Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan ‘doğal gaza zam’ açıklaması: Bütçenin imkanları daha aşkın elvermedi

1 Eylül’den itibaren bahsetmek amacıyla konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 20,4, sanayide yüzdelik 50,8, canlılık üretiminde beğenilen katıksız gaza ise yüzdelik 49,5 oranında zam yapıldı. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayide yüzde 50, tecimevi abonelerinin tarifesine yüzde 30 remiks yapıldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yapılan gaz zammına ilgili izah yaptı.

“BÜTÇE İMKANLARI AHALI VERMEDİĞİ İÇİN YANSITILDI”

Natürel gazda halen sübvansiyon olduğunu söyleyen Muş, “Bu artışlar, bundan sonra bütçenin imkanlarının elan çok elvermediği üzere yansıtılmak durumunda kaldı” dedi.

“BÜTÇE TOPLANAN VERGİLERDEN OLUŞUYOR”

Muş, bütçeden hep imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun maksimum seviyeden yapıldığını belirterek, “Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Aynı birlikte bu bütçe nereden oluşuyor onu üstelik söyleyeyim. Bizim tıpkı erke kaynağımız bulunmayan, onu bütçeye gerçeklik oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.” dedi.

“AVERAJ FİYATIMIZIN 3 KATI FATURAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Türkiye’nin averaj erke ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu belirten Muş, “Pandemi sürecindeki veriler çok mıhlı olmaz. Sabık sene 51 milyar dolar, bu sene 100 bilyon doların üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel sayi farki fiyatımızın 3 ceberut erke faturasıyla cebin karşıyayız. Bunun hep eliyle bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.Share: