolar çıkaracaktınız, 10 bin dolara üstelik ulaşılamadı. ‘2 trilyon dolar olacak.’ dediğiniz milli gelir 800 milyar lirada kaldı. Gerçeklerle bağını koparan TÜİK rakamlarına göre bile şişkinlik yüzdelik 80’in üzerinde, aylakçılık 20’nin üzerine daha çok. Ülkemizin gücünü ve itibarını piyes fail Türk lirası de yalnızca Amerikan doları karşısında değil, Ukrayna ve Suriye gibi cidal ve katabolizma gören ülkelerin paralarına alın da eriyor ve derece kaybediyor. 20 yıllık iktidarınızın muhasebesini makul yapmanızı öneriyorum.”

“Narkoterör operasyonlarıyla yara tacirlerine göz açtırılmıyor”

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Uzun Bülbül, devletin, ait çalım ve kuruluşlarıyla terör örgütlerinin finans kaynağı olan ve hele gençliği zehirlenmeyi amaç kayran uyuşturucuyla selis mücadele ettiğini vurguladı.

Narkoterör operasyonlarıyla elem tacirlerine ayn açtırılmadığını tamlayan Bülbül, 2022’üstelik 168 bin 659 uyuşturucu olayına müdahale edildiğini, bu olaylarda 215 bin 274 şüphelinin yakalandığını ve 19 binden fazla tevkif yapıldığını ifade etti.

Bülbül, 2020 ve 2021’dahi 20 titrem civarında uyuşturucunun, 2022’bile ölçülü operasyonlarda ise 7 ton eroinin yakalandığını, dünyada yakalanan eroinin yüzdelik 21’inin Türkiye’bile ele geçirildiğini aktardı.

Ticaret Bakanlığına kapalı gümrük dulda ekiplerince 2022’dahi 12,1 titrem esrar husus, 5,1 titrem eroin bap yapımında geçer ara kimyasalların ele geçirildiğini dile getiren Bülbül, “Türkiye, terör ve terör örgütünün finansman kaynağını oluşturan uyuşturucuya alın mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Bu mücadelede devletimizin ait kurumlarının yanındayız.” diye niteleyerek konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’e polis marifetiyle mermi çekirdeği atıldığını savunarak, “kurşun tevdi usulünün mafya raconu olduğunu” tabir etti.

“Polislerin, attıkları mermiyle milletvekiline caka kestiğini” doğacak süren Beştaş, “Bu mesajı aldık amma cevabımız bile çok engelsiz, salmaya çalıştığınız gocunmak bizlere işlemez, zinhar anca düşünmeyin.” dedi.

“Latin Halkları harfleri kıraat yazmayı sıfırlamadı”

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay ise “Latin harflerinin, kıraat yazmayı sıfırlamadığını, sarayda ve Babıali’dahi konuşulan, halkın anlamadığı kaotik bir dilin ayrılma edildiğini” söyledi.

“Bu ülkenin çocukları bugün Malazgirt ve Moğolistan’daki mezar taşlarını okuyor, Karacaoğlan’ı anlıyor ve Yunus’u özümsüyor.” diyen Altay, “Dilimiz, fonetiğimize ve tarihimize makul olan Türkçe. Iri Önder Atatürk, bu tarihi gerçekliği devrimle gerçekleştirdi ve nazik tıpkı yayın bıraktı. Cumhuriyet, halis dümen şekli değişikliği değil, tıpkı çağdaşlaşma projesi. Bu projenin arz esas dayanağı dahi eğitim bilimi. Bükülme da bunun sunu majör parçası.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Türkiye yüzyılı, dünyada birlikte barışın yüzyılı olacak”

AK Öğür Kadro Başkanvekili Yılmaz Bronz birlikte Cumhuriyetin 99’uncu yılının iri bire bir kasırga ve heyecanla kutlandığını hatırlatarak, “Balaban bedeller ödeyerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz, hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi yeğleme fail asaletli tıpkısı milletin şahlanışının ve küllerinden baştan doğuşunun tıpkısı nişanesi.” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye Yüzyılı” kavrayış belgesini açıkladığını hatırlatan Bronz, Türkiye Yüzyılı vizyonunun, önceki yüzyılın muhasebesi, 20 yıldaki kalkınma hamlelerini ve gelecek yüzyılın perspektifini ortaya koyma anlayışı olduğunu dile getirdi.

“Türkiye Yüzyılı, nazik bedeller ödeyerek kurduğumuz Cumhuriyetimizin kazanımlarının üzerine, farklılıklarımızı bire bir işve olarak görerek toplumumuzun her kesimi amacıyla bir tema ve bırakıt olacak.” diyen Bronz, Türkiye’nin, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, dünyada milli menfaatlerini gözeten, arabulucu konumuyla mazlumlara rüya olan tıpkı aktör haline geldiğini belirtti.

Türkiye Yüzyılı’nın, bir zamanda dünyada bile barışın yüzyılı olacağını tabir fail Tunç, şunları kaydetti:

“20 yıldır ülkemize gelişigüzel alanda balaban asar kazandırarak milletimizin refahını yükselttik. Türkiye Yüzyılı, tıpkı zamanda kalkınmanın ve başarının üstelik yüzyılı olacaktır. Türkiye Yüzyılı, etiket siyaseti adına birlik siyasetini, kutuplaştırma siyaseti adına bütünleştirme siyasetini, inkar siyaseti hesabına kucaklama siyasetini, tahakküm siyaseti namına hürriyet siyasetini, nefret siyaseti namına ilişik siyasetini ikame etmenin adıdır. Bugüne kadar milletimizle birlikte nice hayalleri gerçeğe dönüştürdük, artık de Türkiye Yüzyılı vizyonu amacıyla layenkati demeden çalışmaya devam edeceğiz.”

Share: