TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bingöl Ticaret ve Uran Odası hizmet binasının açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Huzurun olmadığı yerde ticaret imkânsız, ticaretin olmadığı yerde birlikte işve olanaksız.” dedi.

Bingöl Valisi Ayar Çiftçi’yi musahabe eden Hisarcıklıoğlu, elan bilahare Şehremini Erdal Arıkan ile makamında görüştü.

Hisarcıklıoğlu, Bingöl Ticaret ve Uran Odası’nın kullanılmamış bakım binasının açılışında yaptığı konuşmada, kullanılmamış hizmet binasıyla gurur duyduklarını söyledi.

İş dünyasının asli desise merkezleri olan odaların, şehirlerine değer katan, güzelleştiren, hizmet eden yerler haline gelmeleri gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, eskimemiş bakım binasının Bingöl’ün gelişmesine henüz nazik katkılar vereceğine inandığını aktardı.

Türk hareket dünyası yerine mesleki eğitime nazik ehemmiyet verdiklerini ve yıllardır bununla uğraştıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu uğraşmaların sonucunda bugün 113 meslek lisesinin hamiliğini Türkiye’deki bölüm ve borsalar yapmaktadır. Burada üstelik büyük başarı elde ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Mart ayında de burada TOGG’u bilcümle beraber göreceğiz”

Evcil otomobilin Türk insanı amacıyla 120 yıllık fon olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, 1960 yılında sakat kalmış “Türkiye’nin Otomobili” projesi için 2017’dahi fariza üstlendiklerini anımsattı.

Bunun öncesinde 15 yıl çağrıda bulunulduğunu ancak kimsenin çıkmadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyayla teknolojik alanda aynı zamanda yüzde 100 elektrikli, IPLIK hakları bize ilgili olan otomobilin Gemlik’teki fabrikasının açılışını 29 Ekimde yapacağız. Bu, gerçekte Türk aksiyon dünyasının gururu. Bu otomobili yapanlar sizlersiniz. İnşallah Mart ayında dahi burada TOGG’u bütün bu arada göreceğiz. Bilcümle beraber burada bineceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Toprak coğrafyamızda ve dünyada dahi varlık istiyoruz”

Ilişki ve kardeşlik vurgusu işleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Huzurun olmadığı yerde ticaret olmaz, ticaretin olmadığı yerde dahi şımarıklık olanaksız. Tığ da ülkemizde ticaretimizi yapabilmek üzere varlık istiyoruz. Artı kalkınmak istiyoruz, halkımızı zengin emreylemek, istihdam kurmak istiyoruz. Ama hemen ülkemizde değil, havza coğrafyamızda ve dünyada da dirlik istiyoruz. Çünkü önümüz açıldıktan dünyayla tecim etme şahsımız daha de artar. Allah ‘Bir ve beraber olunca rahmeti, bereketi veririm’ diyor. Ego bu kapsamda diyorum ki; ‘Ne tamam birbirinizi ötekileştirmeyin.’ Etnik kökeni, mezhebi, siyasal fikrinden periferi birbirinizi ötekileştirmeyin. Aramızda farklı fikirlerimizi tartışacağız, eş akılda birleşeceğiz. Bunu yapanlar kazanıyor, bunu yapamayanlar kaybediyor. Allah bize üstelik aynı araya gelip gelişigüzel akıntı ika kabiliyetini elem günde verdiği üzere gür günde üstelik versin.”

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmayan bile Kovid-19 salgını sonrasında dünyanın yeryüzü ak yazılı ülkelerinden birinin Türkiye olduğunu rapor ederek, “Tedbir sistemlerinin değiştirildiği, farklı arayışların olduğu benzeri dünyadayız. Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’nin mühim önemi anlaşılmış durumda. Orta vadede Türkiye dal orta dirimlik grubundan faziletli dirimsel grubuna geçmeye namzet tıpkısı talih. Bunu de elan fazla demokrasiyle daha aşkın kalkınmayla başaracak.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Hisarcıklıoğlu ve Yılmayan, beraberindeki Vali Fehamet Dikici, Belediye Reisi Erdal Arıkan, YANLIŞSIZ Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas ile bakir bakım binasının açılışını gerçekleştirdi.Share: