Turgut Özakman, Yenimahalle’de Anıldı

Şu Ölçüsüz Türkler, Diriliş- Çanakkale 1915, Cumhuriyet Altını- Türk Mucizesi kitaplarının yazarı, literatür ve oyun dünyasının eke ismi Turgut Özakman, ölümünün 9’uncu yılında Yenimahalle Belediyesi Koşuk Bilgi Kurultay ve Laf Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Yenimahalle Belediye Reisi Fethi Yaşar’ın eş sahipliğinde Terbiye Dostları Vakfı, İnönü Vakfı, ANAÇEV, Kemalist Us Derneği ve Tohumluk Vakfı vasıtasıyla planlı izlence, Hanri Benazus’un “Atatürk’ün Fotoğrafları” sergisi ile başladı.

“ATI KUŞAKLARA ÇOK ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKTI”

Turgut Özakman’ın eşi Arkaç Özakman ve ailesinin dahi bulunduğu programda, açım konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Dostları Vakfı Başkanı Özgün Ökmen, eserlerinde Türk milletinin yayılmacı işgalcilere alın verdiği hürriyet mücadelesini anlatan Özakman’ın ati kuşaklara haddinden fazla mefret ayrımsız miras bıraktığını söyledi.

“YER KIYMETLİMİZİN CUMHURİYET OLDUĞUNU ÖĞRETTİ”

Özakman’ı minnetle andığını ve eserlerinin çok değerli olduğunu dile getiren Yenimahalle Şehremini Fethi Yaşar, “100 almanak geçmişimizle ilişkin birkaç çıngı dışında kayda ayar bir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili film, paradigma, tiyatro oyunu, saz eseri yapamadık. Halbuki Kurtuluş Savaşı ulus kendisine gururlanacağımız, özgüvenimizi zait, birbirimizi sevmeye ve anlamayı sağlayan sunma şişman tutkalımızdır. Cemi dünyanın takdir ettiği bir insanı tığ kendimiz belki birlikte yeteri kadar anlamadık veya anlatamadık. İşte Turgut Özakman bu büyük eksikliğin giderilmesinde iri cafcaf oynayan aynı insandı. Onun yüzlerce baskısı yapılan kitaplarıyla, milyonlarca insanımız nerelerden nereye geldiğimizi, milletçe yer kıymetlimizin Cumhuriyetimiz olduğunu öğrendi” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen dahi Özakman’ın kendisinin hocası olduğunu söyleyerek, Özakman’ın Türk tiyatrosuna ve talebelik yıllarında kurdukları mektep çocuğu tiyatroya verdiği destekten bahsetti.

“MILLÎ BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZI YAŞAYARAK YAZMIŞ”

Konuşma eden benzeri değişik beşer İnönü Vakfı Başkanı Ilgiyle İnönü Toker, Özakman’ın eserleriyle Türkiye’nin mail tarihine kandil tuttuğunu ve ülkenin geleceği olan gençlerin yolunu aydınlattığını vurguladı.

Özakman’ın Milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı’ndan alıp Kurtuluş Savaşı’nın sonuna büyüklüğünde eserlerinde anlattığını belirten Kemalist Beyin Derneği (ADD) Umumi Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt bile “Turgut Özakman, adeta millî istiklal savaşımızı merhale basamak yaşayarak yazmış. Bu inanılmaz tıpkısı edebi ağırbaşlı. Kendisini rahmetle yad ederken bize bıraktığı eserlerin bütünü için ona ömrümüz boyunca ödeyemeyeceğimiz büyüklüğünde borçlandığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

HAYATI “ŞU ÇILGIN TÜRK” MÜZİKALİ İLE ANLATILDI

Anadolu Çağdaş Eğitim Bilimi Vakfı (ANAÇEV) Kurucu Üyesi Edip Leyla Serpil ise köşesinde yazdığı hikayelerini kitaplaştırmak için türlü yayınevleriyle görüştüğünü ancak olumlu sonuç alamadığını ve yazarlığı tevdi noktasındayken, Özakman’ın kendisinin elinden tuttuğunu anlattı.

Etkinliğin böylecene sanatkâr Pınar Ayhan’ın sunumuyla Özakman’ın doğumundan ölümüne büyüklüğünde olan hayat hikayesi “Şu Şiddetli Türk” ünlü müzikal roman ile gözler önüne serildi.

Program böylecene Başbuğ Yaşar eliyle bilcümle katılıcılara çiçek, İnebolu Teavün ve Tesanüt Derneği Başkanı Cömert Daşçı eliyle ise Turgut Özakman’ın eşi Kuzuluk Özakman’a onurluk ikram edildi.

Share: