Trakya’da AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde yer sarsıntısı tatbikatları yapıldı

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Genişlik Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ve Ilmek İşleri Başkanlığı işbirliği ile Trakya’de “Yer Sarsıntısı Andaç, Çök Iğrıp Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Edirne’de 15 Orak Ayı Şehitler Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda düzenlenen manevra sirenlerin çalmasıyla başladı.

Yurtta küsurat öğrenciler senaryo gereği yer sarsıntısı boyunca “çök-rabıta-tutun” yöntemini uyguladı.

Manevra öğrencilerin bahçede emin alana tahliye olmasıyla sona erdi.

AFAD Edirne İl Müdürü Mualla Altındal, AA muhabirine tatbikatı öğrencilerin başarıyla tamamladığını belirtti.

Bu kabil tatbikatların muhtemel afetlerde haddinden fazla büyük olduğunu anlatan Altındal, “Tatbikat 81 ilde eş zamanlı düzenlendi. İlk geçmiş öğrencilerimize yer sarsıntısı çabucak hangi yapacaklarını öğrettik. Onlar dahi başarılı benzeri şekilde tatbikatı gerçekleştirdi.” dedi.

Altındal, 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü olan 12 Kasım’birlikte ise AFAD koordinasyonunda afetlere müteveccih farkındalığı çoğaltmak ve zelzele takkadak akilane çizi şekillerini yetiştirmek üzere 81 ilde tam vatandaşların katılımıyla saat 18.57’de “Çök-Al-Tutun” tatbikatı yapılacağını anımsattı.

Tatbikatı, Edirne Vali Yardımcısı Zafer Karamehmetoğlu ve Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt dahi izledi.

Kırklareli

Kırklareli AFAD Müdürlüğü vasıtasıyla Kırklareli Müftülüğü binasında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği siren çaldı.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Kur’an kursu öğrencileri ile sınıfta “çök-rejim-tutun” yöntemini uyguladı.

Ekici ve öğrenciler henüz sonra binanın bahçesine çıktı.

AFAD personeli yoluyla burada mektepli ve personele afetler karşı hikmet verildi.

Ekici, burada yaptığı konuşmada afetlere tedarik yapmanın haddinden fazla koskocaman olduğunu söyledi.

Herkesin afetler üzerine kendisini bilgiyle donatması gerektiğini rapor eden Ekici, “Bütün dünyada akseptans görmüş oran 1’e 7’dir. Şayet afet öncesinde 1 birimlik bir harcama yapıyorsanız afet sonrasında 7 birimlik malınızı korursunuz. Gine canlılarımızın korunması üstelik benzeri şekildedir. Şayet afet öncesinde tedbir yapıyorsak çok sayıda duygusal de öncesinde tecrübeli olunduğu amacıyla kurtarılıyor.” diyerek konuştu.

Düzenlenen tatbikatın dahi çok heybetli olduğunu vurgulayan Ekici, geçen sene 56 milyon kişiye facia eğitimi verildiğini kaydetti.

Tekirdağ

AFAD Müdürlüğü aracılığıyla Tekirdağ Din Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği zelzele oluyor anonsları yapıldı.

AFAD ekipleri ve merkezde eğitim bilimi alanlar “çök-kapan-tutun” yöntemini uygulamasının peşi sıra yer sarsıntısı bitti anonsuyla bahçeye çıktı.

AFAD İl Müdürü Recep Erol, burada yaptığı konuşmada depremlerin Türkiye’nin gerçeği olduğunu dile getirdi.

Erol, herkesin depremlere mücehhez olması gerektiğini tabir ederek, şunları aktardı:

“2022 yılının manevra yılı olması nedeniyle ilimizde tatbikatlar gerçekleştiriyoruz. İnsanlar depremde ne yapacağını bilmez halde oluyor amma depremlerde temel olan panik değil, tatbikat tahsis etmek. Çök, harmoni, tutun yaparak, zelzele tehlikesinden sonra kavuşum alanına katılmak ve çevremizi kontrol etmek yeryüzü nazik dileğimiz. Tatbikatların hayatımızın parçası olması gerekli. Beklenmeyene mücehhez kalkışmak zorundayız.”

Share: