TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırı Komisyonu’ndan yaşlılar yurdu ve şefkat evi ziyareti

Türkiye Büyük Kavim Meclisi (TBMM) Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Parti İstanbul Mebus Erol Kayaç, “BM, nüfusunun yüzde 10’u 65 yaşın üzerinde olan toplumları, nemli sosyete adına akseptans ediyor ve biz çıktı Türkiye olarak bu kategoriye girmiş benzeri ülkeyiz.” dedi.

Kayaç ve komite üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Rüzgarlı Şefkat Evi ve Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’nde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Rüzgarlı Sokak’taki sevecenlik evini ziyaret eden astronomi, burada Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı’dan bilgelik aldı.

Henüz bilahare Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’ne güzeşte encümen üyeleri, yaşlılarla dostane etti, sorunlarını dinledi. Komisyon, Ankara Içtimai Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit ve Yaşlılar Yurdu Müdürü Nurhan Yeşilyurt’tan çalışmalar karşı bilgelik aldı.

Yarkurul Başkanı Erol Kaya, alt kurul kendisine bugüne kadar sivil topluluk kuruluşlarını, akademisyenleri ve çekicilik temsilcilerini dinlediklerini belirterek, “Türkiye’dahi yapılan çalışmalara ilişik aşağı fevk zihnimizde benzeri çerçeve oluştu. Buradan yola çıkarak dinleyemediğimiz Türkiye’bile faaliyette mevcut hep kurumlarımızın tamamına aynı abece yazarak, çalışmalarını ve bize önerilerini aldık. Daha Çok raporumuzu yazmaya başladık, yavaş yavaş raporumuz şekilleniyor.” dedi.

Türkiye’nin yaşlı erkek gerçeği ile yüzleşmesini sağlamaya çalıştıklarını nâkil Kaya, şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi ihtiyarlık sorunu, milli bir sav ve bu sorunun hareketli bir şekilde hissedilmesiyle ilgili benzeri çalışmayı tamamlamaya çalışıyoruz. BM, nüfusunun yüzdelik 10’u 65 yaşın üzerinde olan toplumları buğulu cemiyet olarak akseptans ediyor ve tığ çıktı Türkiye namına bu kategoriye girmiş bire bir ülkeyiz. Sinop kadar Kastamonu kabilinden yaşlı nüfusunun çokça olduğu şehirlerimiz, Hakkari, Şırnak kabil da nüfusu çok zihayat olan şehirlerimiz var. Ama tıpkı hakikat var kim Türkiye’nin yetersizlik kabilinden tıpkısı sorunu var. Henüz zaten ömrün uzadığı, doğurganlığın azaldığı ayrımsız resim ile cebin karşıyayız. Verilerimizi metin bir şekilde kaplamak ve hükümetimize hele ayrımsız misil haritası niteliğinde raporu arz etmek istiyoruz. Türkiye, 2023 seçimlerine giderken, hep siyasi partilerimiz kendi seçme beyannamelerini hazırlarken, işlek tıpkısı şekilde, bütün milletvekillerimizden da benim beklediğim bu, özlük gündemlerine bunu alması ve Türkiye gündemine henüz aktif ayrımsız şekilde gelmesini seçmek olacaktır.”

Türkiye’de 8 milyon yaşlı bulunduğunu hatırlatan Kaya, 45-65 bandında ise 19 milyon emanet bulunduğunu bildirdi.

Kaya, “Türkiye’birlikte Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun oylumlu görevlerinden bir tanesi bile 65 gözyaşı altında bulunan 45-65 yaş bandındaki 19 milyona andıran insanımızın zinde yaşlanmasıyla ilgili süreçte atılması müstelzim adımları teklif etmek. Dosdoğru genişlemek ve yaşlıların sorunlarını ıskalamamak gerektiğine inanıyorum.” diyerek konuştu.

Share: