Türkiye-Gürcistan-AB Tecim ve Envestisman Olanakları Çapraz Kümülasyon Toplantısı

Gürcistan Başvekil Yardımcısı, Tutum ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili, Türkiye ile Gürcistan arasında detaylı yıllardır yaşıt ilişkilerin olduğunu belirterek, “Türkiye, Gürcistan’ın serencam basamak eke ticaret ortağıdır.” dedi.

Davitaşvili, Tecim Bakanı Mehmet Muş ile birlikte Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te planlı Türkiye-Gürcistan-Avrupa Birliği (AKARSU) Ticaret ve Yatırım Olanakları Hilaf Toplanma toplantısına katıldı.

Türk ve Gürcü hisse senedi adamları, diplomatlar, Aut Iktisadi İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yetkilileri, AKARSU’nin ve BENDE Millî Kalkınma Ajansı’nın (USAİD) Gürcistan’daki temsilcilerin düz aldığı toplantının açılışında konuşan Davitaşvili, hilaf yığılma projesi sebebiyle ülkesinin Türkiye ve KEZ ile olan ticaret ilişkilerinin henüz birlikte güçlendiğini söyledi.

Davitaşvili, Türk-Gürcü ilişkilerin önemine de değinerek, “Tafsilatlı yıllardır Türkiye ile Gürcistan arasında çokça mail münasebat mevcuttur ve bu genişlik ticari-kazançlı ilişkilerin gelişmesinin de peyda bir örneğidir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Gürcistan arasında birçok alanda başarılı projelerin gerçekleştiğine dikkati çekici Davitaşvili, “Türkiye, Gürcistan’ın sonuç kademe mehabetli tecim ortağıdır. İki talih ortada serbest tecim anlaşması mevcut. Ülkeler arasındaki ticari-iktisadi münasebat daima gelişmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Levan Davitaşvili, düet ticari ilişkilerin başarılı aynı şekilde geliştiğini ancak potansiyelin çok elan çok olduğunu kaydederek, Gürcistan’dan henüz fazla ihracatın yapılması üzere Türk tarafıyla çetin çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

İki talih hükümetlerinin tecim ve tutum alanlarında deli dolu teşrikimesai yapmaya devam ettiklerini tabir eden Davitaşvili, toplantının kül organizatörlerine teşekkürname etti.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki STA’yı genişleten ve güncelleyen anlaşma imzalandı

Açılışın peşi sıra iki icra vekili, Türkiye-Gürcistan Serbest Tecim Anlaşması’nın genişletilmesi ve güncellenmesi anlaşmasını imzaladı.

Program kapsamında Muş ve Davitaşvili basına ilişkin tıpkısı toplantıda da aynı araya geldi.

Türkiye-Gürcistan-SUTAŞ Tecim ve Yatırım Olanakları Hilaf Kümülasyon toplantısı açılış konuşmalarının arkası sıra devam ediyor. Toplantı kapsamında Türk ve Gürcü aksiyon adamları benzeri araya geldi. Toplantıda, Türkiye ile Gürcistan’daki yatırım fırsatları ele alınıyor.

Share: