Trabzon’da sezonluk işçinin öldürülmesiyle ilişik 2 sanığın yargılanmasına devam edildi

Trabzon’un Of ilçesinde mevsimsel işçinin tabancayla öldürülmesiyle ilişkin 2 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Trabzon 2. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmada, mevsimlik ekincilik işçisi olan eniştesi Saddam Kötü’ı tabancayla öldürdüğü suçlamasıyla mevkuf yargılanan Erek Karamercan ve avukatı ile maktulün ailesi amade bulundu. Aile hapsi ile yargılanan maktulün eşi Saliha Esrar ise duruşmaya, Adilcevaz Adliyesi’nden Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı.

Duruşmada, Bursa Adliyesi’nden SEGBİS vasıtasıyla şahit kendisine dinlenen maktulün kardeşi Ercan Esrar, sanıklardan Saliha Tütün’ın ölen abisinin eşi olduğunu ancak olaydan 6 ay ilk ayrıldıklarını söyledi.

Olay günü abisinin evden dışarı çıktığını, ayrımsız müddet sonradan silah sesi duyması konusunda kendisinin de dışarı çıktığında ağabeyini gaileli halde yerde yatarken gördüğünü anlatan Kötü, silahla vurulan ağabeyini araçla hastaneye götürdüğünü kaydetti.

Olaydan evvel abisi ile karşı tarafın içtimai medya üzerinden birbirlerini zılgıt ettiklerini duyduğunu belirten Kötü, yengesi Saliha Kötü’ın kendisine, ağabeyinin, bire bir akrabasıyla ilişkisi olduğunu söylediğini öne sürerek, “Ego buna inanmadım. Bununla ilgilendiren ses kaydı de duymadım.” ifadelerini kullandı.

Familya hapsi cezası bulunan maznun Saliha Esrar üstelik Adilcevaz Adliyesi’nden SEGBİS marifetiyle yaptığı savunmasında, eşinin tıpkı akrabasıyla ilişkisi olduğunu ve bu yüzden kendisiyle tartıştıklarını söyledi.

Tartışma sırasında eşinin boğazını sıktığını, bunun konusunda karakola anbean şikayetçi olduğunu belirten Duman, eğer karakola gitmemiş olsaydı eşinin kendisini öldüreceğini kanıt etti.

Tutuklu maznun Murat Karamercan ise eniştesi olan öldürülen Saddam Yaman’ın daima sosyal medyadan kendilerini gözdağı ettiğini öne sürerek, “8 yıldır Saddam’ın bizi gözdağı ettiğini Ercan gördü. Hatta babam öldükten 2 zaman bilahare internetten oyun daveti gönderdiler. Söz kıymet kabil davrandılar.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet savcısı ve avukatların dinlenmesinin arkası sıra mahkeme heyeti, sanıkların kâin halinin devamına, olaydan 6 ay önce ruh bilimsel tedavi görmeye başladığını ati süren Saliha Yaman’ın afiyet durumu için rapor alınmasına, sanık Saliha Duman’ın maktul babasının dosyasının bile ülkü kapsamında incelenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

Bitlis’te güçlü Mehmet Salih Karamercan, Çatlak 2020’üstelik damadı Saddam Kötü’ın kardeşi Fettah Esrar ile aralarında sâdır ağız dalaşı sonrası öldürülmüştü.

Olaydan tıpkısı süre sonraları sezonluk işçi yerine Trabzon’un Of ilçesine gelen Saddam Tütün, 12 Ağustos 2021’dahi kayınbiraderi Erek Karamercan tarafından sokakta tabancayla vurarak bati yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından gözaltına alınan Karamercan hakimlikçe tutuklanmış, kendisine müzaheret ettiği öne sürülen kardeşi Saliha Duman ise bölük ayrılma etmeme şartıyla salıverilmişti.

Share: