TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Togg’un otomotiv endüstrisinin geleceğine taraf verecek bire bir proje olduğunu belirterek, “Ezcümle Togg, kullanıcısına bakarak dönüşen ve kullanıcısını dönüştüren bire bir teknoloji. Lacerem ki Togg’a ‘benzeri otomobilden fazlası’ diyorsak Togg’u üreteceğimiz tesisimize bile ‘benzeri fabrikadan elan fazlası’ diyoruz.” dedi.

Türkiye’nin kavrayış projeleri beyninde kayran düz Togg’un paradigma üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’ndeki açım töreni, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Varank, törende, 7’den 77’ye bu ülkenin her ferdinin özlem olduğu yerli makine Togg’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde tayf olmaktan çıkarıp zaman bakımından gerçeğe dönüştürdüklerini kaydederek, 2 sene geçmiş beraber temelini attıkları fabrikanın açılışını gerçekleştirip saf istihsal bandından önceki araçları indireceklerini söyledi.

Vekil Varank, bu kurum gününde kendilerini boydak bırakmayan, sevinçlerine kuma olan tüm misafirlere, geceli gündüzlü demeden çalışarak bu oylumlu kampüsü ortaya çıkaran, Togg’u seri üretime amade kuzuluk getiren tamam emekçilere, Togg yöneticilerine ve 5 babayiğide teşekkür etti.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına büyük aynı coşku, keyif ve coşkuyla hazırlandıklarını nâkil Varank, şöyle konuştu:

“Ayrımsız yandan mevcut ihtiyaçlarımızı karşılarken değişik yandan de geleceğin taleplerini belirleyen yenilikçi projelerimize çabukluk verdik. İşte Togg dahi otomotiv endüstrisinin geleceğine taraf verecek bire bir proje. ‘Otomobile dair bildiğiniz gelişigüzel şeyi unutun, Togg bire bir otomobilden daha fazlası’ derken tığ gayet ciddiydik. İnsan odaklı, empatik ve beyinli yapısı, Togg’un bizim için sonsuz öğrenmesi ve bize uygun çözümler sunmasını kabil kılıyor. Ezcümle Togg, kullanıcısına göre dönüşen ve kullanıcısını muhavvil tıpkı uygulayım bilimi. Nasıl kim Togg’a ‘bir otomobilden fazlası’ diyorsak Togg’u üreteceğimiz tesisimize de ‘bir fabrikadan elan fazlası’ diyoruz.”

“Yer dostu ve fikirli açar, mekân dostu ve düşüncesiz tıpkısı tesisten yollara çıkma”

Vekil Varank, fabrika ile ilişik bilgiler vererek, burasının karbon emisyonunun azaltılması; gabi dönüşüm, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye yönelik yenilikçi uygulamalarıyla dünyada fark oluşturacağını söyledi.

Mekân dostu ve akil aracın mekân dostu ve fikirli tıpkı tesisten yollara çıkacağını dile getiren Varank, “Öyle ki bu tesisimiz daha şimdiden Avrupa’nın güzel otomotiv firmalarının yıpranmamış yatırımlarına sabah yeli oldu. Bu tesisi eden firmamız, müteahhidimiz Avrupa’daki kullanılmamış projelerin dahi yüklenicisi konumuna geldi.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, Cumhur Reisi Erdoğan’ın liderliğinde 20 yılda ruhlu benzeri Ar-Ge ve girişimcilik ekosistemi inşa ettiklerini kaydederek, “Bu ekosistemin ürünü yenilikçi, teknolojik tabanlı girişimler, küresel pazara çatlama kapasiteleriyle konuşu ve teknolojik bağımsızlığımızın öncüsü olacaklar. Bunun üzere 20 yıldır sanayimizi, adam kaynağımızı, Ar-Ge ekosistemimizi geliştirmek ve tevil etmek amacıyla gece gündüz çalıştık, çalışmaya bile devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Son dönemde teknoloji girişimlerinin sergilediği liyakatli performansın ülkenin ehil olduğu potansiyeli açık bire bir şekilde gözler önüne serdiğini vurgulayan Varank, teknoparkların takkadak Ar-Ge ofislerinden ibaret binalar değil, Türkiye’nin hayallerini gerçekleştirmek amacıyla müesses birer uygulayım bilimi üssü olduğunu anlattı.

“Ülkemizin dört bir beraberinde Togg’a üretim yapıldığına tanık oluyoruz”

Varank, geleceğin mobilite ekosistemine yön verecek Togg’un dahi en şişman teknoparkları olan Bilişim Vadisi’nin karı sahipliğinde önce tohumlarını attığını ve zaman buradaki devasa kampüse evrildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Togg bu anlamda Ar-Ge ve yenilik ekosistemimizin yük seyelan çıktılardan tıpkı tanesi. Aracımız fikri mülkiyetteki özgürlüğünü geliştirdiği teknolojilerin özgünlüğünden alıyor. Togg, oluşturduğu ekosistemle yüzlerce tedarikçiyi bile işin içine katıyor, onların teknolojik yetkinliklerini geliştiriyor, onları küresel rekabete hazırlıyor. Bu firmalar yardımıyla farklı düşünebiliyoruz, yeni ve ibdai ürünleri elde edebiliyoruz. Togg’un teknoloji tedarikçileri beyninde gepegenç girişimler, er adım startuplar var. Togg, domestik tedarikçi ağını o kadar genişletti ki ülkemizin ciharıyek birlikte seçkin konuşma ettiğimiz fabrikalarda de Togg’a istihsal yapıldığına tanık oluyoruz.”

“Bilakis us göçüne birlikte koca katkılar sağladı”

Bakan Varank, elektrikli araçlar alanında elan başlangıç aşamasındaki tedarik sanayisinin dönüşümüne ve gelişimine Togg’un büyük katkı sağladığını kaydederek, “Togg bire bir zamanda çaplı insan kaynağımızın hayallerini gerçekleştirebileceği, bilgilerini kullanabilecekleri büyük benzeri platforma dönüştü. Dar dışında tüvana. muvaffakiyetli mühendisleri, tasarımcıları biz ekibimize dahil ettik. Bu manada bilakis kanı göçüne birlikte kocaman katkılar sağladı.” diye niteleyerek konuştu.

Tüm bu örneklerin Togg’un kuşkusuz yerli ve milli tıpkı proje ve işaret olduğunun ayrı ayrı kanıtı olduğunu anlatan Varank, “Bunu ısrarla çakozlamak istemeyenler da namevcut değil. Onlar için bile kısaca şurası söyleyelim: Togg projesinin direksiyonunda Hans yok, George namevcut, Ayşe var, Mehmet var, Türkiye var.” açıklamasında bulundu.

Varank, Togg’un Türk milletinin bire bir numaralı özgüven projelerinden olduğunu kaydederek, “Böyle aynı projenin altından kalkabilmek için babayiğitlerin cesareti, verilen destekler, tabii tıpkısı yere büyüklüğünde cesim. Ama bu projenin arkasında aktif ve sağlam bire bir buyruk olmasaydı bu hayal asla gerçeğe dönüşmezdi. O yüzden bu projenin dahi bu ülkenin üstelik 20 yıldır o akva iradeyi gösteren yegâne sarrafiye babayiğidi var. O bile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan.” diye konuştu.

Share: