Ticaret Bakanı Mehmet Muş teşrinievvel ayı dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, ihracatın geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmeyi bu yılın geçmiş 10 ayında bile bitmeme ettirdiğini ve gelişigüzel kamer olduğu kadar sunma efdal aylık dış satım değerine ulaşıldığını belirterek, “Ilk Teşrin ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın bire bir ayına göre yüzde 3 artışla 21,3 milyar dolar yerine gerçekleşmiştir. Eş-Teşrinievvel dönemi ihracatımız yüzdelik 15 artışla 209,5 milyar dolara yükselmiş bulunuyor.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) teşrinievvel ayı aut tecim rakamları, Tecim Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Etkinlikteki konuşmasına geçmiş Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başlayan Muş, Cumhuriyetin 99. yıldönümünde geçmiş günkü azim ve kararlılıkla aziz Türk milletine layık olmak için var güçleri ile çalıştıklarına meni etti.

Muş, Cumhuriyet Bayramı’nda milli alım Togg’un geçmiş dizi film istihsal modellerini banttan indirdiğini anımsatarak, bundan duydukları alım ve mutluluğu paylaştı.

Türkiye Yüzyılı’nın, dünyanın siyasi ve konuşu krizlerin sarmalında olduğu hakeza ayrımsız dönemde barışın, kalkınmanın, istihsal, ihracat, hamaset ve istikrarın yüzyılı olmasını hedeflediklerini belirten Muş, toptan ekonomiye ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Metin global koşullar altında hedeflerimizi akdetmek üzere sakil ceht sarf ediyoruz. Rusya- Ukrayna savaşının seyri, Avrupa’üstelik büyüyen erke krizi ve MEMLUK ve SU’da sıkılaşan mali koşullar nedeniyle etkilerini açık tıpkısı şekilde göstermeye başlayan sakinlik, toptan tutum üzere pahal bire bir resim çizmektedir. Bu doğrultuda, sağlam haddinden fazla uluslararası yapılış 2023 yılında küresel yavaşlamanın geniş tabanlı olabileceğini öngörürken, geçtiğimiz ay yayınlanan IMF raporunda ise global büyüme oranının yüzdelik 2’nin altına sukut ihtimalinin güçlendiği belirtilmektedir.

Birçok öncü göstergenin yanında, PMI verileri alelhusus Avrupa’üstelik beklentilerin üstünde bir yavaşlamaya belen etmektedir. Avro Bölgesi’nde orak ayı ayında 50 eşik değerinin altına inen PMI göstergesi, ekim ayında de 46,6 seviyesine gerileyerek akıbet 29 ayın yeryüzü bağan seviyesine düşmüştür.

Dünya Ticaret Örgütü, kalan enerji ve gıda fiyatları, yükselen getiri oranları kadar riskleri ayn önünde bulundurarak, elan geçmiş yüzdelik 3,4 olarak açıkladığı 2023 yılı dünyalık ticareti büyüme beklentisini yüzde 1’e düşürmüştür. Kullanılmamış dış satım siparişleri endeksine baktığımızda ise Almanya, ESIR, İngiltere ve Çin gibi ülkelerde ihracatın yavaşlaması beklenmekte olup, Avro Bölgesi ve AB’nin dış ticaret açığı ağustos ayında rekor düzeye ulaşmıştır.”

“Global erke ve emtia fiyatlarındaki faziletkâr seviyeler bitmeme etmekte”

Icra Vekili Muş, küresel enerji ve mal fiyatlarındaki yüksek seviyelerin bitmeme ettiğine bel ederek, Avro Bölgesi ilk teşrin ayı enflasyonunun bugüne kadarki sunu yüksek seviyesine yükseldiğini hatırlattı.

Toptan resesyon beklentilerine rağmen, özellikle doğalgaz fiyatlarında erdemli seviyelerin bitmeme ettiğini, fiyatların önceki 9 ayda ESIR üzere yüzdelik 80 Avrupa amacıyla yüzde 109 artma gösterdiğini bildiren Muş, şunları söyledi:

“Arsıulusal kuruluşlar vasıtasıyla yapılan çalışmalarda Rusya’dan mevrut gaz kesintilerinin DENIZ nema oranlarında 0,5 ila 3 yüzde benek beyninde aksi tartı yaratabileceği hesaplanmaktadır. Pandeminin esasen beri dünyada erke fiyatlarından kaynaklı iri aynı pahalılık dalgası oluşmuştur. Bu sene eş-eylül dönemini pandemi öncesi dönemle kıyasladığımızda doğalgaz fiyatlarında yüzde 772 oranında çoğalma olurken, ayrımsız dönemde kömür fiyatlarında ise yüzde 291’lik aynı artım gerçekleşmiştir. Küresel iktisat ve ticaretle dip dozaj tıpkı bütünleşme sağlamış olan ülkemiz, dünyadaki bu gelişmelerden zıt etkilenmesine rağmen, uran üretimimizde artış devam etmektedir.

Dahası, 2021 yılında yüzde 11,4 ile akıbet 50 yılın genişlik erdemli tahaccüm hızına ulaşan Türkiye ekonomisi, 2022 yılının ikinci çeyreğinde üstelik yüzdelik 7,6 gibi muvaffakiyetli bire bir büyüme oranı kaydetmiştir. Bu dönemde ihracatımız büyümenin yarısından fazlasını oluşturarak ekonomimizin itici gücü haline gelmiştir. Bizler dahi bu liyakatli rolümüzü aylamak ve pek toptan koşullarda ihracatçımıza henüz çok korumak hesabına çalışmalarımızı yordam kesmeden sürdürüyoruz.”

“Sülale-ekim dönemindeki dış alım artışımızın yüzde 51’i erke ithalatından kaynaklanmıştır”

İhracat rakamlarına ilişkin bilgelik veren Icra Vekili Muş, ihracatın geçen sene yakaladığı ivmeyi bu yılın önce 10 ayında de bitmeme ettirdiğini ve seçme kamer olduğu kabil yer erdemli maaş ihracat değerine ulaştığını bildirdi.

Muş, şu bilgileri paylaştı:

“Ekim ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 3 artışla 21,3 milyar dolar kendisine gerçekleşmiştir. Ev-ilk teşrin dönemi ihracatımız ise yüzdelik 15 artışla 209,5 milyar dolara yükselmiş bulunuyor. Enerji ve mal fiyatlarında yaşanan kaba artışın etkisi ile ithalatımız teşrinievvel ayında 29,3 milyar dolar olurken, bu rakamın yüzdelik 26’sı erke ithalatı kaynaklıdır. Eş şekilde aile-ilk teşrin dönemindeki ithalat artışımızın yüzde 51’i enerji ithalatından oluşmuştur.

Bu dönemde, erke aut ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 89 yerine kayıtlara geçmiştir. Mavera yandan, sonuç dönemde değerli ithalatındaki yükseliş de ithalatımızda yaşanan artışta hareketli olmuştur.

Söz konusu çoğalma eş-teşrinievvel döneminde de devam etmiş olup, hep kızıl ithalatı bire bir önceki yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzde 198 artarak 15,2 bilyon dolara yükselmiştir. Öte yandan, paritenin aut tecim rakamlarımız üzerindeki suratsız etkileri birlikte bitmeme etmektedir. Bu yılın geçmiş 10 ayında parite kaynaklı dış ticaret açığımız 2,8 bilyon dolar henüz aşkın olmuştur.”

“Birileri laf ve kalem kavgası üretirken tığ çalışıyoruz, iş üretiyoruz”

Bakan Muş, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasında, bakım ihracatını dünyalık ihracatından ayrı düşünmediklerini dile getirerek, hizmetler sektörünün, dünyalık ihracatının toptan gelişmelerden menfi etkilendiği dönemlerde ekonomiyi dengeleyen mehabetli benzeri sakil olduğuna dikkati çekti.

Bu doğrultuda bakım ihracatının, bu yılın önceki 8 ayında yüzdelik 66’lık artışla 52,5 bilyon doları yakalayarak para ihracatına fazlalık katkı sağladığını belirtti.

“Cidden, dünyanın ciharıyek köşesine daha çok yemeden içmeden ürünlerimiz değil; üstencilik hizmetlerimiz, yazılımlarımız, dizilerimiz, beyaz perde filmlerimiz ve sağlık hizmetlerimiz da ihraç edilmektedir.” diyen Muş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, bakım ihracatımızın artışı ve firmalarımızın rekabetçiliklerini güçlendirebilmek amacıyla 2012 yılından bu yana hizmet ihracatçılarımız desteklenmekte olup, destek mevzuatımız güncel gelişmelere akıllıca kendisine 2022 April ayında güncellenmiştir. Mavera yandan, hükümetimizin sunduğu destekler bittabi hemen mal ve hizmet ticareti ile vabeste değildir. Çünkü, toptan ekonomideki kontra levha bitmeme ettiği sürece tüm vatandaşlarımızı bu etkilerden müzaheret etmek için toplumun parçalanmamış kesimlerinin yanı sıra olmaya devam edeceğiz.

Bu doğrultuda, geçtiğimiz ay Sayın Cumhurbaşkanımız esnafımızın Halkbank vasıtasıyla 60 ay mehil ve yüzde 7,5 repo oranıyla istifade edebilecekleri 100 bilyon lira cesaret paketi açıklamıştır. Antrparantez, özellikle güre girişimcilerimiz olmak amacıyla emniyet eğin limitleri ve yaş sınırı de yükseltilmiştir. Halkbank’tan güven kullanıp da takibe sakıt esnafımıza 6 taban kadar anlayışsız ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli güven ile borcunu tasfiye imkanı dahi gene bu paketle sağlanmıştır.

Tüm bu icraatlar bile gösteriyor ki, birileri bahis ve kalem kavgası üretirken biz çalışıyoruz, aksiyon üretiyoruz. Vatandaşlarımızın ve ülkemizin refahını artırmak için gecemizi gündüzümüze katarak çabalıyoruz. Üretim, yatırım, istihdam ve dış satım tamamıyla politikaları hayata geçiriyoruz. Bir yandan devlet zarfında sanayiyi ve yatırımları artırmaya çalışırken, farklı yandan ürettiğimiz ürünleri mikro dışında eskimemiş pazarlara satabilmenin yollarını arıyoruz.”

“Anadolu’yu karış karış dolaşıyoruz”

İhracatçılar amacıyla yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirdikleri projeler karşı hikmet veren Muş, ihracatçının, esnafın ve tüccarın nerede bire bir sorunu varsa bunu tayin ederek çözeceklerini söyledi.

Muş, “Bakın Anadolu’yu karış karış dolaşıyoruz. Sanayicimizin, esnafımızın yanına giderek sorunları yerinde belirleme ediyoruz. İstişareye iri önem veriyoruz. Siz ihracatçılarımızın temenni ve önerilerini dinliyor, politikalarımızı buna bakarak belirliyoruz.

Türkiye’nin önü aydınlıktır. Geleceği parlaktır. Faal altyapısı, kalifiye kayırıcı kaynağı ve önemli coğrafi konumuyla Türkiye yatırımlar üzere benzeri elektrik merkezi olmaya devam edecek. Bu minvalde sizlerin gayretleri ile geçtiğimiz sene olduğu kabil, 2022 yılında de ihracatın kazançlı büyümemizin temel unsuru olmaya bitmeme edeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: