Trakya’nın ciharıyek köşesinden yüzyıllık panayıra gelenler “römork oteller”de konakladı

Kırklareli’nin sunma bayağı ilçelerinden Pehlivanköy’bile 112 yıldır kurulan Pavli Panayırı yöre halkının en oylumlu kültürel mülakat noktası olarak dikkati çekiyor.

II. Abdülhamit’in fermanıyla kurulan panayır, Trakya’nın devam ettirilen sonuç panayırı kendisine öne çıkıyor.

Ergene Nehri yanındaki 110 dönüm alana kurulan panayırda lunapark, engelsiz albeni lokantaları, seyyar satma alanları düzlük aldı.

Eğlenceli güzeşte dört günden kafasız kalmamak amacıyla kasaba köyler bile neredeyse panayır alanına taşındı. Bayramlı, Övenler, Çerkezmüsellim, Mandıra, Tahal, Ağayeri, Kumköy gibi ilçeye yakın köylerde yaşayanlar, traktörlerinin römorklarına yükledikleri dayak, çekyat ve yataklarla panayıra geldi.

Üstleri naylonla vabeste römorklar çatlak ilk kânun panayır alanına dizilirken, panayır bitimine büyüklüğünde 5 bine mümasil gönül burada konaklayacak.

Ev üzere döşenen “römork oteller”dahi yiyecek içme işlerini de halleden köy sakinleri, seçme sene anane haline dönüşen bu etkinliği iple çekiyor.

8 Eylül perşembe haset başlayan panayır iş haset sona erecek.

Panayırın vazgeçilmezi kuzu çevirme

Panayırda yapılan kuzu çevirme, havza halkının hasretle beklediği ayrımsız dilsiz olarak öne çıkıyor.

Alanda kurulan portatif lokantalar, kuzu gönderme müdavimlerinin elzem adresi olmaya bitmeme etti.

Odun ateşinde pişen kuzu lezzeti, kokusu ve tadıyla cezbederken, 3-4 saatte kızaran çevirmenin kilogramı 500 liradan satışa sunuldu.

Panayır mülevven görüntülere görüntü oldu

Renkli görüntülere manzara olan panayırda Roman vatandaşlar, kendilerine has cümbüş anlayışlarıyla panayırın canlılık ayağını kıvrak tuttu.

Binlerce kişinin görüşme ettiği panayırda lunapark eğlencelerine birlikte katılımcılar istek gösterdi.

Büyük benzeri alanda kurulan lunapark ve farklı ürünlerin satıldığı tezgahları gezip mütenevvi eğlencelere katılanlar, bir asırlık etkinliğe tanıklık etti.

“Gelişigüzel sene dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini”

Panayır alanında römorkta nazil Ön Gün Güner (63) herhangi bir sene panayıra gelip römorkta konakladıklarını söyledi.

Panayıra Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinden geldiğini ifade fail Güner, hasat ettikleri ürünleri panayırda satıp kışlık ihtiyaçları üzere aksata yaptıklarını belirtti.

Panayırın haddinden fazla düzenli olduğunu anlatan Güner, “Seçme sene dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini. Torunlar eğleniyor, tığ da seyrediyoruz. Bundan 30-40 sene önceki hayvanların çektiği arabalarla geliyorduk, sonraları römorklar çıktı. Burada konaklamak amacıyla yer iyisi bu bizim üzere. Arabalarımızın ortamında çekyatımız var, kahvemiz, çayımız, yemeğimiz herhangi bir şeyimiz var.” diye konuştu.

70 yaşındaki Medine Önal bile 6 yaşından bu yana panayıra geldiğini anlattı.

Üç akşam römorklarda konakladıklarını anlatan Önal, köyün tamamının az daha panayıra katıldığını kaydetti.

Panayır amacıyla ameliyatını erteledi

71 yaşındaki Cemile Yorulmaz ise panayırın kendisi için olmazsa olmazlar ortada vadi aldığını dile getiren Yorulmaz, “Gelişigüzel yıl panayırı bekliyoruz. Hastayım operasyon olacağım amma geldim buradayım. Torunlar var, sadık geleceğiz. Panayır üzere ameliyatımı erteledim. ‘Panayır geçsin sonra gideceğim’ dedim. Safra kesesinden operasyon olacaktım. Doktor ‘sizin eğlenceniz, panayırdan sonradan gelirsin’ dedi.” ifadesini kullandı.Share: