Toptan Hava Şartları açıklandı… İstanbul da listede…

KÖLE’deki Afiyet Etkileri Enstitüsü’nden bilgi insanları, acun çapında 7.000’den çok şehirde ince kırıntı (PM2.5) ve NO2 albeni kirliliğinin global ayrımsız resmini dermek amacıyla uydu verilerini ve sahadaki okumaları kullanarak Küresel Hava Raporu’nu çıkardılar.

Guardian’bile yer düzlük habere göre, Moskova, Şanghay’ın peşi sıra nitrojen dioksit kirliliği açısından dünyanın sunu ateş ikinci şehriyken, St. Petersburg üstelik dördüncü tam vadi alıyor.

Araştırmayı denetleyen BENDE’deki Keyif Etkileri Enstitüsü’nden Pallavi Pant, “NO2 gelgel kirliliği söz konusu olunca, listenin başında biraz Zalim şehri sağlamak bizim amacıyla banko şaşırtıcıydı. Şişman olasılıkla trafik kirliliğinden ve henüz eski tıpkısı anahtar filosundan dolayı geliyor” dedi.

NO2 kirliliğinden sunma çığlık etkilenen sair şehirler beyninde İran’dan Tahran, Darı’dan Kahire, Türkiye’den İstanbul ve Vietnam’dan Ho Chi Minh şehri meydan aldı.

ÇİN ŞEHİRLERİNDE İYİLEŞME VAR

Ekseriyetle yanma ve ara sıra sınai kaynaklardan kaynaklanan haddinden fazla ince gurur yahut bakımsız parçalarının neden olduğu kırıntı kirliliği sorunu, acun çapında kalan benzeri keder kaynağı olurken, azot dioksit (NO2) kirliliği sorunu şimdiye çatışma fazla ruzname olmadı.

Kömürle etkin faaliyet santrallerinden, atıkların yakılmasından ve tarımsal yakmanın beraberinde araçlardan gelebilecek elektron kirliliği açısından genişlik yara şehirleri Hindistan’üstelik Delhi ve Kalküta ile Nijerya’üstelik Kano ve Peru’da Lima izledi.

Rapora göre, son on yılda NO2 maruziyetinde sunu yara düşüşleri gösteren bildirme büyük şehirlerden 18’i Çin’deydi.

Sağlık Etkileri Enstitüsü komutan yardımcısı Robert O’Keefe, “Çin bu on yılda çekicilik kirliliği üstüne ilerleme kaydetmeye bitmeme etti. Tafsilatlı vadeli ayrımsız seyahat olmasına rağmen imge olduğunu, işlerin akıllıca yönde gidebileceğini gösteriyor” dedi.

Share: