TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Alan Topu Turnuvası’nın basın toplantısı yapıldı

TED ( Alan Topu, Kılıç Oyunu, Alpinizm) Spor Kulübü vasıtasıyla 22.’si düzenlenen TED Cumhuriyet Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı gerçekleşti. Turnuva 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan final maçıyla tamamlanacak.

TED Cumhuriyet Kızları Arsıulusal Alan Topu Turnuvası’nın matbuat toplantısı, TED Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıya TED Spor Kulübü Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl ve tenisçi Ayşegül Erkek katıldı. Toplam 22 bin Dolar ödüllü turnuva, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda oynanacak olan final karşılaşmasıyla son bulacak. Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl, turnuvanın 22. yol düzenlendiğini belirterek bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mehmet Tınaz: “Federasyondan bindi alamadık”

Bu turnuvanın 22 senedir yapıldığını ifade ederek sözlerine başlayan TED Spor Kulübü Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, “Devamlılığı olan tıpkı turnuva. 22 senedir yapılıyor. Cumhuriyet Bayramı haftasında bu turnuvayı yapıyoruz ve finalin de bayram gününe balya gelmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımızı dahi coşkuyla kutlayacağız. İnşallah sporcularımız bitiş oynar. Tığ TED namına bu sene turnuvalarda üzerimize düşen seçkin şeyi yaptık ancak bunları yaparken federasyondan destek alamadık. Elan önce Pemra, Çağla ve İpek bu turnuvada bitiş oynadı. Ihtimal çok faziletkâr ödüllü bir turnuva değil ama mevsimler yerine sporculara huruç yapma imkanı veren bire bir turnuva. Önümüzdeki sene Cumhuriyet’in 100. yılında yapacağımız turnuva amacıyla bile önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Bu sıkıntının sebebi nedir bilmiyorum”

Türkiye Tenis Federasyonu’yla aradaki problemler hakkındaki istifham üzerine konuşmasını sürdüren Yığın, “Kendileri burada olmadığı üzere konuşmak istemiyorum. Ego hangi olduğunu bilmiyorum ama aklıma mevrut 2 laf var. Şırnak’ta yapılan tıpkısı turnuvaya TED’den oyuncu katılmadı. TED’in 2 tip oyuncusu var. Birisine biz bakıyoruz, o bizim söylediklerimize uyuyor. Diğerine ise ailesi bakıyor. Tıpkı kız çocuğunu ailesi Şırnak’a turnuvaya göndermiyorsa ego buna ayrımsız husus diyemem. Seçim öncesinde arkadaşları beraberinde yokken ego ve oğlum Çokluk kendisinin yanındaydı. Bunlara valör veremiyorum. Tığ tenise hizmet etmeye bitmeme ediyoruz. Türkiye Alan Topu Federasyonu şüphesiz istiyorsa öyle yapabilir. Keskin ve sıkıcı bir durum. Kızlar turnuvası finaline gitmedim ego. Benim mizacım bu. Kişi kulübüm dışında aynı yerde alan topu oynamam ve gitmem. Koza’da Federer’i birlikte izlemeye gitmedim. Ihtimal kıskançlıktan gitmiyorum amma federasyonun da bilcümle turnuvalarını kendi sahasında yapacak diye aynı şey yok. O ant Türkiye Futbol Federasyonu bile bilcümle maçları Riva’birlikte oynasın, başka statları kullanmasın. Kendilerine başarılar diliyorum. Gaziantep’te bilcümle ihtişam erkanıyla bire bir turnuva yaptılar. Bu turnuvayla aradaki farkı bilemiyorum. Biz zat yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Biz kulübüz. Türkiye’de yeni tıpkısı trend artık ve takım şampiyonalarına döndü gelişigüzel öz” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’ye hatır antrenörü getirmeleri gerekiyor”

Federasyonun bir vakitler rastgele turnuva yapana yüzde 20 destek verdiğini de belirten Mehmet Yığın “Federasyon bir vakitler gelişigüzel turnuva yapana yüzdelik 20 destek veriyordu. Bu destek verdiği insanlar büyüdü. Bu hisse senedi zatî desteğe döndü. Ben güneyde bir otelle anlaşıp kodifikasyon yapıyorum ve federasyondan birlikte bindi alıyorum. Sonrasında kar elde ediyorum. Sonrasında benzeri çatışma ortaya artık ve turnuvalara bindi kesildi. Komutan gelmediği üzere üstelik sinirliyim az buçuk. Sabık sene bize otel sponsoru buldu. Otel bize 20 bin dolar verdi amma tıpkısı Challeger turnuvasının bize maliyeti 115 bin Dolar. Bunun 20 bin dolarını veriyordu. Bun yıl destek vermediler. Amma olayın kopuşu, güneydeki turnuvaların sayısının artıp, oradaki kişilerle federasyonun arasının bozulması oldu. Sporcular geçmiş 300’e, 200’e girebiliyorlar amma sonrasında genişlik değişiyor. Buraya gelen antrenörler, sporcuları yakından izleyip eksiklerini görüyor. Sporcular dahi sonrasında karşılaşma kaybetmeye başlıyor. Bence Türkiye Alan Topu Federasyonu’na düşen yeryüzü yetişkin görev, önceki 100’birlikte olan ayrımsız çalıştırıcı yilbik sporcuları çalıştırması. Bu antrenörlerin maaşları çokça erdemli. Bunlardan birisini buraya bağlamak geçişsiz. Sporcuları haddinden fazla varyemez idmanlarla ileriye taşımaları lazım” şeklinde konuştu.

Turnuvada uğraş fail sporcu Ayşegül Bay üstelik,”Cumhuriyet Altını Bayramı’nda böyle ayrımsız turnuva düzenlenmesi çok kocaman. Ben de burada sabık yıl haddinden fazla mebzul oyuncularla oynadım. Bu sene bana hakeza bir kader veren kulübüme teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı foto çekimiyle akıbet buldu. – İSTANBUL

Share: