Trabzon’da kuraklığa karşı 18 sentetik gölet

KÜRESEL ısınmanın etkileriyle yağış rejiminin değiştiği Şark Karadeniz Bölgesi’nde yağışsızlık nedeniyle içme suyu kaynakları dahi kurumaya başladı. Yıllık sayı farkı yağış miktarının metrekarede 850 kilo olduğu Trabzon’birlikte, içme suyu sorununa hal için yağmur ve satıh sularının depolanacağı ‘yapay akmaz’ formülü devreye makbuz. Kentte 18 gölet için düzentileme başlattıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur Zorluoğlu, “Suyun mutlak haddinden fazla titiz kullanılması, benzeri damlasının dahi batkı edilmemesi gerekiyor” dedi.

Global ısınmanın etkileriyle Gün Doğusu Karadeniz Bölgesi’nde serencam aylarda mütenakıs yağışlar, kuraklık tehlikesini da yanı sıra getirdi. Yağmur rejiminin değişime girdiği bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içmece suyunda gravite yaşanması riski ortaya artık. Yıllık sayı farkı yağış miktarının metrekarede 850 kilogram olduğu Trabzon’üstelik, içmece suyu sorununa çözüm amacıyla harekete geçen Büyükşehir Belediyesi ve Şevket Akarsu İşleri (DSİ) yoluyla yağmur ve yüzey sularının depolanacağı ‘yapay akmaz’ formülü devreye alındı. Site genelinde 18 noktada akmaz yapılması üzere çalışmalara başlandı.

‘VAR OLAN KAYNAKLAR ÇOK AZALDI’Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Meram Zorluoğlu, akarsu kaynaklarında azalmalar meydana geldiğini belirterek, “Global ısınmanın münasebetsiz neticelerinden ayrımsız tanesi da su kaynaklarının azalması. Bunu birçok mevki yaşıyor, tığ dahi yaşıyoruz. Trabzon’da de bunu yaşıyoruz. Pespaye su kaynaklarımızda bu mevsimde güç bire bir azalma oluyor. Uzun zamandır Trabzon’bile baran yağmadı. Bu yağmursuzluk dolayısıyla var olan kaynaklar çokça azaldı. Bu lazım istemez akarsu kesintilerine öğün açıyor. Eğer abuhava değişikliği bu şekilde bitmeme ederse ve biz de suyu bu kadar pervasızca kullanmaya devam edersek, bu akarsu kesintileri, önümüzdeki yıllarda artarak bitmeme edecek. Yani bu konuda aynı şuurlanma olması gerekiyor. TİSKİ kendisine biz geçtiğimiz yıllarda bunu okullardan başlayarak haddinden fazla kırıcı bir şekilde yaptık ve yeniden bitmeme edeceğiz” dedi.  ‘GÖLET YAPIMI İÇİN START VERDİK’Toptan iklim değişikliğinin getirdiği kuralığa karşı geç olmadan tılsım alınması gerektiğini anlatan Zorluoğlu, “Biz Trabzon’üstelik batıdan doğuya göletler yarmak üzere startı verdik. DSİ ile gelişigüzel şu anda Uçarsu da o göletlerimizden tıpkı tanesinin yapımı bitmeme ediyor. Diğerlerine dahi arz yakın zamanda başlayacağız. Biraz yıl içerinde eğer bu göletleri nesir edebilirsek bu kuraklıktan kaynaklı akarsu azalmalarını bile bunun menfi etkilerini birlikte biraz minimize etmiş olacağız. aksi takdirde derelerden akarsu aldığımız müddetçe bu kuraklıklarla ve bunların karşıt etkileriyle mücadele etmek cins olamaz. Tığ akmaz sistemine inşallah geçiyoruz. 2-3 yıl içerisinde tamamlayıp şehrimizi bu manada bile desteklemiş olacağız. Tabiatıyla ana laf, eş unsuru. Suyun kategorik ve pekâlâ çokça dikkatli ayrımsız şekilde kullanılması, benzeri damlasının dahi batkı edilmemesi gerekiyor. İsraf edilmemesi gerekiyor” diye konuştu.  Kentte oturanlardan Miraç Altıntaş bile yağışlardaki değişikliğe değinerek, “Kuraklık dünyanın ve ülkemizin umumi sorunu. Aslında bakıldığı zaman Trabzon, çok yağmur düz ayrımsız yer üzere görünse de sonuç birkaç yıldır yağış rejiminde aheste tıpkısı düzensizlik var. Sağanak şeklinde yağış görmedik etraflı zamandır. Yağınca birkaç yağıyor evet birlikte larp yağışlarla karşılaşıyoruz. Çok geçmeden bugünden önlem alınmalı. Yapılan araştırmalarla ilerleyen dönemde çokça bunaltıcı ayrımsız akarsu sorunu ile dünyanın karşı karşıya kalacağını görüyoruz” dedi.

Ses Ergün ise “Haddinden Fazla yağmur düzlük tıpkısı bölgede olmamıza karşın son 2 yıldır akarsu sorunları ile karşı karşıya kaldık hassaten benim köyümde alelhusus yaz aylarında çokça ciddi susama yaşanıyor. Vakit Kaybetmeden insanlar değil nebat örtüsünü, tarımı üstelik haddinden fazla fazla etkiliyor yağışlardaki azalma ve buna merbut kendisine oluşan yağışsızlık” diye konuştu.Share: