Turist biçerdöverciler mülk mülk gezerek hasat yapıyor

Geçimini gezmen biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, site kent gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara yardımcı olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, akşam ezanı saatlerine büyüklüğünde bitmeme ediyor.

Rastgele biçerdöverde iki kişinin fariza yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin yanında Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e bile anbean, buğday, arpa ve akdarı hasat ediyor.

Batman’birlikte kestirmece 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Eren, AA muhabirine, kentte darı hasadının 5 çağ evvel başladığını ve 60 bin dönüm alanda akdarı hasadı yapıldığını söyledi.

Eren, şunları anlattı:

“Batman’da kestirmece 100 biçerdöver çalışıyor. Gelişigüzel biçerdöverde 2 dirilik çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 gönül istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 can bu sektörden paketlemek yiyor. Batman’dahi çalışıp ikinci ürün amacıyla Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu sene verimin çok ongun olduğunu anlatan Aziz, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Ermiş, hasadın sabahtan akşama kadar sürdüğünü dile getirerek, “Bir biçerdöver günde sayı farkı 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin birlikte yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Eren üstelik senede 6 kamer çalıştıklarını belirterek, önce 3 kamer Batman ve Mardin’de buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonraları Batman’de darı hasadına başladıklarını anlatan Ermiş, “Akdarı hasadında sezon tahminî 2 ay sürüyor. Bu bunaltıcı ama tıpkı o büyüklüğünde üstelik güzel ayrımsız çığır.” dedi.Share: