Tekirdağ natürel güzellikleriyle doğaseverleri bekliyor

Tekirdağ deniz, gastronomi, kültür turizminin beraberinde huy turizmiyle birlikte akıbet yıllarda adam yapmaya başladı.

Natür yürüyüşlerinden çılgın sporlara, kampçılıktan hobi balıkçılığa mütehammil çok turizm çeşidinin yapılabildiği kent bu özellikleriyle sonbahar mevsiminde daha birlikte öne çıkıyor.

Ganos Dağı etekleri dinlenme kampı tutkunlarını, ormanlık alanlar yürüyüşü sevenleri, Uçmakdere adrenalini faziletli sporlardan hoşlananları çekiyor.

İstanbul’a 145, Edirne’ye 142, Kırklareli’ne 117, Çanakkale’ye 160 kilometre uzaklıktaki site, bu coğrafi özelliği nedeniyle da çokça turiste ocak sahipliği yapıyor.

“Tekirdağ, değme mevsimde ayrı pir”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Tekirdağ’ın deniz turizminin yanı sıra doğa ve şiddetli turizminde da yöre plana çıkmaya başladığını söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın her mevsimde ayrı güzellikler yaşattığını belirtti.

Özellikle sonbahar mevsiminin Tekirdağ’dahi tıpkısı bambaşka yaşandığını anlatan Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“Yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya dönen ve dökülen yapraklar burasını aynı elektrik merkezine dönüştürüyor. Uçmakdere özellikle olmak amacıyla, Saray ilçesindeki ormanlar bu güzellikleri süresince bulunduruyor. Tutum rotalarının olduğu Uçmakdere’üstelik dökülen yapraklar süresince yürüyüş yarmak çokça güzel.

Aynı zamanda yapraklarını dökmeye başlayacak üzüm bağları arasında da güzelce gezintiler insanları cezbediyor. İstanbul’a sunu yakın yerde, yer iyicene bağları, ormanları bulunduran Tekirdağ her zaman olduğu kadar güzün da ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.”

“Ağaçlar yapılış cümbüşü oluşturmaya başladı”

Paraşüt eğitmeni Kıymetiharbiye Aksoy, gökyüzüyle karşılaşmak isteyenleri Uçmakdare’ye beklediklerini tabir etti.

Aksoy, Uçmakdere’nin doğasıyla insanlara misilsiz güzellikler sunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Ganos Dağı eteklerindeki ağaçlar mahiyet cümbüşü oluşturmaya başladı. Bu güzellikleri gökyüzünden bağışlamak isteyenler buraya gelip aşırılmak istiyorlar. Biz hafta arası, hafta sonu uçuşlarımızı yapıyoruz. Natür tutkunları gelip bu güzellikleri görüyor.”

İstanbul’dan gelen Er Karadağ, ilk kez kamp amacıyla Tekirdağ’a geldiğini belirtti.

Karadağ, Tekirdağ’ın İstanbul’a yakınlığının üstünlük olduğunu anlatarak, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tekirdağ’ın havası, doğası ve denizi çok evire çevire. İsterseniz burada dinlenme kampı, isterseniz paraşütle uçuş yapabilirsiniz. Burada kamp yapmak çok domuzuna. Herkese burada dinlenme kampı yapmasını başvuru ederim.”Share: