Türkiye-Gürcistan-AKARSU Tecim ve Yatırım Olanakları Ters Kümelenme Toplantısı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin güdük aynı süre zarfında 5 milyar dolara büyüklüğünde çıkarılmasına inandığını söyledi.

Nazır Muş, Gürcistan Başvekil Yardımcısı, Tutum ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili ile alay malay Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan- Avrupa Birliği (SUTAŞ) Tecim ve Yatırım Olanakları Marjinal Kümelenme toplantısına katıldı.

Tiflis’te aynı otelde planlı toplantının açılışında konuşan Muş, uymaz kümülasyonun sunduğu ticaret ve yatırım fırsatlarına ilgilendiren aydınlatıcı bilgilerin paylaşıldığı toplantının düzenlenmesine ulama sağlayıcı herkese teşekkürname etti.

Muş, gerek 2019’dan itibaren ortaya çıkan bakir kalem koronavirüs (Kovid-19) salgını, gerekse bu yılın başlangıcında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı nedeni ile dünya ekonomisinin, lojistik, tedbir zincirleri, olmamış madde, gıda, erke ve global enflasyon alanlarında derinleşen sorunlar ile yüz yüze kaldığını belirterek, “Bu zorlu şartlar içinde, 2021 yılında Türkiye ekonomisi yüzdelik 11 büyüyerek serencam 10 yılın en çabuk büyümesini gerçekleştirmiştir.” dedi.

Türk ekonomisinin kıpırdak performansını bu yılın geçmiş iki çeyreğinde da sırasıyla yüzdelik 7,3 ile 7,6 büyüyerek sürdürdüğüne dikkati calip Muş, “Bu rekor büyüme oranlarında ihracatımız avangart rolü üstlenmiş olup Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi haline gelmiştir.” dedi.

Muş, 2021 yılında Türkiye’deki ihracatın ayrımsız geçmiş yıla kıyasla yüzde 33 artışla 225 milyar dolar, dış tecim hacminin ise ayrımsız önceki yıla bakarak yüzde 28 artarak 497 milyar dolar adına gerçekleştiğini belirtti.

“Gürcistan’la ticareti 5 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum”

Gürcistan’la birlikte serencam dönemlerde tecim üstüne majör artışların kaydedildiğini tabir fail Bakan Muş, şöyle devam etti:

“2021 yılında düet tecim hacmimiz, ayrımsız esbak yıla kıyasla yüzdelik 20’sinin üstünde artım göstererek 2 milyar doları aşmıştır. Bu yılın önce 8 mahiye döneminde bile düet ticaretimiz ayrımsız esbak yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 50’den aşkın artarak 2 bilyon dolara ulaşmıştır. Bulunan üst dozaj ilişkilerimiz ile ticaretin kanuni ve lojistik altyapısına yapmış olduğumuz yatırımlar yardımıyla, düet ticaretimizi arz bodur sürede 5 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum.”

DENIZ ile ticaret

Türkiye’nin, çeyrek asrı aşkın süredir yürürlükte olan Gümrük Birliği sebebiyle AB ile yakın hareket birliğini sürdürdüğünü kaydeden Muş, şunları söyledi:

“Bunun bire bir sonucu kendisine, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 178 bilyon doları aşan tecim hacmi ile Avrupa Birliği, yeryüzü yetişkin tecim ve envestisman ortağımız olmuştur. AKARSU ile çalışmalarımızın mihrak noktası, ihracatımızdaki artış trendinin sürdürülmesidir. Bu amaca harıldamak üzere çap kümülasyonu, Gürcistan’ı de içine algı şekilde devreye aldık. Bu çalgı aleti sayesinde Gürcistan ile düet ticaretimizin potansiyeline ulaşmasına koca katkılar sunmuş oluyoruz.”

Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan ortada 2008’de azade tecim anlaşmasının imzalandığını hatırlatarak, söz konusu anlaşmanın güncellenmesi ve genişletilmesi üzerine 2016’birlikte başlatılan çalışmaların sona erdiğini ve bugün bu değişiklikleri imzaladıklarını söyledi.

Anlaşmanın güncellenmesinin düet ticaretin henüz birlikte artırılmasına balaban ulama sağlayacağını belirten Muş, şunları kaydetti:

“Bu kavil ile halihazırda yürürlükte olan STA’nın kapsamını ekincilik ürünleri özelinde genişletiyor, antrparantez bakım ticaretini bile STA kapsamına alıyoruz. Bugün imzaladığımız anlaşma ile iki talih arasında lüzumlu para, lazım bakım ticareti, gerekse üstelik yatırım ilişkilerinin henüz dahi artacağını öngörüyoruz. Gürcistan ile özellikle tecim ve iktisat olmak üzere seçme alanda gelişim birliğini ihya yönünde kararlıyız.”Share: