TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Huzurun olmadığı yerde tecim imkânsız, ticaretin olmadığı yerde birlikte baylanlık olamaz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Huzurun olmadığı yerde ticaret imkânsız, ticaretin olmadığı yerde üstelik işve imkânsız.” dedi.

Bingöl Valisi Porte Fellah’yi konuşma eden Hisarcıklıoğlu, elan bilahare Belediye Reisi Erdal Arıkan ile makamında görüştü.

Hisarcıklıoğlu, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın yıpranmamış hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, eskimemiş hizmet binasıyla çekicilik duyduklarını söyledi.

İş dünyasının asli temsil merkezleri olan odaların, şehirlerine değer katan, güzelleştiren, bakım fail yerler haline gelmeleri gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, kullanılmamış bakım binasının Bingöl’ün gelişmesine henüz büyük katkılar vereceğine inandığını aktardı.

Türk iş dünyası kendisine mesleksel eğitime büyük ehemmiyet verdiklerini ve yıllardır bununla uğraştıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu uğraşmaların sonucunda zaman 113 çığır lisesinin hamiliğini Türkiye’deki basar ve borsalar yapmaktadır. Burada dahi iri başarı elde ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Mart ayında bile burada TOGG’u bütün bu arada göreceğiz”

Domestik otomobilin Türk insanı üzere 120 almanak fon olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, 1960 yılında yarım kalmış “Türkiye’nin Otomobili” projesi üzere 2017’bile fariza üstlendiklerini anımsattı.

Bunun öncesinde 15 sene çağrıda bulunulduğunu fakat kimsenin çıkmadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyayla teknolojik alanda benzeri zamanda yüzdelik 100 elektrikli, IPLIK hakları bize ait olan otomobilin Gemlik’teki fabrikasının açılışını 29 Ekimde yapacağız. Bu, haddizatında Türk hareket dünyasının gururu. Bu otomobili yapanlar sizlersiniz. İnşallah Mart ayında dahi burada TOGG’u bütün beraber göreceğiz. Hep beraber burada bineceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Toprak coğrafyamızda ve dünyada da yaşayış istiyoruz”

Bağlantı ve beraberlik vurgusu işleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Huzurun olmadığı yerde tecim olanaksız, ticaretin olmadığı yerde bile baylanlık olanaksız. Biz da ülkemizde ticaretimizi yapabilmek amacıyla sağlık istiyoruz. Fazlalık kalkınmak istiyoruz, halkımızı zengin demek, istihdam monte etmek istiyoruz. Amma hemen ülkemizde değil, bölge coğrafyamızda ve dünyada bile erinç istiyoruz. Çünkü önümüz açıldıktan dünyayla tecim ika şahsımız elan de artar. Tanrı ‘Bir ve bu arada olunca rahmeti, bereketi veririm’ diyor. Ego bu kapsamda diyorum kim; ‘Ne tamam birbirinizi ötekileştirmeyin.’ Budunsal kökeni, mezhebi, siyasal fikrinden ufuk birbirinizi ötekileştirmeyin. Aramızda değişik fikirlerimizi tartışacağız, eş akılda birleşeceğiz. Bunu yapanlar kazanıyor, bunu yapamayanlar kaybediyor. Tanrı bize da bir araya gelip gelişigüzel akıntı etme kabiliyetini zehir günde verdiği üzere ongun günde birlikte versin.”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve SELIM Fırka Bingöl Saylav Cevdet Yılmaz birlikte Kovid-19 salgını sonrasında dünyanın yer şanslı ülkelerinden birinin Türkiye olduğunu ifade ederek, “Hazırlık sistemlerinin değiştirildiği, farklı arayışların olduğu bire bir dünyadayız. Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’nin mühim önemi anlaşılmış durumda. Ölçülü vadede Türkiye eğin ölçülü dirimsel grubundan faziletli gelir grubuna geçmeye aday ayrımsız devlet. Bunu birlikte elan aşkın demokrasiyle daha aşkın kalkınmayla başaracak.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Hisarcıklıoğlu ve Yılmaz, beraberindeki Vali Kıymetiharbiye Fellah, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, AK Tümen Bingöl Mebus Feyzi Berdibek, Bingöl Ticaret ve Uran Odası Başkanı Mahmut Ayas ile eskimemiş hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.Share: