Tecim Bakanı Muş, Sıkıntılı Dışı Üstencilik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mikro dışı üstencilik sektörünün yıllık proje tutarının 30 bilyon dolar seviyelerini geçeceğini öngördüklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı sonunda birikmiş adına 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ev sahipliğinde “Mahdut Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni” Sheraton Otel’da yapıldı.

Tören, arsıulusal yapım sektörü dergisi ENR’nin, gelişigüzel sene firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri projelerden elde ettikleri ciroyu temel alarak “Dünyanın Bildirme Iri 250 Arsıulusal Müteahhidi Listesi”ne giren firmaların ödüllendirilmesi amacıyla düzenlendi.

Bakan Muş, törende yaptığı konuşmada, Türk yapım sektörünün, Mutedil Asya’nın bozkırlarından Sahra-Altı Afrika’nın çöllerine büyüklüğünde birlik 131 ülkede, ülkeyi başarıyla sahne ettiğini bildirerek, sektörün, sakat asırlık tecrübesi ve mikro dışı serüveni ile bakım ihracatında yer ilahî ve kompetitif sektörlerden birisi haline geldiğine bel etti.

Sektörün bugün bölgesinde reis ve dünya inşaat piyasasında büyük aynı oyuncu olduğunu nâkil Muş, “Türk yapım firmalarının 1972-2002 yılları arasındaki 30 yıllık dönemde sınırlı dışında üstlendikleri ciro hemen 50 bilyon dolarken, akıbet 20 yılda kazanılan ivmeyle bu sene ağustos başı bakımından bu rakam 11 bini fazla projeyle kısaca 460 milyar dolara çıkmıştır. Başka bire bir deyişle, sonuç 20 yıllık dönemdeki ancak dışı proje bedeli, Türk inşaat sektörünün az dışında üstlendiği toplam proje bedelinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturmaktadır. Mavera yandan iş hoppadak kantite adına değil, uzanım açısından da olmuştur. Averaj proje bedelinde görülen son 20 almanak dönemdeki artışta, müteahhitlerimizin nazik ölçekli ve melfuf değeri elan faziletkâr projeleri üstlenmelerinin rolü büyüktür. Mesela hava meydanı, metro, sınai tesisler, gaz-petrol rafinerileri, otoban ve erke santralleri kabil haddinden fazla koca teknolojik asar ortaya konulmaktadır.” diyerek konuştu.

Muş, bu başarıda devletin sağladığı aktif desteğin de rolünün nazik olduğunu ifade ederek, firmaların, hareketlilik gösterdikleri tekmil ülkelerde yaptıkları nitelikli işlerle anıldığına dikkati çekti. Akıbet biraz yılın, salgının suratsız etkileri, acun ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve bölgedeki politik teessürat nedeniyle oldukça pek geçtiğini hatırlatan Muş, “Bu inatçı atmosfere rağmen engelleri müşkül adına değil, eskimemiş benzeri tecrübe namına gören ve yollarına zorluklardan ders çıkararak bitmeme eden Türk üstencilik sektörü, muvaffakiyetli performansını sürdürerek 2021 yılında tahminî 31 milyar dolar mesabesinde kullanılmamış az dışı projeleri üstlenmiştir.” dedi.

“2022 yılında 20 milyar dolarlık eskimemiş proje bekliyoruz”

Mühendislik ve tasarım firmalarının bile uluslararası markalar haline gelmelerini önemsediklerini belirten Muş, “Bu garaz doğrultusunda, Vekâlet yerine ustalık danışmanlık sektörümüzün dar dışı faaliyetlerine yönelik destek programımızı faal tıpkısı biçimde uyguluyoruz. Mühendislik, danışmanlık ve dizayn firmalarımızın yurt dışında üstlendikleri katılmış proje bedeli 3 milyar dolara yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, bölgede yaşanan tamam istikrarsızlıklara karşın 2022 yılında 20 milyar dolar bandında yeni proje üstlenilmesini beklediklerini bildirerek, “Geleneksel pazarlarımızda istikrarın tesisi ve anbean varlığımızı daha deli dolu tıpkısı biçimde hissettirdiğimiz bakir pazarlarda üstlenilecek projelerin üstelik katkısıyla, sektörümüzün başarılarının artarak bitmeme edeceğine, almanak proje tutarının 30 milyar dolar seviyelerini geçeceğine ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı böylecene kümülatif yerine 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” diye konuştu.

“Mütenavip finansman yaratıyoruz”

Bu kapsamda, Türk inşaat sektörünün az dışında tanıtımına ve yeni muamele arayışlarına yönelik çalışmaları de artırarak sürdüreceklerini kaydeden Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu süreçte firmalarımıza bildirme çokça müstelzim kurgu finansmandır. Bu bilinçle son dönemde firmalarımızın finansman ihtiyacını elan çok karşılayabilmek adına mehabetli adımlar attık ve Eximbank’ın kredilerini elan ulaşılabilir ağıl getirdik. Antrparantez Eximbank’ın Türk mülk ve hizmet ihracatına sağladığı finansman imkanlarını tasarruf etmek amacıyla, üçüncü mevki ihracat itimat ve sigorta kuruluşları ile iş birliği çalışmalarına birlikte sürat vermiş bulunuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızın yanında alternatif finansman metotları yaratmaya müteveccih çabalarımızı üstelik artırarak sürdürüyoruz. Bu aşamada alelhusus, alternatif finansman yöntemlerinden birisi olan ve ülkemizin şişman bir sükse ile uyguladığı amme-hür teşebbüs iş birliği modelini ve bu konudaki ülkemiz tecrübesini, hareket yaptığımız coğrafyalardaki amme idarelerine aktarabileceğimiz programlar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, finansman kapasitesine cemaat ülkeler ile üçüncü ülkelerde aksiyon birliklerinin artırılmasına müteveccih çalışmalarımıza da devam ediyoruz.”

Muş, acun yapım sektörünün enerjik yayınlarından biri olan ENR Dergisi’nin, sıkı dışında üstlendikleri proje gelirlerine göre dünyanın bildirme iri 250 üstencilik firması ve yer büyük 225 mühendislik/tasarım firmasını sıraladığı listelerde kayran kayran Türk firmalarına ödüllerini arz edeceklerini vurgulayarak, “Bu listeye göre ülkemiz, firma sayısına göre yıllardır önceki üçte, gelirlere bakarak ise 7. yahut 8. sıralarda düz almaktadır. Firmalarımızın arsıulusal piyasalarda gösterdiği bu nazik ve stabil başarıyı yaşamak amacıyla Tecim Bakanlığı namına tekmil gücümüzle sektörümüzle gelişigüzel çabalama göstermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ödüllerini Cumhur Reisi Erdoğan verdi

Törene katılan, 2020 ve 2021 yıllarına ait “Dünyanın Yeryüzü Balaban 250 Uluslararası Müteahhidi” listelerinde vadi düz üstencilik ve müşavirlik firmalarının temsilcileri, ödüllerini Reisicumhur Erdoğan’ın elinden aldı.

Söz konusu listede düzlük kayran 48 müteahhitlik ile 6 müşavirlik firmasının isimleri ise şöyle:

Rönesans, Limak, Antyapı, Bina Merkezi, Enka, Tekfen, Öz Saygı Taahhüt, Tav -Belen -Akfen, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan Çatı, Simge, Kuzu, Kolin, Yüksel, Im Üstenme, IC İçtaş, Kötürüm Erke, İlk, Gap, Polat Kat, Alarko, Dekinsan, Gürbağ, Bel, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, Nata, Cengiz, Mbd, Feka, İris, Smk, Stfa, Veladet, Mapa, Ad Göz, AE Ongun-Elektropanç, Anel, Seviye, Özkar, Utku, Ibdai Yapı (Bayburt Kadro), Nky, Temelsu, Tekfen Mühendislik, Akarsu-bina, Yüksel Proje, Proyapı.

Share: