Ticaret Bakanı Muş’un Venezuela’daki temasları

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Venezuela arasındaki tecim hacmine bel ederek, “2016’dan itibaren Sayın Cumhurbaşkanlarımızın azimli şekilde ortaya koydukları kaime ve önderlik yardımıyla ticaret hacmimiz katlanarak artmış ve 2022’de 1 milyar doların konusunda çıkmıştır.” dedi.

Venezuela Mehabet Başkanı Nicolas Maduro’nun dahi katılımıyla Miraflores Sarayı’nda Dış Konuşu İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nin Arsıulusal Yaratıcı Envestisman Merkezi (CIIP) beyninde antant zaptı imzalandı.

Icra Vekili Muş, buradaki konuşmasında, heyetlerine gösterilen misafirperverlikten hava Venezuela’ya teşekkürname ederek, “Heyetimizde Türk hisse senedi dünyasının ve saygın hür teşebbüs derneklerinin başkanları ile temsilcileri bulunmaktadır. Venezuela ile olan iktisadi ilişkilerimizin derinleştirilmesi hesabına oylumlu ve konkre adımları bu vesileyle henüz gelecek seviyelere atmak istiyoruz.” dedi.

İki talih ortada ticari ve hesaplı ilişkilerinde kayda değer tıpkı artma sağladığını hatırlatan Muş, “2016’dan itibaren Sayın Cumhurbaşkanlarımızın kararlı şekilde ortaya koydukları emir ve liderlik yardımıyla ticaret hacmimiz katlanarak kalık ve 2022’de 1 milyar doların üzerine çıkmıştır.” diyerek konuştu.

Muş, Türk Hava Yolları’nın (THY) iki mutluluk ticaretine yaptığı katkıya değinerek, “THY haftada 7 sıklık namına yaptığı kopça seferlerde, THY kargo ise yaptığı bulunmaz lojistik katkılarıyla ticaretimizin arttırılmasında adeta köprü vazifesi görmektedir. İstanbul Karakas arası aracısız uçuşlar dörtten yediye çıkarıldı.” dedi.

İki mevki arasındaki temasların sonuç verdiğini, düğme ilginin ticarete yansımaya başladığını tamlayan Muş, 2020’den bu yana yürürlükte olan erkin tecim anlaşmasının denek taşı olduğunu bildirdi.

Muş, kazançlı ilişkilerin henüz üstelik çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Türkiye’nin istihsal kapasitesi, Venezuela’nın varlıklı natürel kaynakları bize yapabileceğimiz kayda derece tıpkısı gizil sunmaktadır. İki büyüklük ekonomileri birbirini mütemmim niteliktedir. Venezuela makamları ve girişimcilerimizle bulunan ilgiyi erbap olunan potansiyelle birleştirerek henüz çok nasıl tecim yaparız, sorusuna yanıt yöneltmek için buradayız.” değerlendirmesini yaptı.

Toplantıdan misil gösterici fikirlerin ortaya çıktığına inandıklarını aktaran Muş, “Bu imkanları, önerileri ciddiyetle ve canıgönülden değerlendirecek, uygun mevcut opsiyonları hayata etmek için somut adımlar atacağız.” dedi.

“Cümle girişimcilere celal olarak desteğimiz ve rehberliğimiz olacak”

Icra Vekili Muş, Türk müteahhitlerinin Venezuela’bile altyapı, eğin çatı ve sınai inşasında koca katkılar sunmaya hazır olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Müteahhitlik hizmetlerinin birlikte azık, enerji, madencilik, turizm gibi bir nice sektörde işbirliği imkanları ve fırsatları bulunmaktadır. söz konusu fırsatlardan yararlanmak namına inisiyatifi alan tekmil girişimcilere ululuk yerine desteğimiz ve rehberliğimiz olacak.”

Venezuela ile hesaplı işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla en son düzeyde tıpkısı iradenin bulunduğunu vurgulayan Muş, “İki ülke hususi sektörünün bu momentumdan istifade ederek lazım genel dinamizmi ortaya koymasıyla dilek edilen noktaya henüz bile yaklaşacağımıza yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Muş, toplantının düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: