Togg Gemlik Kampüsü’nün açılışında tarihe tanıklık ediyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilecek Togg Gemlik Kampüsü, yerli ve yabancı çokça sayıda davetliyi ağırlıyor.

Bursa’nın Gemlik ilçesindeki üretimlik alanına gelen katılımcılar, dinlenmelik alanında sergilenen 4. Cumhur Reisi Cemal Gürsel’in talimatıyla 1961 yılında üretilerek Türkiye’nin yerel otomobil macerasını başlatan “Devrim” otomobili ile Togg’un C-SUV ve sedan modeli araçlarına bati demet gösteriyor.

Togg’un simülasyonunu kullanan davetliler, özellikle C-SUV ve sedan modeli ile bol mübarek foto çektiriyor.

YANLIŞSIZ Öğür Bursa Saylav Utku Işık, AA muhabirine, Türkiye’nin önce yerel otomobili “Devrim”den bugüne tembel ayrımsız sürecin geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 5 yıl geçmiş başlayan Togg’un üretimine ilgili sürecin tamamlandığını belirten Işık, imdi yerel otomobilin banttan ineceğini kaydetti.

Milletvekili Işık, Togg yönetiminin Gemlik’te alçak icraat gerçekleştirdiğini anlatarak, “Arabamız hem tıpkı vasıta hem de tıpkısı uygulayım bilimi ürünü. Süfli birlikte zarfında bir nice teknolojik özellikler barındırıyor. Elhak ‘arabadan ötesi’ diyoruz. Arabadan daha müstakbel bir teknoloji uygulanıyor. Bursa’mıza, Türkiye’mize görklü hayır olsun.” dedi.

Togg’un henüz bile gelişeceğini vurgulayan Işık, bodur sürede yollarda yerel ve milli aracın görüleceğini dile getirdi.

Açılış organizasyonuyla ait görüşlerini aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Öncelikle aklı başında ayrımsız tertip var. Her özdek haddinden fazla güzel, bağlam çokça çok. Hassaten bir nice yaşama bu programın benzeri parçası koyulmak için kapıda bekliyor ama anlaşılan sayıda âdem girebilecek buraya. Alçak tıpkısı cümbüş var. Bütün ayrımsız dakika önceki Cumhurbaşkanımızın gelip süreci başlatmasını bekliyor. Tığ birlikte o heyecanla buradayız. Dünyadaki birçok ülkenin büyükelçisi burada olacak. Sanayi kuruluşunun temsilcileri burada olacak. Türkiye siyaseti burada olacak. Muhtarlarımız burada olacak. Elhasıl Türkiye’den her bir yapıdan eş burada külah edecek. 4 binden fazla kişinin burada çalışacağını, 20 bin kişinin doğrudan etkileneceğini biliyoruz. Derakap yanı başında batarya fabrikasının da yeri ‘özel endüstri bölgesi’ olarak car edildi. Kısa bire bir süre sonra oranın üstelik temeli atılınca burada 30-35 bin kişi doğrudan veya dolaylı olarak buranın aynı parçası olacak.”

Togg, Bursa’nın ihracatını da artıracak

Bursa Ticaret ve Uran Odası Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener üstelik hem Cumhuriyet’in 99. sene dönümünün hem dahi böylesine tarihi bire bir olayın alay malay kutlandığını belirtti.

Şener, Togg ile 100 yıllık rüyanın gerçeğe dönüştüğüne dikkati çekerek, “Otomotiv başkentine yakışacak aynı yatırım oldu. Üretimlik güvenilmez sunturlu, emniyetsiz yüksek uygulayım bilimi. Makine çokça dolgunca. Âdeta dünyadaki rakiplerin hepsinden haddinden fazla henüz iyi bir estetik ve teknolojik çizgiye ehil. Bir Türk yerine, bu ülkenin tıpkı vatandaşı kendisine beni sonuç rütbe nazik şekilde gururlandırdı. Kendimize inanıyoruz, ülkemize güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Togg’un katma değer kazandıracağını belirten Şener, Bursa’nın yıllık toplanmış ihracatının kısaca 18 bilyon dolar olduğunu bildirdi.

Şener, Togg ile bu rakamın 25 milyar dolar seviyesine çıkacağını beklenti ettiklerini anlatarak, “Zira Togg ve buna kapalı adına yerleşen taraf endüstri ile bu arada özellikle elektrikli vesait sektöründe çokça çetin tıpkısı gelişme olacak ve Bursa’nın otomotiv ihracatında çok kısık bire bir gelişme olacak. İstihdamdan feyiz ilişik değere yönelmemiz lazım. Ülkemizi zenginleştirmemiz lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Organizasyona değinen Şener, şöyle konuştu:

“İnsanların gözlerindeki gururu, alay gözyaşlarını görüyorum. Tümce çokça bahtiyar, çokça frapan. Cumhuriyet coşkusunu Togg coşkusuyla birleştirdik. Haddinden Fazla daha bahtiyar, haddinden fazla henüz gururluyuz. Tümce araçlara son mertebe beğeniyle bakıyor. ‘Ben ara bulucu beğenmedim’ diyen birini görmedim. Ihtimal tığ memleketin vatandaşı yerine nesnel olmayabiliriz amma yabancı dostlarımla de bunu paylaştığım devir onlar dahi benzeri şeyi söylüyor. Amiyane çizgisiyle sonuç adım hareketli, son merhale adamakıllı tıpkı şalter, dünya piyasasında bile çok çetin meydan alacağını beklenti ediyorum.”

Share: