Türkiye’den kimlikle seyahat edilebilen mevki sayısı 7’ye yükseldi! İşte o cetvel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan ve Bosna-Hersek vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle seyahat edebileceğini, tıpkı şekilde Türk vatandaşlarının birlikte bu ülkelere gidişlerde kimlik kullanacağını açıkladı. Böylecene Türkiye’den kimlikle gezi edilebilen mutluluk sayısı 7, Türkiye’ye kimlikle girebilen ülkelerin sayısı ise 19 oldu.

O ÜLKELER HANGİLERİ?

ŞIMAL KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: Türk vatandaşları Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 dönem sürecek seyahatleri üzere pasaportsuz çipli çehre ile seyahat edebiliyor. Çarkıt ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte kabul edilmiyor. Türkiye’den ortalama 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa şehirlerini almak gibi. Hem tarihi hem plajları hem de canlılık dünyası ile yolculuk severlere ayrımlı ayrımsız dünya açan Kıbrıs, özel lezzetleri ile bile dörtköşe bire bir tatil imkanı sunuyor. KKTC’ye erişim üzere uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon kabilinden şehirlerden Ercan Havalimanı’na direkt uçuşlar düzenleniyor.

AZERBAYCAN: 2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli kullanılmamış hüviyet ile 90 günü aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a seyahat edilebiliyor. Azerbaycan’ın başkenti ve sunma nazik şehri olan Bakü’ye Türkiye’nin birçok şehrinden uçakla direkt ulaşmak türlü. Ülkenin benzeri ayrıksı mehabetli kenti olan Gence de hem gelişim hem de turistik açıdan varlıklı aynı şehir.

UKRAYNA: Ukrayna’ya hem vizesiz hem üstelik pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 çevrim içre 90 güne kadar methal izni veren Ukrayna’ya şayet pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız eskimemiş çeşit fotoğraflı ve çipli etiket kartınızın olması gerekmektedir.

GÜRCİSTAN: Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan birlikte kimlik ile girilen ülkeler arasında yer alıyor. Artvin şehrine bitişik olan Batum’a otobüs ile dahi ulaşmak gibi. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa üzere şehirlerden aracısız adına Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

MOLDOVA: Maşrık Avrupa’nın genişlik beribenzer ülkelerinden Moldova bile çipli ve fotoğraflı etiket kartıyla görüşme edebilecek ülkelerden biri. Moskof ve Romen kültürüne yakın olan Moldova hele tarihi açıdan varlıklı benzeri devlet. O nedenle tarihi anlamda görülecek çokça sayıda durak bulunan. Ayrıca ülkede bahar ve yaz aylarında şehir parkları de öne çıkıyor. Moldova’nın yeryüzü çok ziyaretçi ağırlayan şehri ise yemyeşil başşehir Kişinev. Kişinev benzeri zamanda ülkenin biricik havalimanının üstelik bulunduğu kent.

SIRBİSTAN: Geçtiğimiz birkaç güne kadar vizesiz adına ülfet edilebilen Sırbistan, Türkiye ile paçarız yerine seyahatlerde pasaportu de kaldırdı. Zımnında imdi eskimemiş etiket kartları ile Sırbistan’a başvurmak tür olabilecek. Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleri ve kültürel çeşitlilikleriyle üstelik oldukça sevilen ayrımsız rota. Sakat ve kullanılmamış yerine ikiye ayrılan Belgrad’bile seçme bütçeye akla yatkın otel bulunabiliyor.

ÇOK YAKINDA BOSNA HERSEK: Elan geçmiş vizesiz fakat pasaportla yolculuk edilebilen Bosna Hersek yıpranmamış alınan karara bakarak pasaportsuz, yalnızca kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre konuya ilişkin işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra Bosna Hersek’e üstelik kimlikle gezi dönemi başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile berenarı ünlü. Alelhusus Saraybosna ve Mostar bildirme ünlü şehirleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile kuşatılmış olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin beraberinde doğası ile birlikte dikkati çekiyor.Share: