Trakya’nın asırlık eğlencesi “Pavli” 112’nci kat kuruldu

Trakya’birlikte 112’nci misil kurulan, yörede “Pavli” adına anılan Pehlivanköy Panayırı münasebet gününe büyüklüğünde yalınlık kalacak.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Hükümdar II. Abdülhamid’in fermanıyla 1910 yılında kurulan ve bugüne büyüklüğünde bitmeme ettirilen Pehlivanköy Panayırı’nın açılış töreninde, etkinliğin 112 yıldır sürdürülmesinin faaliyet gerektirdiğini söyledi.

Ekici, panayırın uluslararası alana taşınması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Pehlivanköy Belediye Reisi Hüseyin Açıkel da Melik II. Abdülhamid’in fermanıyla kesim halkının bağlanak ve beraberliğinin sağlanması için kurulan panayırın, Trakya’nın arz bozuk ve ayakta kalan yegâne panayırı olduğunu bildirdi.

Panayırın toprak halkı üzere haddinden fazla yüce olduğunu vurgulayan Açıkel, şunları kaydetti:

“Panayırımız 400 esnafın katılımı ile 110 dönümlük tıpkı alanda kurulmakta olup, bölge halkının yetiştirdiği, ürettiği, satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, mevsimlik ve yıllık ihtiyacını karşıladığı şişman tıpkı eğlence ve aksata merkezidir. Temas yıl nazik candan muhtemel panayırımız mıntıka halkının canlılık ve ahzüita ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken bir yandan birlikte geleneklerin kültürün yaşatılmasında dahi kocaman rol üstlenmektedir. Bölgenin içtimai ve kültürel değerlerine de katkılar sunmaktadır.”

Programda CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Porte Albayrak de konuşma yaptı.

Konuşmaların arkası sıra halk oyunları ile mehteran ekibi gösteri sundu. Ilbay Ekici ve beraberindekiler henüz sonraları panayırın küşat kurdelesini kesti.

Pehlivanköy Panayırı, 11 Ilkgüz Veriş gününe büyüklüğünde boş kalacak.

Share: