THY’den yılın önce yarısında 737 milyon dolarlık net kar

THY Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Tüm dünyayı ektisi altına düz erdemli para şişkinliği seviyeleri, operasyon yaptığımız seçme istasyonda güç maliyet artışlarına faktör oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın ilk altı ayında 737 milyon dolar açık kar elde ettik.” dedi.

Ahmet Bolat, şirketin 2022 yılı 6 aylık göstergelerine ilgili yaptığı değerlendirmede, serencam 10 yılda karşılaştıkları krizlerde attıkları aceleci adımların ve çevik dalavere anlayışlarının sadece rakamlarla açıklanmaması gerektiğini söyledi.

Dünyanın ciharıyek yanında hava yolu şirketleri ve havalimanlarının krizden çıkış belgesi tedbiri adına çalışanlarıyla yolları ayırmayı tercih ederken kendilerinin çalışanlarla alay malay yürümekten vazgeçmediğini dile getiren Bolat, müstevli tedbirleri zımnında global anlamda çalışan sayısının çekicilik yolu şirketlerinde sayı farkı yüzde 10, kayran hizmetlerinde ise yüzdelik 29 azaldığını aktardı.

Bolat, bahis konusu dönemde THY üzere bu oranın yüzdelik 1’in altında kaldığını kaydederek, bu ayrılıkların temel nedeninin dahi tekaütlük ve çalışanların zat tercihi olduğunu bildirdi.

Salgın kısıtlamalarının birlik anlamıyla sona ermediğini ve kullanılmamış bire bir krizin elan olduğunu nâkil Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biraz ilk bahsettiğim işten çıkarmalar ve grevler zımnında başta Avrupa kalkmak amacıyla havalimanlarında nitelikli personel bulunamıyor. Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa bagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Yolcularımız uçağa bir zamanlar gelemediği kabil havalimanları üstelik uçaklarımızın hızına yetişemiyor, zamanında kalkış oranlarımız düşüyor. Bu boyut operasyonlarımızı münasebetsiz etkiliyor. Avrupa’dan eskiden akıntı edemediğimiz amacıyla yetersiz ortamında bile gecikmeler yaşıyoruz.”

“Ayrımsız anda gökyüzünde olan THY uçağı sayısı hiç görülmediği büyüklüğünde fazla”

Ahmet Bolat, THY’nin 2020 ve 2021’de network taşıyıcıları beyninde Avrupa’dahi arz haddinden fazla uçuş gerçekleştiren ve yer çokça kapasite sunan albeni yolu olduğuna değinerek, “8 Ağustos itibarıyla 2022 yılında sayı farkı 1.206 günce uçuş sayısıyla network taşıyıcıları arasında 1. sırada kayran alıyoruz. Avrupa’daki aksaklıklar sebebiyle iptaller yaşıyoruz evet ama ortaklığımızın pervaz bozma oranları Avrupa ortalamasının oldukça altında.” diye konuştu.

Kovid-19 sonrası gelgeç talebinde bekledikleri artışın gerçekleştiğini dile getiren Bolat, “Hem nitelikli ekiplerimiz hem bile herhangi bir dolaşma büyüyen gündeş uçak filomuzla bu talebi sunma efdal verimlilikle yönetiyoruz. Filomuza kullanılmamış katılan uçaklarımız var, onları boyayacak vakti bile ayıramıyor her gelen uçağı sunu bodur sürede operasyona dahil ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bolat, filolarındaki modernizasyon ve gençleşme yardımıyla 2019’a nazaran henüz birkaç maharet sorunla karşılaştıklarını kaydederek, bire bir anda gökyüzünde olan THY uçaklarının sayısının tarihte tek görülmediği kadar aşkın olduğunu vurguladı.

Kademeli yerine artırdıkları uluslararası yaya kapasitelerinin haziran itibarıyla 2019 verilerinin yüzdelik 22 üstüne çıktığını aktaran Bolat, “İkinci çeyreğin tamamında ise global ölçekte 2019’un ayrımsız dönemine bakarak uluslararası kapasitesini sunma haddinden fazla zait network taşıyıcısı olduk.” şeklinde konuştu.

“Dünyada en çokça arsıulusal bindi yetenek sunan üçüncü albeni yoluyuz”

THY Umumi Heyet Başkanı Bolat, şu an dünyada en çok arsıulusal bindi kapasitesi sunan üçüncü albeni yolu olduklarını belirterek, Avrupalı hava yollarının 2019 kapasitesinin yüzdelik 81’ine, küresel hava yollarının ise fakat yüzdelik 65’ine ulaştığı bu dönemde nazik tıpkısı fark ortaya koyduklarını söyledi.

Bolat, “Pandemide şayet uçuş ekibinden vazgeçen çekicilik yolu şirketlerinden olsaydık bugün bu kapasiteyi ortaya koyamazdık. Ekiplerimizin dinamizmi ve misafirperverliği birlikte bizim için çokça zer.” diye konuştu.

Enerji ve tepkili uçak yakıtı fiyatlarının arttığı bu dönemde akaryakıt giderlerinin yüzdelik 51 yükseliş gösterdiğini aktaran Bolat, “Toplam giderlerimiz tıpkı dönemde yüzdelik 13 civarında artım gösterdi. Maliyetlerimiz üzerinde dokunaklı yüklülük oluşturan bu gider baskısını, riskten sığınma amaçlı yaptığımız mali işler ve varlıklı network yapımızın getirdiği gelirle bertaraf etmeye çalıştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, Türkiye’nin hem gönüllerde hem üstelik ayraç araştırmalarında bildirme kızıl şirketi unvanı taşıdıklarının farkında olduklarını kaydederek, bu manidar rollerin kendilerine kocaman sorumluluklar yüklediğini, Türk bayrağını gururla taşırken, ülkeye bildirme iyisini vermek istediklerini anlattı.

“Stopover” ve “Touristanbul” projelerine değinen Bolat, “Ülkemize transit uçuşu için mevrut yabancı yolculara ‘gel gücük süre dahi olsa İstanbul’u yaşa’ diyoruz. Hiçbir katma ecir istemiyoruz bunun amacıyla. Ayrımsız tün otelde konaklattığımız de oluyor. Kâfi ki ayrımsız görsün, görsün ki sonra daha tafsilatlı zaman ayırması gerektiğini görsün.” ifadelerini kullandı.

“THY, güçlükle içi muamele payını yılın geçmiş yarısında yüzde 64’e yükseltti”

Ahmet Bolat, artan kapasiteyle alay malay ikinci çeyrekte mecmu geçici talebinin 2019’un tıpkı döneminin yüzdelik 12 üzerinde gerçekleştiğini, doluluk oranlarının 2019 seviyelerini yakaladığını söyledi.

Bolat, “Arsıulusal doğrudan eğreti sayımız Familya-Haziran 2022 döneminde 2019’a bakarak yüzdelik 8,3 artarak bütün arsıulusal palyatif değişiminden 11,9 puan efdal gerçekleşmiştir.” diyerek konuştu.

Haziranda 2019’a bakarak uluslararası direkt gelgeç artışının yüzdelik 39, temmuzda yüzde 44 olduğunu kaydeden Bolat, THY’nin elverişsiz içi iş payının 2022’nin ilk 6 ayında 2019’a bakarak 3,3 benek, 2021’e göre ise 10 fakül artarak yüzdelik 64’e yükseldiğini aktardı.

“İkinci çeyrekte 4,5 bilyon dolarlık toplanmış sağlık”

THY Umumi Heyet Başkanı Bolat, kargo faaliyetlerinin bile desteğiyle ikinci çeyrekte mecmu gelirin 2019’un bir dönemine bakarak yüzde 43 artarak 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tam dünyayı ektisi altına düz erdemli pahalılık seviyeleri, faaliyetler yaptığımız seçme istasyonda alçak maliyet artışlarına amil oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın önceki 6 ayında 737 milyon dolar kemiksiz kar elde ettik. Ortaklığın nakit üretme potansiyelini gösteren FAVKÖK (getiri, vergi, yıpranma payı ve kira öncesi kar) değeri evvel yarıda 1,8 milyar dolar, FAVKÖK marjı ise yüzdelik 24 seviyesinde gerçekleşti.”

Bu yılın özellikle ikinci çeyreğinde beklentilere koşut olarak gelgeç operasyonlarında toparlanmanın gerçekleştiğini nâkil Bolat, “Yılın geçmiş yarısında, ortaklığımızın geçici gelirleri 2019’un bir dönemine göre yüzdelik 8 artarak yaklaşık 5,4 bilyon dolara ulaşırken, kargo gelirleri ise 2,5 katına çıkarak 2 bilyon dolar seviyesini aştı.” şeklinde konuştu.

“2022 genelinde THY’de 2 bin 600 yeni personel istihdamı hedefliyoruz”

Ahmet Bolat, salgın döneminde korudukları hararetli ekipleri yardımıyla operasyonel göstergelerde olduğu kabilinden finansal metriklerde dahi rakiplerinden ayrışmaya devam ettiklerini bildirdi.

Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara karşın kalan muvakkat talebini başarıyla karşılamaları neticesinde salgın öncesi sağlık seviyesini ve karlılığını koca ölçüde aşarak Avrupalı emsallerinin önüne geçtiklerini vurgulayan Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Orak Ayı ayı trafik sonuçlarımıza göre genişlik edilen kapasitemizi 2019’un yüzdelik 18,5 üzerine çıkardık. Gelgeç talebinin yaklaşık yüzde 23 arttığı bu ayda, arızi sayımız ve doluluk oranımız pandemi öncesi seviyelerini geçti. Ülkemizin turizmine katkıyı murat edinerek yaptığımız çalışmalarımız neticesinde Türkiye’ye mevrut direkt eğreti sayımız kayda derece benzeri şekilde yükselerek 2019’un yüzde 44 konusunda çıktı. Alacağımız kullanılmamış kararlarla önümüzdeki dönemde birlikte yatırımcılarımızı başarılarımıza ortak etmeye bitmeme edeceğiz.”

Bolat, bu yıl alelhusus THY ve Turkish Technic’in kayırıcı kaynağını büyüteceklerini kaydederek, “THY’ye önceki 6 ayda 963 yıpranmamış çalışma arkadaşımız katıldı. Sene sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 2 bin 600’ün konusunda çıkarmayı hedefliyoruz. Uçak bakım onarım tarafında üstelik analog benzeri hareket kâin, geçmiş yarıda orada 498 himmet arkadaşımız bizimle çalışmaya başladı, ikinci yarıda bu rakamı 1.000’in üzerine taşıyacağız.” açıklamasını yaptı.

Share: