TMO, Eflani’de buğday alımına başladı

Eflani Belediye Reisi İbrahim Ertuğrul, Yerey Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilçede buğday alımına başladığını bildirdi.

Ertuğrul, ilçede son yıllarda hububat ekimi konusunda okkalı gelişmelerin olduğunu söyledi.

Köylerde 15’e andıran çiftçinin bin dönümün üzerinde ekim yaptığını belirten Ertuğrul, “Ekimler yapılırken çağdaş ekincilik araçları kullanılıyor. Ağır Sıklet benzeri üretim artışı oldu. Istihsal artışıyla yetiştirici elindeki ürünü pazarlama sıkıntısı ortaya imdi.” dedi.

Ertuğrul, Eflani Kültür Odası Başkanı Mehmet Karadeniz ile AK Öğür Karabük milletvekilleri Topluluk Ünal ve Niyazi Güneş’i ülfet ederek ilçede Ekincilik Emniyet Kooperatifinin ve TMO’nun gelgel yapmasını temin etmek üzere değişik girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, “TMO’nun taleplerini yerine getirdik. Geri bakımından TMO tarafından buğday alımı başladı. Tahminî 10 dönüş hava yapılacak. Buğdayı kilogramı 6 lira 40 kuruştan hava yapılıyor. Bire Bir teklik da azamet desteği var. Çiftçilerimiz memnun. Bu ayrımsız esas. Eflani’de ilk defa TMO gelgel yapıyor.” diyerek konuştu.

“Eflani Ekincilik Cesaret Kooperatif kısaca 1500 ton rüşvet alımı yaptı”

Eflani Ekincilik Kredi Kooperatifinin Samsun’daki ağızotu fabrikası için tahminî 1500 ton rüşvet alımı yaptığını aktaran Ertuğrul, “Arpanın de kilogramı 6 liradan makbuz. 20 kuruş bile destek var. 6 teklik 20 kuruşa geliyor. Bu birlikte vatandaşlarımızı mutlu eden benzeri sevap. TMO’nun buğday alımında da 2 bin ton hedefliyoruz. Hemen bu TMO’nun aldığı tutar. Bu sene kestirmece 5 bin ton buğday üretimi gerçekleşti. Bu iyicene ayrımsız misil. Üretimi çoğaltmak zorundayız. Kalkınma üretimden geçiyor. Belediye adına rastgele soy üretimi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: