Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Komite, DÜRÜST Tümen Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Komisyonda, Tecim Bakanlığı, Rekabet Kurumu ve Helal Denklik Kurumunun 2023 yılı bütçeleri ele alınacak.

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, sabık yıllarda Ticaret Bakanlığı Sayıştay raporlarında saha düz, bu sene izlemede olup gereği yapılmamış konular ile izlemeden matrut konular karşı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan bilgelik istek etti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bütçe görüşmelerinde bakanların kendi konuşmalarını yaptığını, milletvekillerinin sorularını yanıtlamadığını argüman ederek, Komite Başkanı Yılmayan’a bütçe görüşmelerindeki konuşmaları tarayacak tıpkı kadro kurulmasını ve cevaplanmayan soruların bakanlara gönderilerek tıpkısı hafta zarfında cevaplamasının istenmesini önerdi.

Encümen Başkanı Yılmaz, hemen 2023 yılı bütçesinin değil, 2021 Yılı Değişmez Hesap Kanun Teklifi’nin ve Sayıştay raporların bile görüşüldüğünü belirterek, Kuşoğlu’nun talebinin rast olduğunu söyledi.

Yılmaz, bakanların sunumlarında ya bile kapanış değerlendirmelerinde bu raporlara saha verilmesini kaynak etti.

Paylan’ın önerisine ise Yılmayan, “Tığ, soruları hassasiyetle takip etmeye devam edeceğiz. Zamanında bilcümle sorulara yazılı bire bir şekilde yanıt verilmesi yönünde hız edeceğiz. Güzeşte sene birlikte bunu yaptık ve bana verilen bilgiye bakarak bilcümle sorulara yazılmış bir şekilde cevapları ilettik.” dedi.

Öte yandan YANLIŞSIZ Parti Balkı Saylav Ekrem Çelebi, Balkı’üstelik deniz seviyesinden 1925 metre yükseklikte üretilen domatesleri alt kurul güruh salonunda sergiledi.

Share: