Tunceli’de 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

– Tunceli’bile 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

TUNCELİ – Tunceli’birlikte Türkiye Kıran Engelleme Planı çerçevesinde “Domestik Düzem TAMP” maşa başı ve düz tatbikatı gerçekleştirildi. 11 ilden toplanmış 755 personelin katıldığı manevra kan kesti.

Tunceli’bile TAMP çerçevesinde bindi iller ve 26 domestik himmet grubunun katılımıyla “Tunceli Domestik Düzem TAMP” cihaz başı ve kayran tatbikatı gerçekleştirildi. Tunceli’nin birlikte Elazığ, Erzincan, Malatya, Bingöl, Sivas, Van, Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Adıyaman AFAD İl Müdürlüğü personel ve araçları, Elazığ Inanma Müdürlüğü, Sualtı Kol Amirliği, itimat, kurnaz, itfaiye, orman işletme, Eş ve Toplumsal Hizmetler, Kızılay, Afiyet Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, Tarım ve Orman Müdürlüğü, FEDAŞ, Milli Terbiye Müdürlüğü personeli, İHH, Iveğen, ANDA, MUDAK gibi sivil cemiyet kuruluşları ile AYDES ve AFAD gönüllülerinden oluşan ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat öncesinde Ilbay Mehmet Mehabetli Özkan başkanlığında 112 Evgin Davet Merkezinde toplantı gerçekleştirildi.

Burada tatbikata ilgili konuşan Vali Mehmet Şanlı Özkan, “Tıpkı yanı Erzincan fayı, tıpkısı yanı Elazığ, Bingöl bir yanı Ovacık faylarıyla kuşatılmış birinci etap hareket bölgesinde mevcut ve coğrafi güzelliği, coğrafi özelliği hem üstelik zorluğu sebebiyle zaman zaman coğrafyasında kaybolma olaylarıyla, yüksekten sukut olaylarıyla karşılaştığımız aynı eliyle Uzunçayır bir tarafından Keban, benzeri aracılığıyla Munzur ve Pülümür nehirleriyle su varlığı ve potansiyeli efdal olan ve bu suretle da bazı bazı boğulma vakalarıyla karşılaştığımız, artan turizm cihetiyle özellikle sert ve ormanlık coğrafyasında kaybolma olaylarına çoklukla ehil olduğumuz Tunceli ilimizde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, İçişleri Bakanımızın istek ve direktifleri doğrultusunda ve tüm Bakanlıklarımızın katılımıyla sunma geniş kıyamet tatbikatımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Tatbikatın hem olaylara hazırlanmada hem üstelik insanlar üzerinde farkındalık kamu üstüne koca olduğunu vurgulayan Vali Özkan, “Sizler bugüne kadar hazırlıklarınızı, çalışmalarınızı yaptınız, jandarmamız, emniyetimiz, afiyet teşkilatımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Familya Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız ve yekpare teşkilatlarımız iştirak ediyorlar. Bağımlı bunun yanında benzeri da Bakanımızın talimatları doğrultusunda aykırı yardımlaşma ve işbirliğini geliştirmek üzere AFAD Başkanlığımız destek ve koordinesinde farklı illerden katılan ekiplerimiz, ayrıksı illerden katılan kurumlarımız dahi var. Tatbikatımızın hem ilimiz hem ülkemiz hem dahi insanımız açısından kat sayı yapılanma etmesini, farkındalık yaratmasını diliyorum. Cenabıhak afetlerle karşılaştırmasın ancak facia Küçük Asya coğrafyasının kaçınılmazı. Dolayısıyla hazırlık yarmak, hazırlıklı kalkmak birlikte bizlerin görevi” diye niteleyerek konuştu.

Sabah saatlerinde başlayan ve dolaşma boyu süren kayran tatbikatı, pilot yerine seçilen okullarda senkronik yer sarsıntısı andaç ve tahliye uygulamasıyla başladı.

Şehir içi intikal, eğreti barınma alanlarının kurulması, tahliye ve okus pokus, enkazda arama-kurtarma, orman yangını, su üstü ve su şeş taharri-kurtarma, doğada kontrol-istirdat, Kimyevi Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı ve akarsuda araştırma, kontrol çalışmalarının kayran aldığı ve şehrin değişik noktalarında gerçekleştirilen tatbikata 755 personel 150 araçla ortaklık sağladı.

Saha tatbikatını Vali Mehmet Mualla Özkan ve ilgili çekicilik amirleri birlikte yakından takip etti.

Share: