Trakya’dan Pakistan’daki yeğin bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler amacıyla hazırlanan gıda malzemesi yüklü yardım tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Facia ve Acil Kapsam Müdürlüğünce (AFAD), sivil sosyete kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü kabil esas besin malzemelerinin meydan aldığı bin besin kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan baskın felaketinin ülkede aheste tahribata sefer açtığını söyledi.

Pakistan halkına önceki olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, müzaheret kampanyasına bindi veren gurur ve kuruluşlara teşekkür etti.

Türkiye ve Pakistan beyninde tarihten gelen kuvvetli bağ bulunduğunu anlatım eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları ortada tarihî sağlam bağlar var. Biz ne devir zora ve abra düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Halas Savaşı örneğinde olduğu kadar… Zaman de onlar hakikaten yüz yılın başat felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça sakil tahribatlara öğün açmış tıpkısı başat felaketi, çokça fazla insancasına müzaheret malzemesine ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde benzeri arkalama kampanyası başlatıldı. İlimizden birlikte zaman ilişkin odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Uran Odası, Edirne Ticaret Borsası, Keşan Tecim ve Uran Odası, İpsala Tecim Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla kestirmece bin azık kolisi hazırlandı.”

Selzedeler için hazırlanan arkalama tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın arkası sıra yola bundan sonra.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Yüce Altındal, görüş ve borsa başkanları ve AFAD personeli bile katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde, yeğin felaketi nedeniyle el günler kıvrak Pakistanlılar için hazırlanan gıda hamile arkalama tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde, İl Kıran ve Ivedi Genişlik Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin desteğiyle hazırlanan kolilerin yüklendiği tırın, Pakistan’a hareketi öncesinde il uğrunda tören düzenlendi.

Vali Birol Ekici, Pakistan’da sivri yağmurlardan etraf 33 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Çokça sayıda insanın hayatını kaybettiğini rapor eden Ekici, Pakistanlı vatandaşlara yardım etmek üzere yardım kampanyası başlatıldığını kaydetti.

Kampanyanın bitmeme ettiğini vurgulayan Ekici, “İlimizden 5 tır arkalama malzemesi göndereceğiz. Bu tırların ilki bugün gönderildi. Diğerlerini dahi bu hafta teslim edeceğiz ve bu yardımları sürdüreceğiz. Orada kardeşlerimiz açken, bizim burada tok olmamız yahut bu konudan rahatsız olmamamız cins değil. Onun amacıyla Türk halkının cömert Pakistan halkına yardımlarını valilik koordinesinde ilettiğimiz üzere çokça sevinçliyim. Sizlere bu kampanyaya dahil olduğunuz için çok teşekkür ederim.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Eviş eliyle yakarış okundu.

Tırın hareketi öncesi Vali Üstün Yüksek İlkokulu 4. derslik öğrencisi Ramadan Kartal, oyuncağını Pakistanlı çocuklara buyurmak üzere Vali Ekici’ye tasdik etti.

Ilbay Ekici, çocuğu duyarlılığından etraf teşekkür etti. Tır henüz bilahare yola imdi.Share: