Türkiye şampiyonu avrat softbol takımının gözü Avrupa’nın zirvesinde

Ankara ASSAD Spor Kulübü Karı Softbol Takımı’nın antrenörlüğünü üstlenen beden terbiyesi öğretmeni Hasan Helva, elan 5. sınıfta oldukları dönemde seçtiği ve çıktı liseye revan sporcularından oluşan kadroyla sonuç 2 yılın Türkiye şampiyonu olduklarını, Avrupa şampiyonu olmak üzere birlikte haddinden fazla çalıştıklarını belirtti.

Hasan Helva, Ankara ASSAD Spor Kulübü Eş Softbol Takımı ile dar zarfında ve milel arası turnuvalarda kazandıkları başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Takımı 2019’da 5. derslik öğrencilerinden seçmece kurduğunu belirten Helva, “Softbol ve beyzbol ile 12 almanak bir geçmişimiz var. 5 yıldır bile bu kızlarımızla bu arada softbol oynuyoruz. Kızlarımızla 2018’bile onların okuluna atama olmamla tanıştık. Öğrencilerimiz 2018’dahi Okullar Arası Softbol Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye şampiyonu oldu. 2019’de gine okullarda Rum Yıldızlar Ligi’nde Türkiye ikinciliği elde ettik.” dedi.

Öğrencilerinin softbol ile tanıştıktan sonraları çokça arzulu bitmeme ettiklerini, içlerinden milli sporcuların çıktığını dile getiren Helva, “2019 yılında Avrupa Deneyimsizlik Oyunları’nda Avrupa 4’üncüsü olduk. Bu, softbol anlamında Türkiye namına ferah aynı başarıydı. 2020 yılı Kovid-19 nedeniyle gevşek geçti. 2021’bile yine faaliyetlerimizi gerçekleştirdik ve kulüpler bazında kızlarımız Türkiye şampiyonu oldu. Bu sene hem okul sporlarında hem birlikte Türkiye Şampiyonası’nda böke olduk. Bu yıl antrparantez kulübümüzden 3 sporcumuzla Barselona’bile düzenlenen Balaban Kadınlar Softbol Avrupa Şampiyonası’na katıldık.” şeklinde konuştu.

Ankara ASSAD Spor Kulübü Başkanı Ensar Kurt’un hep acemi sporlarla gelişigüzel softbola birlikte iri bindi verdiğini kaydeden Helva, “Başkanımız seçme soy desteği sağlıyor. Onun destekleriyle sporcularımıza yardım sağladık. Son 2 yılın Türkiye şampiyonuyuz. Lise öğrencilerinden oluşan ligde 8 topluluk ile uğraş ettik. Meslek sporlarında 15 takımın hepsini yenerek Türkiye şampiyonu olduk. Avrupa şampiyonu girmek için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dağdelen: “Softbol sebebiyle birçok özdek yaptım”

Milli mızıka forması birlikte giyen sporculardan Fon Dağdalen, 5 kardeş olduklarını ve softbolun kendisine çok molekül kazandırdığını belirterek, “Softbola Hasan Hoca’nın teşvikiyle başladım. 5 yıldır oynuyorum. Softbol sebebiyle bir nice özdek yaptım. Özlük imkanımla gidemeyeceğim şehirlere, ülkelere gittim.” şeklinde konuştu.

Ailesinin kendisini bütün desteklediğini belirten Fon, “2018 yılında İtalya’de deneyimsizlik turnuvasına gittik, 2019’birlikte Hırvatistan’a gittik, bu sene da Barselona’da şişman kadınlar kategorisinde Avrupa Şampiyonası’na katıldık. Bu yıl Türkiye şampiyonu olduk. Gittiğimiz turnuvalardan derecesiz çıkmadık çok şükür.” değerlendirmesinde bulundu.

Softbolun Türkiye adına bakir ayrımsız branş olduğunu hatırlatan Tayf, “Avrupa bu branşta bizden haddinden fazla ileride. Onlara dinmek üzere kamplardayız. Softbol namına hedefimiz önce başta Avrupa şampiyonu gelmek. Bunu başarabileceğimize çok inanıyorum. Hırvatistan’de yapılan şampiyonada ve bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda B ve A milli olmayı başardım. Bu da çokça balaban.” diye konuştu.

Oyunculardan Sudenaz Turhan, “2018’de ortaokul 6. sınıftayken beden eğitimi öğretmenim yardımıyla bu sporla tanıştım. Milli topluluk seçmelerinde ferah tıpkısı oyuncu olduğumu gördüm. Tıpkı zamanda atışlarımda dahi Avrupa üçüncülüğü elde ettim. Avrupa Şampiyonası’ndan sonradan Ukrayna takımının hocası nakil teklifinde bulundu. Kovid-19 salgınından ekolojik ortam gidemedim. Eğer gidebilseydim, ayrımsız zaman Ukrayna’dahi oynayacaktım. Bu sporda tafsilatlı yıllar beklemek istiyorum.” ” açıklamasını yaptı.

İlkokulda 9 yaşındayken softbola başladığını aktaran Hatun Kişi Güvendik ise “Oynadıkça artık hoşuma gitti ve devam ettim. Maçlara çıktıktan sonra, milli takıma seçildiğim haberini verdiler. Haddinden Fazla mutlu olmuştum. Milli takıma seçildiğimde 9 yaşındaydım, takımın sunma küçüğüydüm, ailem çok şaşırmıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Başlangıçta bu spordan korktuğunu fakat güvenliğinin gür yapıldığını kaydeden Gacı, “Milli takımla beraber o yaşta Türkiye’yi gezmeye başladım. Evvel Samsun’a gittik, bilahare elemeler oldu, peşi sıra İtalya’ya gittik. gelişmemiş sakatlıklar bile yaşadım. Softbolu seviyorum. Çocuklara bu sporu başvuru ederim. Kesinlikle çok tınlamalı, haddinden fazla adamakıllı aynı spor.” şeklinde kuruntu belirtti.

Share: