Trakya’dan Pakistan’daki dominant bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler amacıyla hazırlanan azık malzemesi gebe yardım tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Kıyamet ve Müstacel Genişlik Müdürlüğünce (AFAD), sivil cemiyet kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü üzere esas gıda malzemelerinin düzlük aldığı bin besin kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan dominant felaketinin ülkede pahal tahribata el açtığını söyledi.

Pakistan halkına esbak olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, yardım kampanyasına destek veren çalım ve kuruluşlara teşekkür etti.

Türkiye ve Pakistan ortada tarihten mevrut kuvvetli sargı bulunduğunu ifade eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları beyninde tarihsel akva bağlar var. Tığ ne devir zora ve angarya düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Halas Savaşı örneğinde olduğu gibi… Zaman bile onlar hakikaten beniz yılın başat felaketlerinden birini yaşıyor. Çok aheste tahribatlara kat açmış aynı sel felaketi, haddinden fazla fazla insancasına yardım malzemesine ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde tıpkısı müzaheret kampanyası başlatıldı. İlimizden de zaman ilişkin odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Sanayi Odası, Edirne Tecim Borsası, Keşan Tecim ve Endüstri Odası, İpsala Ticaret Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla tahminî bin azık kolisi hazırlandı.”

Selzedeler amacıyla hazırlanan yardım tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın peşi sıra yola çıktı.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Mehabetli Altındal, oda ve borsa başkanları ve AFAD personeli bile katıldı.

Share: